Przepis na smog: mroźno, sucho i bezwietrznie

[object Object]
Fizyk atmosfery o smogutvn24
wideo 2/35

Wyż przyniesie smog. Aby powstał smog, potrzebne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Do Polski zbliża się mróz, który niestety doprowadzi do akumulacji zanieczyszczeń. Dlaczego tak się dzieje, tłumaczyła na antenie Tvn24 fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ

Mroźna, bezwietrzna pogoda, która zbliża się do kraju, sprzyja powstawaniu smogu. Dr Joanna Remiszewska-Michalak wytłumaczyła, że dzieje się tak, gdy powstanie inwersja temperatury, która blokuje mieszanie się powietrza. Wtedy pod warstwą inwersji zbierają się zanieczyszczenia, które emitujemy, z palenia w piecach i rur wydechowych w samochodach.

Inwersja temperatury często występuje w Zakopanem i Jeleniej Górze. Kumulacji zanieczyszczeń sprzyja tam ukształtowanie terenu, te miasta znajdują się w kotlinach.

Mroźno i bezwietrznie

Jak tłumaczyła fizyk atmosfery, pogoda wyżowa charakteryzuje się tym, że jest sucho, mroźno i bezwietrznie. Takie warunki sprzyjają kumulacji zanieczyszczeń.

- Wyż generalnie jest zawsze bardziej trwałym ośrodkiem barycznym, on parę dni sobie postoi - powiedziała dr Remiszewska-Michalak. - W międzyczasie zakumuluje się sporo zanieczyszczeń, pod tą warstwą inwersji - dodała.

Oprócz miejscowości na południu kraju, smog często się pojawia w Warszawie i miejscowościach podwarszawskich. W Warszawie główną przyczyną smogu jest ruch samochodowy, a w mniejszych miejscowościach na obrzeżach - palenie w piecach. Niestety, w wielu małych miejscowościach, gdzie jakość powietrza jest zła, nie ma punktów pomiarowych.

Fizyk atmosfery tłumaczyła, że w czasie wyżu, gdy jest pogodnie, nad linią horyzontu pojawia się mgiełka, która zabarwia się na brązowo.

- Promienie słoneczne załamują się na cząstkach zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu - powiedziała dr Remiszewska-Michalak.

Gdy wyż utrzymuje się dłużej, mgiełka zmienia kolor, powietrze staje się coraz bardziej zanieczyszczone.

Wpływ mroźnej pogody na smog
Wpływ mroźnej pogody na smogtvn24

Autor: AP/rp / Źródło: TVN24, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości