Najnowsze

W kosmosie zakwitła pierwsza cynia. Ogromny sukces astronautów

Najnowsze

Kwiat zakwitł na ISS
twitter.com/Scott KellyKwiat zakwitł na ISS

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakwitł kwiat, który od nasionka hodowany był na pokładzie. Po wielu zmaganiach cynia wypuściła pierwsze kolorowe płatki.

Scott Kelly, dowódca 46. ekspedycji na ISS, opublikował nietypowe zdjęcie, które podpisał: "Tak, istnieją inne formy życia w kosmosie!". Na zdjęciu widać kwiat, który zakwitł na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Astronomiczne ogrodnictwo

Eksperyment ten rozpoczął się 16 listopada 2015 roku. Astronauta Kjell Lindgren aktywował system Veggie ze specjalną poduszką, w której były nasiona cynii. Proces hodowania rośliny jest dla naukowców na Ziemi wyjątkową okazją do zbadania wzrostu roślin w warunkach mikrograwitacji. Astronauci mogą natomiast ćwiczyć astronomiczne ogrodnictwo.

Hodowla na własną rękę

Hodowla cynii nie obyła się bez problemów. Astronauci walczyli z przesuszeniem lub nadmiarem wody. W wigilię poprosili naukowców, aby sami, bez rozkazów w Ziemi, mogli dbać o rośliny. I okazało się to super pomysłem. Już widać efekty ich pracy. Pierwsza roślina wypuściła piękne kolorowe czerwono-pomarańczowe płatki.

Autor: mab / Źródło: NASA, space.com

Pozostałe wiadomości