Najnowsze

Ta młoda gwiazda jest samotna. To zadziwia naukowców

Najnowsze

NASASamotna gwiazda

W Kosmosie jest wiele gwiazd. Zazwyczaj znajdują się one w skupiskach, ale CX330 jest młoda, samotna i bardzo aktywna. Naukowcy do tej pory nie wiedzą, dlaczego jest odizolowana od reszty.

Obiekt CX330 specjaliści z NASA odkryli w 2009 roku. Użyli do tego detektora promieniowania rentgenowskiego. CX330 to młoda gwiazda znajdująca się z dala od innych znanych obiektów kosmicznych. Ostatnio naukowcy zaobserwowali, że gwiazda nagle zaczęła gwałtownie rosnąć.

Chris Britt z Uniwersytetu Technicznego w Teksasie latami obserwował odległą gwiazdę za pomocą teleskopu WISE. Dowiódł, że wokół niej gromadzi się mnóstwo gorącego pyłu, który musi być przez obiekt ogrzewany.

Izolacja

Okazuje się, że im bardziej samotna jest gwiazda, tym szybciej zachodzą reakcje wokół niej i powstaje w ten sposób chmura pyłu.

- Dysk prawdopodobnie ogrzewa się do punktu, w którym gaz w nim zostanie zjonizowany, co prowadzi do szybkiego wzrostu wielkości - powiedział Thomas Maccarone, współautor badań.

Młode gwiazdy zazwyczaj "żywią się" sąsiadującymi gazami i obłokami pyłów. Tymczasem w promieniu ponad tysiąca lat świetlnych od CX330 nie ma żadnego takiego rejonu.

- CX330 jest najbardziej intensywnym i odizolowanym młodym obiektem kosmicznym, jaki kiedykolwiek widziałem - powiedział astronom Joel Green.

Naukowcy podkreślili, że w rzeczywistości każda gwiazda na samym początku rozwoju mogła znajdować się w takiej fazie, ale okres badań astronomicznych na Ziemi nie jest tak długi, aby można było to wcześniej zaobserwować.

Nieznana geneza

Dlaczego gwiazda CX330 jest taka samotna? Naukowcy sądzą, że mogła urodzić się w regionie formowania się gwiazd, ale została wyrzucona do odległej części galaktyki. Jednak badacze przyznają, że jest to mało prawdopodobne. Sądzą, że gwiazda ma mniej niż milion lat i wciąż wokół niej jest dysk, co sugeruje, że musiała się narodzić w pobliżu miejsca, gdzie obecnie się znajduje.

Początkowo naukowcy nie wiedzieli, czym jest CX330. Dopiero po kilku latach stwierdzili, że jest to młoda gwiazda, która w kilka lat bardzo się rozwinęła. Przez trzy lata stała się jaśniejsza aż o kilkaset razy.

- Braliśmy pod uwagę wiele teorii, ale tylko jedna daje sensowną odpowiedź na pytanie, skąd wzięła się młoda, szybko rozwijająca się gwiazda w samym centrum "pustkowia" - powiedział Britt.

Narodziny gwiazd są często tajemnicą dla astronomów. Naukowcom łatwiej zauważyć, jak one funkcjonują i wybuchają. Zobacz, wizualizację wybuchu KSN2011d:

Wizualizacja wybuchu gwiazdy KSN2011d
Wizualizacja wybuchu gwiazdy KSN2011dNASA

Autor: AD/map / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości