Najnowsze

Wrzesień kolejnym najgorętszym miesiącem. Z zestawienia wypadł tegoroczny czerwiec

Najnowsze

Anomalie temperatury od 1980 roku
Anomalie temperatury od 1980 roku

Według naukowców z NASA wrzesień 2016 był najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów.

Naukowcy z należącego do NASA ośrodka badawczego Goddard Institute for Space Studies (GISS) wykazali kolejny już rekord temperatury w 2016 roku. To, że wrzesień był najgorętszym wrześniem w historii pomiarów (od 136 lat), stwierdzono na podstawie analizy miesięcznej globalnej temperatury.

Choć wrzesień tego roku był cieplejszy niż te w poprzednich latach, różnica nie jest aż tak duża. Temperatura we wrześniu tego roku była jedynie o 0,004 st. C wyższa niż najwyższa do tej pory - z września 2014 roku. Ostatni miesiąc był jednak o 0,91 stopnia cieplejszy od średniej za wrzesień dla wielolecia 1951-1980.

Anomalie temperatury Ziemi i oceanów (LOTI) we wrześniu 2016 roku (fot. NASA)

Kolejne rekordowe miesiące

Do tej pory raporty informowały o kolejnych następujących po sobie miesiącach z rekordowymi temperaturami. NASA poinformowała, że obecnie, po aktualizacji danych, statystyki się zmieniły, ponieważ z zestawienia "wypadł" czerwiec. Po dodaniu pomiarów z Antarktyki okazało się, czerwiec 2016 roku nie był, jak poprzednio twierdzono, najgorętszym czerwcem w historii pomiarów. Spadł na miejsce trzecie, a wyprzedzają go czerwiec 2015 i czerwiec 1988 1998 roku.

Zespół specjalistów z Goddard Institute for Space Studies tworzy analizę miesięcznej temperatury globalnej na podstawie publicznie dostępnych danych. Pochodzą one z około 6300 stacji meteorologicznych na całym świecie, przyrządów pomiarowych ze statków i boi, a także z antarktycznych stacji badawczych. Gdy dostępne są kolejne dane, analizy są aktualizowane, przez co wyniki się zmieniają.

Gazy cieplarniane i El Nino

Według klimatologów z NOAA kolejne rekordy temperatur obrazują trwający obecnie proces przyspieszenia ocieplania się ziemskiej atmosfery. Większość specjalistów uważa, że jest to związane z kumulacją gazów cieplarnianych, pochodzących ze spalania m.in. węgla kamiennego. Liczne grono speców klimatu obwinia także cyklicznie występujące zjawisko El Nino, powodujące utrzymywanie się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego.

Zobacz, jak według naukowców z NASA będą zmieniać się globalna temperatura i opady do 2100 roku.

Model klimatyczny temperatury i opadów do 2100 roku
Model klimatyczny temperatury i opadów do 2100 rokuNASA

Autor: zupi/map / Źródło: NASA, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości