Najnowsze

Trzylatka wyciągnięta spod gruzów po 65 godzinach. Nagrania z akcji ratunkowych w Turcji

Najnowsze


Do 81 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Grecji. Wciąż trwa przeszukiwanie zawalonych budynków, szanse na odnalezienie żywych maleją, ale ekipy ratunkowe dzielą się kolejnymi nagraniami akcji zakończonych sukcesem. Spod gruzów wyciągnięto trzyletnią dziewczynkę uwięzioną tam przez 65 godzin.

Agencja Reutera, powołując się na najnowsze dane lokalnych władz, przekazała że w piątkowym trzęsieniu ziemi w Turcji i Grecji zginęło co najmniej 81 osób. Kolejne ciała w tureckiej prowincji Izmir znaleziono w czasie trwających przeszukiwań rumowiska powstałego po ośmiu zawalonych budynkach. Od kilku dni wiadomo o dwóch ofiarach śmiertelnych po greckiej stronie, na wyspie Samos.

Kolejni uratowani

W niedzielę pokazaliśmy nagranie, jak ze zrównanego z ziemią ośmiopiętrowego budynku wyciągnięto nastolatkę, która spędziła tam 17 godzin.

Służby przeszukujące gruzy podzieliły się właśnie kolejnymi podobnymi nagraniami. W poniedziałek uratowano trzyletnią dziewczynkę uwięzioną w ruinach budynku przez 65 godzin. Przebywała tam wraz z matką i trojgiem rodzeństwa.

Uratowana 14-latka spędziła pod gruzami 58 godzin. Uwolniono ją w niedzielę.

Turecka agencja ds. zarządzania kryzysowego (AFAD) przekazała, że ranne zostały 962 osoby. Dodała jednocześnie, że ponad 740 zostało wypisanych ze szpitali. Dotychczas ustawiono 3500 namiotów i 13 tysięcy łóżek jako tymczasowe schronienie dla poszkodowanych.

Tragiczne w skutkach wstrząsy

Najbardziej dotknięta wstrząsami okazała się dzielnica miasta Izmir - Bayrakli. To właśnie tam doszło do największych zniszczeń materialnych i strat w ludziach - pisze francuska agencja AFP.

Trzęsienie o magnitudzie 7,0 nawiedziło prowincję Izmir oraz pobliską grecką wyspę Samos na Morzu Egejskim w piątek po południu. Epicentrum było zlokalizowane w pobliżu miasta Karlovasi na wyspie Samos, a źródło wstrząsów (hipocentrum) znajdowało się na głębokości 16 kilometrów pod powierzchnią - podały amerykańskie służby sejsmologiczne USGS.

To już drugie tak silne trzęsienie ziemi w Turcji w tym roku - zaznacza w komentarzu BBC. Tureckie media, które szeroko naświetlają tragiczne wydarzenia w Izmirze i prowadzoną tam akcję ratowniczą, nie kryją obaw, że zwiększona aktywność sejsmiczna w Azji Mniejszej będzie skutkować kolejnymi silnymi wstrząsami.

Autor: ps / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości