Rzeki przekraczają stany alarmowe. W Płocku alarm powodziowy, Hanna odcięta od świata

Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce (TVN24)
Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce (TVN24)
Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce (TVN24)

Przybywa miejsc, w których rzeki przekroczyły stany alarmowe i ostrzegawcze. Nadal wzrasta poziom Wisły, szczególnie w okolicach Płocka, a także Bugu i Odry. W poniedziałek 30 gospodarstw w jednej z gmin na Lubelszczyźnie zostało odciętych od świata po tym, jak w ciągu doby Bug przybrał w tamtym rejonie pół metra. - Lokalnie mogą być problemy, ale takiego zagrożenia krajowego dla jakiejś dużej powodzi nie ma - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, w sumie w całym kraju odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (maksymalnie we Włodawie na Bugu o 118 cm), na 12 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (maksymalnie w Korzeńsku na Orlej o 49 cm) oraz na 1 stacji wodowskazowej rzek Przymorza (na Prosnie w Gubrze o 87 cm).

Przekroczenie stanu ostrzegawczego odnotowano na 40 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, na 47 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry oraz na dwóch stacjach wodowskazowych rzek Przymorza.

Do lokalnych podtopień doszło w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim.

Pogotowie przeciwpowodziowe na Kujawach i Pomorzu

Stan pogotowia przeciwpowodziowego dla terenów nadwiślańskich w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim ogłosili w poniedziałek po południu miejscowi wojewodowie. W niektórych miejscowościach zostały przekroczone stany ostrzegawcze rzek.

"Obserwowany rozwój stanów wód w zlewni środkowego odcinka rzeki Wisły oraz istniejące i prognozowane wielkości dopływu do zbiornika Włocławek stwarzają realne zagrożenie wystąpienia stanów wody przekraczających stany ostrzegawcze na terenie województwa kujawsko-pomorskiego poniżej stopnia wodnego" - napisała wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes w komunikacie skierowanym do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Wojewoda zwróciła się do samorządowców o pilne podjęcie działań przewidzianych w planach ochrony przed powodzią, dotyczących m.in. poinformowania lokalnych społeczności o zagrożeniach, wprowadzenia całodobowych dyżurów i zapewnienia możliwości korzystania z magazynów powodziowych.

Bardzo podobny komunikat skierował do władz gmin nadwiślańskich leżących na terenie województwa pomorskiego miejscowy wojewoda Ryszard Stachurski. Poinformował on, że w tym regionie Wisła przekroczyła w poniedziałek stany ostrzegawcze na wysokości Tczewa.

Zagrożony Toruń

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił też prezydent Torunia Michał Zaleski. Zaapelował o rozwagę i ostrożność do osób przebywających na terenach zalewowych i użytkowników ogrodów działkowych na osiedlu Rudak i przy ul. Przybyszewskiego na Bydgoskim Przedmieściu w sąsiedztwie Wisły.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w poniedziałek poziom Wisły przekroczył stany ostrzegawcze w Toruniu, Chełmnie i Grudziądzu, a we Włocławku był o nieco ponad metr niższy do stanu ostrzegawczego.

Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Włocławku Janusz Majerski poinformował, że w poniedziałek dopływ wody do miejscowej tamy sięgał 2800 metrów sześciennych na sekundę, czyli trzy razy większy niż średnio w roku. Jednak zrzut wody z zapory nie był tak duży, gdyż zbiornik wcześniej został przygotowany na taką sytuację. Według o prognoz w najbliższych dniach dopływ wody do tamy będzie wzrastał i pod koniec tygodnia osiągnie najwyższy poziom.

Podtopienia w Polsce (TVN24)
Podtopienia w Polsce (TVN24)

Alarm na Mazowszu

"W związku z szybkim ociepleniem i spływem wód pośniegowych obecnie obserwujemy kumulację wody we wszystkich mazowieckich rzekach. Sytuacji hydrologicznej sprzyjają słoneczna pogoda, która zwiększa parowanie, a także brak kry, dzięki czemu woda przepływa swobodnie" - poinformowała w poniedziałek w komunikacie rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Na terenie województwa podtopienia występują w zlewniach Bugu i Liwca w powiatach wyszkowskim, wołomińskim i ostrowskim, ale są to głównie zalania łąk, pastwisk i nieużytków rolnych oraz pojedynczych domostw leżących na terenach zalewowych.

Alarmy obowiązują obecnie w 23 gminach i Płocku, a pogotowia w 18 gminach oraz całości powiatu lipskiego i płockiego. Od piątku strażacy odnotowali 200 wezwań w związku z wodą zalewającą piwnice lub posesje.

Alarm w rejonie Płocka

W poniedziałek po południu Wisła przekroczyła w Płocku stany ostrzegawcze na dwóch wodowskazach w najniżej położonej dzielnicy - Borowiczki o 7 cm. Na dwóch kolejnych wodowskazach do przekroczenia stanów ostrzegawczych brakuje około 50 cm. W poniedziałek około południa władze miasta ogłosiły alarm powodziowy.

W całym rejonie Płocka obserwowany jest stały trend rosnący poziomu Wisły spowodowany spływaniem z górnego jej biegu wód roztopowych. Miejski wydział zarządzania kryzysowego określił jednak aktualną sytuację na rzece jako stabilną. Z danych służb przeciwpowodziowych wynika, że tempo przyboru wody wynosi tam około 1 do 2 cm na godzinę.

W poniedziałek po południu poziom Wisły w Kępie Polskiej osiągnął 511 cm, czyli 61 cm ponad stan alarmowy, a w Wyszogrodzie 571 cm, czyli 21 cm powyżej stanu alarmowego. Alarm powodziowy obowiązuje do odwołania w gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Słubice, Bodzanów, Nowy Duninów i Mała Wieś.

Alarm powodziowy w Płocku i okolicznych gminach (TVN24)
Alarm powodziowy w Płocku i okolicznych gminach (TVN24)
Alarm powodziowy w Płocku (TVN24)
Alarm powodziowy w Płocku (TVN24)

Kulminacja spodziewana w środę

- Środa może być dniem bardzo trudnym - zapowiedział na antenie TVN24 minister Boni. Właśnie tego dnia w kilku zagrożonych powodzią rejonach kraju może nastąpić kulminacja wysokich stanów wód.

- Lubelskie, mazowieckie, podlaskie i podkarpackie, dochodzi do tego dolnośląskie - wymieniał, prezentując na tablecie raport dobowy o zagrożeniach.

Wysoki stan rzek na Mazowszu (TVN24)
Wysoki stan rzek na Mazowszu (TVN24)

Poprawa w Ciechanowcu

Minister Boni zaznaczył, że niektórych zagrożonych rejonach sytuacja powoli się poprawia. Jak powiedział, w kilkudziesięciu gminach panują stany alarmowe, ale w niektórych miejscach woda zaczyna ustępować. Tak jest np. w Ciechanowcu. - Dzisiaj nad ranem pokazały pomiary, że to jest od ok. 10 do 19 cm wody mniej - powiedział szef MAC.

- W niektórych miejscach podlaskiego, w Narewce w powiecie Hajnówka było zagrożenie dla ścieków, ale zostały one zablokowane. Także podtopienie nie spowoduje żadnego wycieku nieczystości - dodał.

Nieznaczna poprawa w Ciechanowcu (TVN24)
Nieznaczna poprawa w Ciechanowcu (TVN24)

Bug ciągle przybiera

Alarm powodziowy od kilku dni obowiązuje nad Bugiem w woj. lubelskim. Dotychczas nie było konieczności ewakuacji ludzi, ale krakowski oddział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że z powodu dalszego spływu wód roztopowych poziom wody na rzece w regionie jeszcze wzrośnie.

Poważna sytuacja jest w położonej niedaleko Terespola i Włodawy gminie Hanna. W ciągu doby poziom wody w Bugu podniósł się o 50 cm i, wylewając, odciął drogi dojazdowe do 32 gospodarstw. Najgorsza sytuacja jest w miejscowościach Dołhobrody, Kuzawka, kol. Pawluki.

Do pomocy zaangażowane są m.in. służby graniczne i straż pożarna. Od wtorku Oddział Staży Granicznej w Dołhobrodach zostanie wyposażony w łódź i od rana będzie patrolował zalane tereny.

Metr powyżej stanu

W poniedziałek rano Bug we Włodawie sięgał poziomu 465 cm, o ponad metr powyżej stanu alarmowego. W położonym wyżej Strzyżowie stan alarmowy przekroczony był o 60 cm, tam rzeka w ostatnich godzinach opadła kilka centymetrów. Natomiast w Krzyczewie do poziomu alarmowego brakowało kilku centymetrów.

- Woda zalała głównie pola i pastwiska, w niektórych miejscach podchodzi pod gospodarstwa. Nie ma dojazdu do kilku osób samotnie mieszkających wsi Kolemczyce w gminie Dorohusk, trudno też dojechać do kilkunastu gospodarstw we wsi Mościce Dolne w gminie Sławatycze nad Bugiem. Woda zalała tam drogi - powiedział rzecznik wojewody lubelskiego Kamil Smerdel.

Trzy województwa szczególnie zagrożone

Alarmy w Lubelskiem

Ostrzeżenie IMGW ma trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia. Spodziewany jest wzrost poziomu wody w Bugu na odcinku Włodawa - Krzyczew. Także w Strzyżowie i Dorohusku poziom wody będzie utrzymywał się powyżej stanów alarmowych.

Powyżej stanów alarmowych utrzymywał się będzie też stan rzeki Wieprz w Krasnymstawie (gdzie ww poniedziałek rano odnotowano przekroczenie o ponad 20 cm) i Kośminie oraz rzek Tyśmienica w Tchórzewie oraz Krzna w Malowej Górze. Wisła od Annopola do Dęblina ma płynąć powyżej stanów ostrzegawczych.

Stan alarmu powodziowego obowiązuje w powiatach hrubieszowskim, chełmskim, włodawskim i bialskim nad Bugiem oraz w Krasnymstawie nad Wieprzem. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w powiatach puławskim i ryckim nad Wisłą.

Zagrożenie powodziowe w Polsce (TVN24)
Zagrożenie powodziowe w Polsce (TVN24)

Odra: trzy przekroczenia stanów alarmowych

Rosną również stany wód na rzekach zachodniej Polski. Fale wezbrania spowodowane roztopami na południu kraju przemieszczają się Odrą. Przekroczyła ona stany alarmowe na dwóch wodowskazach.

Jak poinformowała Anna Cieślak-Proch z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp., w poniedziałek rano w Nowej Soli poziom Odry przekraczał stan alarmowy o 16 cm, a w położonym kilkadziesiąt km na północ Nietkowie o 6 cm. Przkroczenie stanu alarmowego zarejestrowano też w w Ścinawie na terenie woj. dolnośląskiego.

- Mimo wysokiego poziomu, Odra zachowuje się spokojnie i nie stanowi zagrożenia dla ludzi i ich dobytku. Rzeka nie przybiera gwałtownie. Występują lokalne podtopienia terenów położonych w jej dolinie między wałami oraz naturalnych obszarów zalewowych - głównie łąk i nieużytków - wyjaśniła Cieślak-Proch.

Warta i Noteć też wezbrane

Wysoki poziom wód utrzymuje się także na kilku innych rzekach w regionie, m.in. Warcie i Noteci. W przypadku Warty stany ostrzegawcze są przekroczone w Skwierzynie i Gorzowie Wielkopolskim, a na Noteci - w Gościmcu i Bledzewie na Obrze. Na południu regionu stan ostrzegawczy osiągnął Bóbr w Żaganiu i Szprotawie.

Podobnie jak w przypadku Odry nie ma obecnie zagrożenia dla mieszkańców miejscowości położonych w ich dolinach. Cieślak-Proch powiedziała, że dotychczas w regionie władze samorządowe nie zdecydowały się na ogłoszenie stanów pogotowia czy też alarmu przeciwpowodziowego.

Lubuskie i Wielkopolska

W woj. lubuskim nieznacznie przekroczone są stany wód na Nysie Łużyckiej i rzece Bóbr. Nie ma jednak zagrożenia powodziowego.

W Wielkopolsce w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzece Prośnie ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego dla gmin: Chocz, Czermin, Gołuchów oraz dla miasta i gminy Pleszew.

Stan alarmowy przekroczyły rzeki: Orla (wodowskaz Korzeńsko) o 56 cm, Prosna (wodowskaz Mirków) o 3 cm, Polska Woda (wodowskaz Bogdaj) o 2 cm.

Stany ostrzegawcze przekroczone zostały z kolei na rzekach: Kuroch (wodowskaz Odolanów) o 25 cm, Ner (wodowskaz Dąbie) o 1 cm, Barycz (wodowskaz Odolanów) o 9 cm, Prosna (wodowskaz Bogusław ) o 40 cm, Warta (wodowskaz Koło) o 2 cm, Warta (wodowskaz Śrem) o 29 cm, Warta (wodowskaz Oborniki) o 1 cm.

"Monitorujemy sytuację"

- Sytuacja jest pod kontrolą - uspokajał na antenie TVN24 minister Boni. Jak poinformował, nad zapewnieniem bezpieczeństwa pracują skoordynowane różne lokalne służby, a ich działania kontrolują samorządy, a także wojewodowie. - Monitorujemy sytuację - zapewnił Boni.

Minister przyznał, że trudna sytuacja panuje w okolicach Płocka, w Kępie Polskiej, gdzie spotykają się wody roztopowe z Bugu, Narwi i Wisły. Jak poinformował, w środę można się tam spodziewać fali kulminacyjnej, która może wynieść 5,5 m. - To i tak około 2 m niżej, niż jest korona wałów i przeszło metr, półtora metra niżej, niż było w 2010 r. Ale akcja jest prowadzona - podkreślił.

Pogoda pomaga

Zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą. - Na szczęście pogoda się poprawia. Najbardziej niebezpieczne byłyby duże opady deszczu w tym momencie. Na dzisiaj, na najbliższych kilka dni nie ma takich prognoz - uspokajał minister.

Minister Boni o zagrożeniu powodziowym (TVN24)
Minister Boni o zagrożeniu powodziowym (TVN24)

Autor: js,pk,map/rs / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

W związku z prognozowanymi burzami, którym mają towarzyszyć ulewny deszcz oraz silny wiatr Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl