Najnowsze

Przed nami polska złota i ciepła jesień

Najnowsze

Czeka nas złota polska jesień

W tym roku mamy szczęście. Jesień jakby chcąc zrekompensować nam zimne i mokre lato postanowiła, że przyniesie ciepłą i bezdeszczową pogodę. Chłodno i nieprzyjemnie zrobi się dopiero w listopadzie.

W nadchodzących dniach nad Europą Środkową rozbuduje się wyż, który zostanie z nami na dłużej. Dzięki niemu będziemy cieszyć się ładną jesienią.

- Przełom września i października oraz pierwsza dekada października maja być spokojne. Czekają nas ciepłe dni oraz chłodne wieczory i poranki. Wyż o tej porze roku gwarantuje dobrą pogodę z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, a opady deszczu występować mogą jedynie sporadycznie - tłumaczy Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Październik w normie

Mijający wrzesień był dość ciepły, z temperaturą w normie i opadami poniżej normy. Nadchodzący październik, w świetle materiałów prognostycznych NOAA, jednego ze światowych centrów monitorujących stan atmosfery i oceanów Ziemi, ma być miesiącem typowym, w tzw. normie. Na północy Polski ma być nawet bardziej sucho niż zwykle.

- Polskie październiki cechują się na ogół pogodą kształtowaną przez układy wyżowe. Jest duże prawdopodobieństwo, że miesiąc ten będzie dość pogodny i dość ciepły, szczególnie na południu i zachodzie. Ale trzeba pamiętać o takim zjawisku jak mgła, która cechuje się największą częstością występowania właśnie w październiku - wyjaśnia synoptyk TVN Meteo.

Śnieg w listopadzie

Kolejny miesiąc, listopad, ma już nas nie rozpieszczać. NOAA prognozuje częsty napływ zimnych mas powietrza nad Polskę, znad dalekiej Rosji i Skandynawii. Listopad ma być więc zimny, z opadami w normie, a wiec nie szczególnie intensywnymi.

- Z pewnością rozwijać się będą w całym kraju chmury Stratus z mgłami i mżawką. Jak najbardziej możliwy jest pierwszy śnieg tej jesieni - prognozuje unton-Pyziołek.

Autor: mm/ms / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości