Pierwszą trójwymiarową wizualizację topniejącego płatka śniegu przygotowali naukowcy z NASA. To tylko pozornie "sztuka dla sztuki". Im więcej będziemy o tym wiedzieli - przekonują badacze - tym łatwiej będzie przewidzieć zagrożenia związane z opadami.
Wideo, którym pochwaliła się ostatnio amerykańska agencja kosmiczna, przedstawia trójwymiarowy model numeryczny, wizualizujący topnienie płatków śniegu w atmosferze. Stworzył go Jussi Leinonen z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Pasadenie (Kalifornia).
Przewidzieć groźne opady śniegu
Jak podkreślają badacze, szczegółowa wiedza o tym, jak przebiega topnienie, może pomóc rozpoznawać wśród sygnałów radarowych te zwiastujące opady śniegu, szczególnie ciężkiego i wilgotnego. To taki śnieg najczęściej powoduje łamanie drzew i zrywanie linii energetycznych. Dogłębne poznanie procesów zachodzących w topniejącym śniegu pozwoli poprawić trafność prognozowania tego zagrożenia.
Analizy budowy i zachowania się śnieżynek są jedną z metod, z których korzystają naukowcy z NASA w badaniu kriosfery - czyli zlodowaciałych obszarów Ziemi.
Od płatka śniegu do kropli wody
Model Leinonena odtwarza kluczowe cechy i fazy roztapiania się płatków śniegu, zaobserwowane w naturze. Początkowo wytopiona woda gromadzi się w dowolnych wklęsłych obszarach śnieżynki. Cząstki wody z tych miejsc łączą się, tworząc warstwę cieczy wokół rdzenia lodowego. Ostatecznie przekształcają się w kroplę wody.
Przedstawiony w modelu płatek ma trochę ponad centymetr długości i składa się z wielu pojedynczych kryształków lodu, których ramiona złączyły się w powietrzu.
Autor: ao//rzw / Źródło: TVN Meteo, NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA