Zacięta walka w wodzie. Bielik amerykański w mackach ośmiornicy


Grupa hodowców łososi z północno-zachodnich krańców kanadyjskiego Vancouver może być z siebie bardzo dumna. Mężczyźni ocalili bielika amerykańskiego z macek ośmiornicy. Jak przyznał jeden z hodowców, długo wahali się czy zareagować.

Według relacji Johna Iletta, jednego z hodowców, mężczyźni kończyli już pracę, gdy usłyszeli piski i pluskanie. Po krótkim rozeznaniu ich oczom ukazał się dorosły bielik amerykański walczący w wodzie z wielką ośmiornicą. Głowonóg usiłował ściągnąć ptaka na dno.

Zespół obserwował osobliwe zdarzenie przez dłuży czas, zastanawiając się czy powinni interweniować.

- Nie byliśmy pewni jak zareagować, ponieważ jest to czysta natura, przetrwanie najsilniejszych. Ale to był bolesny widok - powiedział Ilett.

Rozluźniła uścisk

Ostatecznie mężczyźni zdecydowali się pomóc tonącemu ptakowi. Po zbliżeniu się do walczących zwierząt, Ilett wyciągnął kij z małym haczykiem, podczas gdy jego kolega zaczął nagrywać film.

- Byłem w stanie unieść ją odrobinę w górę. Ośmiornica nieco rozluźniła uścisk, dzięki czemu bielik uwolnił się i dotarł do brzegu - opisał Ilett.

Jak dodał, w swojej ponad 20-letniej karierze hodowcy pierwszy raz widział takie wydarzenie.

- Takie momenty sprawiają, że kocham swoją pracę. To po prostu niesamowite - powiedział.

Ratować czy zostawić?

Film nagrany przez jego towarzysza szybko obiegł media społecznościowe. W internecie pojawiły się zażarte dyskusje czy zespół powinien interweniować. Ilett stwierdził jednak, że zupełnie inaczej reaguje się widząc rozwój sytuacji na własne oczy.

- Czy jestem winny, ponieważ jestem człowiekiem i poczułem współczucie dla tego ptaka? - pytał. - Zwierzęta przeżyły i wszystko z nimi w porządku, a my czujemy się całkiem dobrze w związku z tym, co zrobiliśmy - dodał.

W 2007 roku Stany Zjednoczone usunęły bieliki amerykańskie z listy gatunków zagrożonych wyginięciem. Wciąż jednak są chronione na mocy kilku ustaw. Każdemu, kto wyrządza im krzywdę, grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat i grzywna w wysokości 250 tysięcy dolarów amerykańskich.

Autor: kw/aw / Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości