Najnowsze

Smog ogarnął większość kraju. W wielu miejscach jest fatalnie

Najnowsze

Smog w Krakowie
Smog w Krakowietvn24
wideo 2/31

W wielu regionach pojawił się smog. Miejscami jest fatalnie - lepiej nie wychodzić bez maski antysmogowej.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

Smog dusił w wielu regionach kraju przed południem. Teraz powrócił - jakość powietrza uległa znacznemu pogorszeniu. W wielu regionach po godzinie 19 stacje pomiaru jakości powietrza pokazały jego fatalną i złą jakość.

Najgorzej jest w pasie od Wielkopolski, przez Ziemię Łódzką, Opolszczyznę, Ziemię Świętokrzyską, po Podkarpacie i Małopolskę. W tych regionach szczególnie odradzamy przebywanie na świeżym powietrzu.

Stężenie pyłu PM10

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny).

Około godziny 19 stacje pomiarowe zarejestrowały znacznie wyższe stężenie PM10. Jakość powietrza w Nowej Soli, Oleśnie, Łodzi i Suchej Beskidzkiej była fatalna. Stężenie pyłów PM10 przekroczyło tam wartość 220 µg/m3.

W wielu miejscach odnotowano niezdrową i średnią jakość powietrza.

Oddychanie niezdrowym, złym i fatalnym powietrzem wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego też zalecane jest ograniczenie przebywania na zewnątrz do niezbędnego minimum. Odradzane są wszelkie formy aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie uprawianie sportu.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 19 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ

Stężeniu pyłu PM2,5

Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3. W poniedziałek stacje pomiarowe zarejestrowały przekroczenia tej wartości.

W Starachowicach, Jarosławiu i Horyńcu jakość powietrza o godzinie 19 była fatalna. Najgorzej było jednak w Nowej Soli - tam stacja pomiarowa wskazała 235 µg/m3.

Powietrze złej jakości zarejestrowały stacje pomiarowe w Skarżysko-Kamiennej, Poznaniu i Bielsko-Białej. W wielu regionach stacje odnotowały niezdrową i średnią jakość powietrza.

Stężenie pyłu PM2,5 o godzinie 19 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ

Jak wpływa na nas smog?

O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej, czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.

PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: anw,dd/aw / Źródło: GIOŚ, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości