Wojtunio, który wyprzedzał pogodę. Wojciech Raczyński, nasz synoptyk, przechodzi na emeryturę

[object Object]
"Ta redakcja to była moja druga rodzina"tvn24
wideo 2/5

Wojciech Raczyński, synoptyk tvnmeteo.pl, we wtorek miał swój ostatni dyżur. Pracował w telewizji TVN przez 24 lata. W środę, odchodząc na emeryturę, pożegnał się z widzami TVN i TVN24, czytelnikami tvnmeteo.pl, tvn24.pl i z nami. - Ta redakcja to była moja druga rodzina, dlatego nigdy nie mogłem się z nią rozstać - powiedział.

- Na początku zdobywałem pierwsze szlify na lotnisku jako synoptyk lotniczy, później zacząłem pracować w centrali Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - opowiadał synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński.

W telewizji TVN rozpoczął pracę 1 października 1997 roku.

- Bardzo mi się podobała praca tutaj, bardzo sympatyczny zespół. Tworzyliśmy meteo od podstaw. Projektowaliśmy grafikę, sposób podawania informacji meteorologicznej, no i stopniowo sekcja się rozwijała i teraz już następni będą pracować w meteo jako synoptycy, a ja mam już 75 lat i myślę, że najwyższy czas już odpocząć trochę i mieć więcej czasu dla rodziny - mówił Raczyński.

Każdy prezenter pogody w TVN przechodził przez jego szkołę. - Należało to do moich obowiązków (...) i bardzo fajnie mi się z nimi pracowało. Nie było żadnych problemów i cieszę, się, że zostali dobrze przyjęci przez publiczność - opisywał.

Przez szkołę Wojtka przechodziliśmy także my, redakcja tvnmeteo.pl. Wojtek wspierał nas przez 10 lat istnienia portalu, nie tylko przygotowując prognozy, lecz także ucząc nas, jakie okoliczności muszą zajść, by wystąpiły pewne zjawiska pogodowe. Swoje dyżury rozpoczynał od wysłania portalowi tak zwanego mikrobloga. Ostatni, który od niego dostaliśmy, był z popołudnia 29 czerwca i brzmiał tak:

"W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu, który znad Niziny Węgierskiej przewędruje nad Pomorze Zachodnie. Związane z tym niżem deszczowo-burzowe fronty atmosferyczne będą kształtowały pogodę w kraju. Nad wschodnie dzielnice płynąć będzie gorące, zwrotnikowe powietrze (PZ) z południa a nad zachodnie - chłodne, polarne morskie (PPm) z zachodu. Warunki biometeorologiczne niekorzystne, tylko na północnym wschodzie neutralne. Dominować będzie termiczne odczucie ciepła a na wschodzie gorąca".

"Ta redakcja to była moja druga rodzina"
"Ta redakcja to była moja druga rodzina"tvn24

"To była moja druga rodzina"

- Będzie brakować tych rozmów, nie tylko profesjonalnych, ale opowieści o grzybach, które pojawiły się w lesie, o tym jak opowiadałeś o swojej przygodzie w Stanach, jak rozmawialiśmy o dzieciach, później ty o wnukach - mówiła do Wojciecha Raczyńskiego we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenterka pogody tvnmeteo.pl i TVN, Maja Popielarska.

- Ta redakcja to była moja druga rodzina, dlatego nigdy nie mogłem się z nią rozstać - powiedział synoptyk tvnmeteo.pl.

Na pierwszy odpoczynek po odejściu na emeryturę nasz synoptyk wybiera się na Mazury.

- Chciałbym wakacje nareszcie spędzić z rodziną i posiedzieć tam przez dwa miesiące i nie ruszać się. Mam kartę wędkarską, muszę sobie uzupełnić składki, będę sobie łowił ryby, pływał. Kilka lat temu pływałem na windsurfingu, ale teraz nie daję rady. Myślę, że czas na grilla, na rybki, na odpoczynek - mówił Raczyński.

Wojciech Raczyński, synoptyk tvnmeteo.pl, odchodzi na emeryturę
Wojciech Raczyński, synoptyk tvnmeteo.pl, odchodzi na emeryturętvn24

"Wyprzedzał pogodę"

- Wojtka Raczyńskiego poznałem 24 lata temu, bo w 1997 roku, kiedy startował TVN. I od początku, od kiedy powstał TVN, i później, kiedy powstał TVN24 Wojtek zawsze był z nami jako niezawodny kolega i meteorolog. To jest taki facet, na którego zawsze można liczyć. Zawsze można zadzwonić i zapytać, o pogodę i nie tylko, o każdej porze. To jest specjalista, fachowiec, profesjonalista, który jest w każdej sytuacji na miejscu i wie, o co chodzi w pogodzie. Wyprzedzał tę pogodę. Wyprzedzał nas, bo bywało tak, że był w pracy często wcześniej niż trzeba było - wspominał prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

'Wyprzedzał czasami pogodę"
'Wyprzedzał czasami pogodę"tvn24

"Przed moim komputerem zawsze leżało coś słodkiego"

- Jedna z najsympatyczniejszych i najbardziej życzliwych osób, jakie spotkałam w swoim życiu - mówiła o Wojciechu Raczyńskim Dorota Gardias. - Tym, co a pewno będę pamiętać, jest to, że za każdym razem jak przychodziłam na poranny dyżur, Wojtek był zawsze wcześniej, przed moim komputerem zawsze leżało coś słodkiego. Czy to cukierek, czy to ciasto, które zrobiła jego żona. Był też dla mnie takim prawdziwym przyjacielem, ponieważ (...) on zawsze potrafił mnie otoczyć taką opieką, takim wsparciem, i to było bardzo cenne. Nigdy nie pozostawał obojętny i widać było, że w takich sytuacjach on się tym przejmuje i przyjmuje jakby te moje emocje. Za to będę mu bardzo wdzięczna, że zawsze mnie wspierał - opowiadała.

"Przed moim komputerem zawsze leżało coś słodkiego"
"Przed moim komputerem zawsze leżało coś słodkiego"tvn24

"Wojtuniu, czy ty wiesz, jak my bardzo będziemy tęsknić?"

- Tata, niezwykły, bardzo ciepły, wspaniały - mówiła o synoptyku tvnmeteo.pl Agnieszka Cegielska. Jak dodała, "nigdy w życiu nie widziałam przez te wszystkie lata Wojtka Raczyńskiego zdenerwowanego". - To jest ostoja spokoju, to jest balsam dla duszy, to jest człowiek, który ratował mnie wielokrotnie, na przykład o świcie, kanapkami z serem i papryką - najlepszymi na świecie. - Ja nawet nie potrafię mówić "Wojtek", bo za każdym razem jak dzwoniłam, mówiłam "Wojtuniu", a po drugiej stronie słyszałam "Słucham Cię, Cegiełko". - Wojtuniu, czy ty wiesz, jak my bardzo będziemy tęsknić? Czy ty wiesz, jak bardzo jesteś dla nas ważny i czy wiesz, że jesteś najwspanialszy na świecie? - dodawała prezenterka tvnmeteo.pl.

"Wojtuniu, czy ty wiesz, jak my bardzo będziemy tęsknić?"
"Wojtuniu, czy ty wiesz, jak my bardzo będziemy tęsknić?"tvn24

Autor: red. / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

Źródło:
TVN24+

Kolejne dni przyniosą nam długo wyczekiwane ocieplenie. Za sprawą wyżu znad Europy Zachodniej do Polski napłynie łagodniejsze powietrze, a termometry pokażą ponad 20 stopni. Czy będziemy mieli szansę nacieszyć się cieplejszą aurą?

Będzie 20 stopni. Zaraz po tym nowa fala zimna

Będzie 20 stopni. Zaraz po tym nowa fala zimna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na wyspie Negros nad ranem wybuchł wulkan Kanlaon - poinformował Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS). Mieszkańców obudził dudniący dźwięk, a okolica pokryła się cienką warstwą popiołu. Zalecono ewakuację.

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Źródło:
Reuters, Inquirer

Pogoda na dziś. Wtorek 13.05 zapowiada się na ogół pogodnie. Miejscami mogą pojawić się chmury i słaby deszcz. Termometry pokażą maksymalnie od 14 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - wtorek 13.05. Wiele pogodnych regionów, lokalnie pokropi

Pogoda na dziś - wtorek 13.05. Wiele pogodnych regionów, lokalnie pokropi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.

Za nami mikropełnia Księżyca

Za nami mikropełnia Księżyca

Aktualizacja:
Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Źródło:
Live Science

W poniedziałek rano przy brzegu plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą szarytkę morską. Ciało ssaka morskiego wyłowiono i zabezpieczono do badań. To druga martwa foka znaleziona w tym roku.

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w hrabstwie Saint Louis w północno-wschodniej Minnesocie. Ogień zniszczył tam kilka domów, a z powodu zagrożenia ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Źródło:
CNN, fox9.com, cbsnews.com

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad sto osób zginęło w powodziach w Demokratycznej Republice Konga. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, gdzie z brzegów wystąpiło jezioro Tanganika. W niektórych dotkniętych regionach nie ma łączności komórkowej, co utrudnia koordynację pomocy.

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Źródło:
PAP, Radio Okapi

Zimbabwe mierzy się z gwałtownym wzrostem zachorowań i zgonów spowodowanych malarią. W ciągu minionych tygodni liczba zgonów z tego powodu była przeszło dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Brytyjskie służby meteorologiczne wydały alert przed burzami dla części Anglii i Walii. Synoptycy ostrzegają przed podtopieniami, ale niektóre regiony z niecierpliwością wypatrują opadów deszczu. Tegoroczna wiosna jest bowiem jedną z najsuchszych od wielu dekad.

Ekstremalna susza na północy Anglii, południe przygotowuje się na podtopienia

Ekstremalna susza na północy Anglii, południe przygotowuje się na podtopienia

Źródło:
BBC, Met Office

Co najmniej dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów w Bangladeszu. W niedzielę nad niektórymi dystryktami kraju przechodziły intensywne burze. Do śmiertelnych wypadków doprowadziły także intensywne podmuchy wiatru.

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Źródło:
Daily Sun, UNB

Masy gronorostów pokryły plaże południowej Florydy. Mieszkańcy amerykańskiego stanu skarżą się na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozkładającym się glonom. To jednak dopiero początek sezonu na gronorosty, a jak wynika z badań, w tym roku może być ich wyjątkowo dużo.

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Źródło:
CBS News, WUSF

Japońscy policjanci udaremnili próbę kradzieży... pustelników. Jak podały lokalne media, trzech turystów z Chin schowało tysiące małych skorupiaków do walizek. Bagaż wydawał z siebie dziwne dźwięki, co zaniepokoiło obsługę hotelu.

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Źródło:
BBC, The Japan Times

Inwazyjne małże przyczepione do spodu łodzi zostały zauważone w Kalifornii. Niedoczyszczona jednostka mogła stanowić spore zagrożenie dla ekosystemu jeziora, po którym miała pływać. Na wielu kalifornijskich akwenach obowiązuje kwarantanna - ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się uciążliwego mięczaka.

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Źródło:
CBS News, Solano County Water Agency

Badanie 28 gęsto zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych pokazało, że wszystkie zapadają się w mniejszym lub większym stopniu. Problem dotyczy także metropolii położonych daleko od wybrzeży. Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Źródło:
PAP, Virginia Tech

W Rezerwacie Przyrody Beka, położonym nad Zatoką Pucką, zaobserwowano dorosłego żurawia kanadyjskiego (Antigone canadensis). Ptaka znaleźli ornitolodzy Łukasz Janocha, Samuel Sosnowski, Antoni Karolak i Marek Biegański. To pierwszy potwierdzony przypadek pojawienia się tego gatunku w Polsce.

Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce

Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Birding Poland

W kalifornijskim mieście Aliso Viejo temperatura zbliżyła się prawie do 40 stopni Celsjusza. Było tak gorąco, że strażacy z hrabstwa Orange ewakuowali przy pomocy śmigłowca kilkunastu turystów.

Piekielnie gorąco. Ewakuowano turystów

Piekielnie gorąco. Ewakuowano turystów

Źródło:
ABC 7 News

Kalifornia walczy z przenoszącymi choroby komarami tygrysimi... sterylizując je. Do środowiska wypuszczane są bezpłodne i niegryzące, ale atrakcyjne dla samic samce. Jaja złożone wskutek stosunku ze sterylnym osobnikiem nie wykluwają się. Populacja inwazyjnych owadów na badanym terenie skurczyła się średnio o 33 procent.

Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów

Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów

Źródło:
Los Angeles Times, CBS News

Aligator pojawił się pod drzwiami jednego z domów położonych w mieście Fort Myers na Florydzie. Gad mierzył ponad dwa metry. Był tak ciężki, że potrzeba było czterech mężczyzn, aby go podnieść i umieścić na pace pickupa.

Nietypowy gość zapukał do drzwi

Nietypowy gość zapukał do drzwi

Źródło:
CNN, miamiherald.com

Rybołowy spędziły zimę w ciepłych krajach. Pokonały kilka tysięcy kilometrów, aby powrócić na lęgowiska na Ziemi Lubuskiej. - W tym regionie swoje gniazda ma około 30 procent krajowej populacji tego gatunku - przekazał Michał Bielewicz, Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim.

Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów

Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów

Źródło:
PAP

Na Rysach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Jak poinformowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, kobieta spadła z góry w okolicach szczytu. To niejedyna akcja, w jakiej brali udział ratownicy.

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Źródło:
TOPR, TPN, TVN24

W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", POLSA, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl, blogs.esa.int

Co najmniej siedem osób zginęło na skutek powodzi, które nawiedziły stolicę Somalii. W ciągu zaledwie ośmiu godzin w Mogadiszu spadło ponad 115 litrów deszczu na metr kwadratowy. Woda wdzierała się do domów, zalała drogi i spowodowała zamknięcie międzynarodowego portu lotniczego.

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Źródło:
Reuters, Daily Sabah

Misja Axiom-4 może zostać opóźniona. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, astronauci mogą ruszyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną dopiero w czerwcu. Przyczyną opóźnienia, jak ustalił reporter TVN24 BiS Hubert Kijek, ma być problem techniczny.

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Źródło:
Times of India, tvnmeteo.pl

Bylina Androsace tapete występuje na najwyższej górze świata. Naukowcy z Chin na podstawie liści tej rośliny zmierzyli zawartość rtęci w atmosferze. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka spadło w ciągu 20 lat.

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Źródło:
PAP, acs.org,

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Źródło:
IMGW

Od kilkunastu lat słyszymy o coraz to nowych miejscach, w których znaleziono mikroplastiki. Fragmenty tworzyw sztucznych znajdujemy już nie tylko w środowisku - rzekach, oceanach, na szczytach gór, na wykopaliskach archeologicznych czy nawet w chmurach - ale także w tkankach organizmów żywych.

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Źródło:
TVN24+

Ostanie przymrozki na Lubelszczyźnie wyrządziły szkody w sadach i uprawach owoców jagodowych. - Straty w uprawach truskawek sięgają 70-80 procent - powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Regenerację roślin utrudnia susza.

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Źródło:
PAP