Rzeki przekraczają stany alarmowe. W Płocku alarm powodziowy, Hanna odcięta od świata

Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce (TVN24)
Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce (TVN24)
Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce (TVN24)

Przybywa miejsc, w których rzeki przekroczyły stany alarmowe i ostrzegawcze. Nadal wzrasta poziom Wisły, szczególnie w okolicach Płocka, a także Bugu i Odry. W poniedziałek 30 gospodarstw w jednej z gmin na Lubelszczyźnie zostało odciętych od świata po tym, jak w ciągu doby Bug przybrał w tamtym rejonie pół metra. - Lokalnie mogą być problemy, ale takiego zagrożenia krajowego dla jakiejś dużej powodzi nie ma - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, w sumie w całym kraju odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (maksymalnie we Włodawie na Bugu o 118 cm), na 12 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (maksymalnie w Korzeńsku na Orlej o 49 cm) oraz na 1 stacji wodowskazowej rzek Przymorza (na Prosnie w Gubrze o 87 cm).

Przekroczenie stanu ostrzegawczego odnotowano na 40 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, na 47 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry oraz na dwóch stacjach wodowskazowych rzek Przymorza.

Do lokalnych podtopień doszło w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim.

Pogotowie przeciwpowodziowe na Kujawach i Pomorzu

Stan pogotowia przeciwpowodziowego dla terenów nadwiślańskich w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim ogłosili w poniedziałek po południu miejscowi wojewodowie. W niektórych miejscowościach zostały przekroczone stany ostrzegawcze rzek.

"Obserwowany rozwój stanów wód w zlewni środkowego odcinka rzeki Wisły oraz istniejące i prognozowane wielkości dopływu do zbiornika Włocławek stwarzają realne zagrożenie wystąpienia stanów wody przekraczających stany ostrzegawcze na terenie województwa kujawsko-pomorskiego poniżej stopnia wodnego" - napisała wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes w komunikacie skierowanym do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Wojewoda zwróciła się do samorządowców o pilne podjęcie działań przewidzianych w planach ochrony przed powodzią, dotyczących m.in. poinformowania lokalnych społeczności o zagrożeniach, wprowadzenia całodobowych dyżurów i zapewnienia możliwości korzystania z magazynów powodziowych.

Bardzo podobny komunikat skierował do władz gmin nadwiślańskich leżących na terenie województwa pomorskiego miejscowy wojewoda Ryszard Stachurski. Poinformował on, że w tym regionie Wisła przekroczyła w poniedziałek stany ostrzegawcze na wysokości Tczewa.

Zagrożony Toruń

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił też prezydent Torunia Michał Zaleski. Zaapelował o rozwagę i ostrożność do osób przebywających na terenach zalewowych i użytkowników ogrodów działkowych na osiedlu Rudak i przy ul. Przybyszewskiego na Bydgoskim Przedmieściu w sąsiedztwie Wisły.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w poniedziałek poziom Wisły przekroczył stany ostrzegawcze w Toruniu, Chełmnie i Grudziądzu, a we Włocławku był o nieco ponad metr niższy do stanu ostrzegawczego.

Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Włocławku Janusz Majerski poinformował, że w poniedziałek dopływ wody do miejscowej tamy sięgał 2800 metrów sześciennych na sekundę, czyli trzy razy większy niż średnio w roku. Jednak zrzut wody z zapory nie był tak duży, gdyż zbiornik wcześniej został przygotowany na taką sytuację. Według o prognoz w najbliższych dniach dopływ wody do tamy będzie wzrastał i pod koniec tygodnia osiągnie najwyższy poziom.

Podtopienia w Polsce (TVN24)
Podtopienia w Polsce (TVN24)

Alarm na Mazowszu

"W związku z szybkim ociepleniem i spływem wód pośniegowych obecnie obserwujemy kumulację wody we wszystkich mazowieckich rzekach. Sytuacji hydrologicznej sprzyjają słoneczna pogoda, która zwiększa parowanie, a także brak kry, dzięki czemu woda przepływa swobodnie" - poinformowała w poniedziałek w komunikacie rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Na terenie województwa podtopienia występują w zlewniach Bugu i Liwca w powiatach wyszkowskim, wołomińskim i ostrowskim, ale są to głównie zalania łąk, pastwisk i nieużytków rolnych oraz pojedynczych domostw leżących na terenach zalewowych.

Alarmy obowiązują obecnie w 23 gminach i Płocku, a pogotowia w 18 gminach oraz całości powiatu lipskiego i płockiego. Od piątku strażacy odnotowali 200 wezwań w związku z wodą zalewającą piwnice lub posesje.

Alarm w rejonie Płocka

W poniedziałek po południu Wisła przekroczyła w Płocku stany ostrzegawcze na dwóch wodowskazach w najniżej położonej dzielnicy - Borowiczki o 7 cm. Na dwóch kolejnych wodowskazach do przekroczenia stanów ostrzegawczych brakuje około 50 cm. W poniedziałek około południa władze miasta ogłosiły alarm powodziowy.

W całym rejonie Płocka obserwowany jest stały trend rosnący poziomu Wisły spowodowany spływaniem z górnego jej biegu wód roztopowych. Miejski wydział zarządzania kryzysowego określił jednak aktualną sytuację na rzece jako stabilną. Z danych służb przeciwpowodziowych wynika, że tempo przyboru wody wynosi tam około 1 do 2 cm na godzinę.

W poniedziałek po południu poziom Wisły w Kępie Polskiej osiągnął 511 cm, czyli 61 cm ponad stan alarmowy, a w Wyszogrodzie 571 cm, czyli 21 cm powyżej stanu alarmowego. Alarm powodziowy obowiązuje do odwołania w gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Słubice, Bodzanów, Nowy Duninów i Mała Wieś.

Alarm powodziowy w Płocku i okolicznych gminach (TVN24)
Alarm powodziowy w Płocku i okolicznych gminach (TVN24)
Alarm powodziowy w Płocku (TVN24)
Alarm powodziowy w Płocku (TVN24)

Kulminacja spodziewana w środę

- Środa może być dniem bardzo trudnym - zapowiedział na antenie TVN24 minister Boni. Właśnie tego dnia w kilku zagrożonych powodzią rejonach kraju może nastąpić kulminacja wysokich stanów wód.

- Lubelskie, mazowieckie, podlaskie i podkarpackie, dochodzi do tego dolnośląskie - wymieniał, prezentując na tablecie raport dobowy o zagrożeniach.

Wysoki stan rzek na Mazowszu (TVN24)
Wysoki stan rzek na Mazowszu (TVN24)

Poprawa w Ciechanowcu

Minister Boni zaznaczył, że niektórych zagrożonych rejonach sytuacja powoli się poprawia. Jak powiedział, w kilkudziesięciu gminach panują stany alarmowe, ale w niektórych miejscach woda zaczyna ustępować. Tak jest np. w Ciechanowcu. - Dzisiaj nad ranem pokazały pomiary, że to jest od ok. 10 do 19 cm wody mniej - powiedział szef MAC.

- W niektórych miejscach podlaskiego, w Narewce w powiecie Hajnówka było zagrożenie dla ścieków, ale zostały one zablokowane. Także podtopienie nie spowoduje żadnego wycieku nieczystości - dodał.

Nieznaczna poprawa w Ciechanowcu (TVN24)
Nieznaczna poprawa w Ciechanowcu (TVN24)

Bug ciągle przybiera

Alarm powodziowy od kilku dni obowiązuje nad Bugiem w woj. lubelskim. Dotychczas nie było konieczności ewakuacji ludzi, ale krakowski oddział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że z powodu dalszego spływu wód roztopowych poziom wody na rzece w regionie jeszcze wzrośnie.

Poważna sytuacja jest w położonej niedaleko Terespola i Włodawy gminie Hanna. W ciągu doby poziom wody w Bugu podniósł się o 50 cm i, wylewając, odciął drogi dojazdowe do 32 gospodarstw. Najgorsza sytuacja jest w miejscowościach Dołhobrody, Kuzawka, kol. Pawluki.

Do pomocy zaangażowane są m.in. służby graniczne i straż pożarna. Od wtorku Oddział Staży Granicznej w Dołhobrodach zostanie wyposażony w łódź i od rana będzie patrolował zalane tereny.

Metr powyżej stanu

W poniedziałek rano Bug we Włodawie sięgał poziomu 465 cm, o ponad metr powyżej stanu alarmowego. W położonym wyżej Strzyżowie stan alarmowy przekroczony był o 60 cm, tam rzeka w ostatnich godzinach opadła kilka centymetrów. Natomiast w Krzyczewie do poziomu alarmowego brakowało kilku centymetrów.

- Woda zalała głównie pola i pastwiska, w niektórych miejscach podchodzi pod gospodarstwa. Nie ma dojazdu do kilku osób samotnie mieszkających wsi Kolemczyce w gminie Dorohusk, trudno też dojechać do kilkunastu gospodarstw we wsi Mościce Dolne w gminie Sławatycze nad Bugiem. Woda zalała tam drogi - powiedział rzecznik wojewody lubelskiego Kamil Smerdel.

Trzy województwa szczególnie zagrożone

Alarmy w Lubelskiem

Ostrzeżenie IMGW ma trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia. Spodziewany jest wzrost poziomu wody w Bugu na odcinku Włodawa - Krzyczew. Także w Strzyżowie i Dorohusku poziom wody będzie utrzymywał się powyżej stanów alarmowych.

Powyżej stanów alarmowych utrzymywał się będzie też stan rzeki Wieprz w Krasnymstawie (gdzie ww poniedziałek rano odnotowano przekroczenie o ponad 20 cm) i Kośminie oraz rzek Tyśmienica w Tchórzewie oraz Krzna w Malowej Górze. Wisła od Annopola do Dęblina ma płynąć powyżej stanów ostrzegawczych.

Stan alarmu powodziowego obowiązuje w powiatach hrubieszowskim, chełmskim, włodawskim i bialskim nad Bugiem oraz w Krasnymstawie nad Wieprzem. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w powiatach puławskim i ryckim nad Wisłą.

Zagrożenie powodziowe w Polsce (TVN24)
Zagrożenie powodziowe w Polsce (TVN24)

Odra: trzy przekroczenia stanów alarmowych

Rosną również stany wód na rzekach zachodniej Polski. Fale wezbrania spowodowane roztopami na południu kraju przemieszczają się Odrą. Przekroczyła ona stany alarmowe na dwóch wodowskazach.

Jak poinformowała Anna Cieślak-Proch z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp., w poniedziałek rano w Nowej Soli poziom Odry przekraczał stan alarmowy o 16 cm, a w położonym kilkadziesiąt km na północ Nietkowie o 6 cm. Przkroczenie stanu alarmowego zarejestrowano też w w Ścinawie na terenie woj. dolnośląskiego.

- Mimo wysokiego poziomu, Odra zachowuje się spokojnie i nie stanowi zagrożenia dla ludzi i ich dobytku. Rzeka nie przybiera gwałtownie. Występują lokalne podtopienia terenów położonych w jej dolinie między wałami oraz naturalnych obszarów zalewowych - głównie łąk i nieużytków - wyjaśniła Cieślak-Proch.

Warta i Noteć też wezbrane

Wysoki poziom wód utrzymuje się także na kilku innych rzekach w regionie, m.in. Warcie i Noteci. W przypadku Warty stany ostrzegawcze są przekroczone w Skwierzynie i Gorzowie Wielkopolskim, a na Noteci - w Gościmcu i Bledzewie na Obrze. Na południu regionu stan ostrzegawczy osiągnął Bóbr w Żaganiu i Szprotawie.

Podobnie jak w przypadku Odry nie ma obecnie zagrożenia dla mieszkańców miejscowości położonych w ich dolinach. Cieślak-Proch powiedziała, że dotychczas w regionie władze samorządowe nie zdecydowały się na ogłoszenie stanów pogotowia czy też alarmu przeciwpowodziowego.

Lubuskie i Wielkopolska

W woj. lubuskim nieznacznie przekroczone są stany wód na Nysie Łużyckiej i rzece Bóbr. Nie ma jednak zagrożenia powodziowego.

W Wielkopolsce w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzece Prośnie ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego dla gmin: Chocz, Czermin, Gołuchów oraz dla miasta i gminy Pleszew.

Stan alarmowy przekroczyły rzeki: Orla (wodowskaz Korzeńsko) o 56 cm, Prosna (wodowskaz Mirków) o 3 cm, Polska Woda (wodowskaz Bogdaj) o 2 cm.

Stany ostrzegawcze przekroczone zostały z kolei na rzekach: Kuroch (wodowskaz Odolanów) o 25 cm, Ner (wodowskaz Dąbie) o 1 cm, Barycz (wodowskaz Odolanów) o 9 cm, Prosna (wodowskaz Bogusław ) o 40 cm, Warta (wodowskaz Koło) o 2 cm, Warta (wodowskaz Śrem) o 29 cm, Warta (wodowskaz Oborniki) o 1 cm.

"Monitorujemy sytuację"

- Sytuacja jest pod kontrolą - uspokajał na antenie TVN24 minister Boni. Jak poinformował, nad zapewnieniem bezpieczeństwa pracują skoordynowane różne lokalne służby, a ich działania kontrolują samorządy, a także wojewodowie. - Monitorujemy sytuację - zapewnił Boni.

Minister przyznał, że trudna sytuacja panuje w okolicach Płocka, w Kępie Polskiej, gdzie spotykają się wody roztopowe z Bugu, Narwi i Wisły. Jak poinformował, w środę można się tam spodziewać fali kulminacyjnej, która może wynieść 5,5 m. - To i tak około 2 m niżej, niż jest korona wałów i przeszło metr, półtora metra niżej, niż było w 2010 r. Ale akcja jest prowadzona - podkreślił.

Pogoda pomaga

Zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą. - Na szczęście pogoda się poprawia. Najbardziej niebezpieczne byłyby duże opady deszczu w tym momencie. Na dzisiaj, na najbliższych kilka dni nie ma takich prognoz - uspokajał minister.

Minister Boni o zagrożeniu powodziowym (TVN24)
Minister Boni o zagrożeniu powodziowym (TVN24)

Autor: js,pk,map/rs / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. W weekend synoptycy prognozują powrót intensywnych opadów deszczu, a w części kraju powieje silny wiatr. We znaki mogą dawać się również przymrozki.

Na horyzoncie więcej ulew i wiatru. Prognoza zagrożeń IMGW

Na horyzoncie więcej ulew i wiatru. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Weekend w wielu regionach będzie pochmurny, deszczowy i chłodny. Wszystko to za sprawą panowania niżu Lorenz. Na kolejne dni widać jednak stopniową poprawę pogody, a zwłaszcza wyczekiwany znaczny wzrost temperatury.

Tęsknicie za słońcem i ciepłem? Mamy dobre wieści

Tęsknicie za słońcem i ciepłem? Mamy dobre wieści

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 17.05 zapowiada się deszczowo w całym kraju. Dodatkowym utrudnieniem będzie wiatr, który spotęguje odczucie chłodu. Na termometrach zobaczymy miejscami mniej niż 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 17.05. Deszczowy i chłodny dzień w całym kraju

Pogoda na dziś - sobota, 17.05. Deszczowy i chłodny dzień w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Tegoroczny zakwit gronorostów (łac. Sargassum) w Oceanie Atlantyckim jest rekordowo duży, a sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył. Pas tych glonów ciągnie się przez prawie dziewięć tysięcy kilometrów.

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Źródło:
CNN

Alergie mogą być utrapieniem dla wielu osób, szczególnie najmłodszych w wieku szkolnym. Eksperci zwracają uwagę, jakie rodzaje tych schorzeń są największą udręką dla dzieci oraz jak można z nimi walczyć.

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, a także tornada nawiedzą w weekend środkową i wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Synoptycy z AccuWeather ostrzegają, że niebezpieczne zjawiska zagrażają blisko 200 milionom Amerykanów. W czwartek tornada pojawiły się na północy kraju.

Domy zrównane z ziemią. Burze zagrażają kolejnym 200 milionom osób

Domy zrównane z ziemią. Burze zagrażają kolejnym 200 milionom osób

Źródło:
PAP, AccuWeather

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

W Tatrach w czwartek zrobiło się biało. Miejscami w ciągu doby dosypać może nawet 12 centymetrów. Zimowo-wiosenne krajobrazy zachęciły wiele osób do wyjścia w góry, ale jak ostrzegają ratownicy TOPR, do wędrówek wysokogórskich powinniśmy odpowiednio się przygotować.

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Źródło:
PAP, TVN24

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Trzy pożary szaleją w północnej części Minnesoty. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. Największy z pożarów, o nazwie Jenkins Creek, strawił ponad 80 kilometrów kwadratowych terenów.

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Źródło:
Reuters, CBS News

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Mieszkańcy hrabstwa Somerset w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych zmagają się z powodzią. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Meyersdale, gdzie zalanych zostało wiele domów. W okolicy prowadzona jest akcja ewakuacyjna.

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Źródło:
CBS, CNN,

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+

Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

Źródło:
TVN24+

Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii może być najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekazała, że od początku pory roku w kraju spadło średnio 80 litrów wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia wieloletnia. Eksperci ostrzegają, że tak sucha wiosna może oznaczać poważne kłopoty z zasobami wody latem.

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Źródło:
Reuters, BBC

Kontakt z gąsienicami kuprówki rudnicy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegają leśnicy, larwy tego motyla pokryte są włoskami, których dotknięcie powoduje u niektórych wysypkę i swędzenie. Gatunek ten ma także negatywny wpływ na drzewa.

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Źródło:
Nadleśnictwo Lubliniec, Instytut Ochrony Roślin PAN