SpaceX kolejny raz świętuje. Rakieta Falcon 9 wystartowała i z powodzeniem uwolniła 60 satelitów Starlink. Przez najbliższe godziny będą lecieć zwartą grupą na swoje orbity, co na niebie będzie widoczne jako jasna smuga.
W poniedziałek o godzinie 15.56 z platformy startowej SLC-40 na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9. Wyniosła na orbitę 60 Starlinków. To satelity, które utworzą sieć zapewniającą dostęp do internetu w każdym miejscu na naszej planecie.
Starlinki - czy zobaczymy je w Polsce?
Po południu, około godziny 17, Starlinki zaczęły się uwalniać z rakiety. Kolejnym krokiem będzie ich powolna separacja. Na razie satelity poruszają się blisko siebie, co na niebie widoczne jest jako jasna smuga.
Według Karola Wójcickiego, popularyzatora astronomii i autora bloga "Z głową w gwiazdach", tym razem Starlinków nie będzie można obserwować z Polski. Ich orbita jest co prawda korzystna dla naszego kraju, jednak satelity mają przelatywać nad Polską za dnia, między godziną 10.08 a 16.20, co uniemożliwia ich obserwacje. Istnieje niewielka szansa, że we wtorek około 16.20 uda nam się zobaczyć Starlinki. Jak napisał Wójcicki, choć niebo ma być jasne, satelity będą tworzyć jeszcze zbitą grupę.
W kolejnych dniach zaczną się separacje satelitów, dlatego nie będzie można ich już zobaczyć.
Autor: kw / Źródło: spacex.com.pl, Z głową w gwiazdach
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W środę przez Polskę przechodzi front, niosący wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź z nami aktualną sytuację pogodową.
Gdzie jest burza? Grzmi także na Mazowszu
Od czwartku pogoda w Polsce drastycznie się zmieni, a z szaf ponownie będziemy musieli wyciągnąć ciepłe kurtki - ostrzegają synoptycy. Za sprawą napływu arktycznych mas powietrza z północy aura w najbliższych dniach będzie przypominać zimną, pochmurną i deszczową jesień. O szczegółach opowiadał synoptyk i prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.
Polska w epicentrum ochłodzenia. Możemy zobaczyć padające płatki śniegu
Przymrozki nie dają za wygraną. Kolejna noc w części kraju znów przyniesie spadki temperatury poniżej zera. Przy gruncie termometry mogą pokazać -3 stopnie Celsjusza. IMGW wydał alarmy w siedmiu województwach.
Temperatura przy gruncie znów spadnie poniżej zera. Są ostrzeżenia IMGW
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.
Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"
Mieszkańcy hrabstwa Somerset w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych zmagają się z powodzią. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Meyersdale, gdzie zalanych zostało wiele domów. W okolicy prowadzona jest akcja ewakuacyjna.
Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"
Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.
Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce
Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.
To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?
Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii może być najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekazała, że od początku pory roku w kraju spadło średnio 80 litrów wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia wieloletnia. Eksperci ostrzegają, że tak sucha wiosna może oznaczać poważne kłopoty z zasobami wody latem.
Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa
Tornado przeszło w poniedziałek w Karolinie Południowej. Wiatr o prędkości bliskiej 170 kilometrów na godzinę niszczył domy i wyrywał drzewa w miejscowości Langley. Największe zniszczenia odniosła miejska remiza - kilka pojazdów strażackich zostało uwięzionych w środku, przez co strażacy mieli problemy z usuwaniem skutków burzy.
Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem
Kontakt z gąsienicami kuprówki rudnicy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegają leśnicy, larwy tego motyla pokryte są włoskami, których dotknięcie powoduje u niektórych wysypkę i swędzenie. Gatunek ten ma także negatywny wpływ na drzewa.
Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"
Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.
Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.
Za nami mikropełnia Księżyca
- Źródło:
- timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl
Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.
Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia
Ponad sto osób zginęło w powodziach w Demokratycznej Republice Konga. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, gdzie z brzegów wystąpiło jezioro Tanganika. W niektórych dotkniętych regionach nie ma łączności komórkowej, co utrudnia koordynację pomocy.
Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób
Masy gronorostów pokryły plaże południowej Florydy. Mieszkańcy amerykańskiego stanu skarżą się na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozkładającym się glonom. To jednak dopiero początek sezonu na gronorosty, a jak wynika z badań, w tym roku może być ich wyjątkowo dużo.
Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"
Japońscy policjanci udaremnili próbę kradzieży... pustelników. Jak podały lokalne media, trzech turystów z Chin schowało tysiące małych skorupiaków do walizek. Bagaż wydawał z siebie dziwne dźwięki, co zaniepokoiło obsługę hotelu.
Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów
Inwazyjne małże przyczepione do spodu łodzi zostały zauważone w Kalifornii. Niedoczyszczona jednostka mogła stanowić spore zagrożenie dla ekosystemu jeziora, po którym miała pływać. Na wielu kalifornijskich akwenach obowiązuje kwarantanna - ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się uciążliwego mięczaka.
Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę
Badanie 28 gęsto zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych pokazało, że wszystkie zapadają się w mniejszym lub większym stopniu. Problem dotyczy także metropolii położonych daleko od wybrzeży. Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.