Najnowsze

Ziemia zatrzęsła się w Iranie. Są ranni, odnotowano kilkanaście wstrząsów wtórnych

Najnowsze

NOAA Science On a Sphere15 lat trzęsień ziemi

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę rano położony nad Zatoką Perską ostan Buszehr - podała irańska telewizja publiczna. Media donoszą o pięciu rannych.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w pobliżu 60-tysięcznego miasta Bandar-e Genawe w ostanie Buszehr - podały irańskie media publiczne. Miejscowy urzędnik Gholamreza Mehrjou przekazał, że przywrócono obszarom dotkniętym trzęsieniem ziemi energię elektryczną, wodę oraz internet. Dodał, że nie ma doniesień o uszkodzeniach w kompleksie nuklearnym w Bushehr. Odnotowano 16 wstrząsów wtórnych. Pięć osób zostało rannych i trafiło do szpitala.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 znajdowało się w odległości 100 kilometrów od elektrowni jądrowej i było stosunkowo płytkie. Według irańskich mediów, hipocentrum znajdowało się na głębokości 10 kilometrów, co mogło wzmocnić wstrząsy.

W elektrowni działają dwa reaktory. Centrala zaspokaja w znaczącym stopniu potrzeby energetyczne południowego Iranu - wspomniał Reuters.

Rejon aktywny sejsmicznie

Iran, który znajduje się na styku głównych płyt tektonicznych jest obszarem, gdzie bardzo często dochodzi do poważnych wstrząsów. W 2003 roku odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6 w ostanie Kerman. Zginęło wtedy 31 tysięcy ludzi, a ogromne zniszczenia dotknęły miasto Bam, które zostało zrujnowane w 80 procentach w tym - pozostałości starożytnego miasta Arg-é-Bam.

Lokalizacja trzęsienia ziemi (USGS)USGS

Autor: anw / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości