Od początku wakacji w całym kraju utonęło już 87 osób. Tylko w minioną sobotę i niedzielę ratownicy wyłowili 16 ciał. Utonięciom sprzyja ładna pogoda, wysoka temperatura, alkohol i zbytnia ufność we własne możliwości.
Policjanci apelują, by podczas wypoczynku nad wodą nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
- Jeśli chcemy wypocząć nad wodą i popływać, powinniśmy wybrać miejsca strzeżone, w których jest ratownik. Jeśli pływamy, nie przeceniajmy swoich możliwości, nie odpływajmy zbyt daleko od brzegu. Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli bardzo dobrze pływamy, nurt rzeki może być zbyt silny i możemy potrzebować pomocy - mówi PAP Karol Jakubowski z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.
Wypoczywaj na trzeźwo
Jedną z przyczyną utonięć jest alkohol. Z danych policji wynika, że 10 spośród 87 osób, które utonęły w te wakacje, było pod wpływem alkoholu. - Łączenie alkoholu z pływaniem nie jest dobrym pomysłem. Pod jego wpływem źle oceniamy sytuację. Jeśli odpoczywamy nad jeziorem, morzem czy rzeką i pijemy np. piwo, po prostu nie wchodźmy do wody - apeluje Jakubowski. - Jeśli widzimy, że ktoś jest nietrzeźwy i chce pływać, zareagujmy - dodaje.
Zabezpiecz siebie i dziecko Policjanci przypominają, że zawsze trzeba sprawdzać, czy wypożyczony sprzęt do pływania, jak np. łódki, kajaki, rowery wodne, nie jest uszkodzony. - Pływając powinniśmy mieć założone kapoki. Bezwzględnie dotyczy to dzieci. Pamiętajmy też, by nie podpływać do osób kąpiących się w wodzie, tak, by np. nie uderzyć w nie łodzią czy nie zalać wodą - przestrzega Jakubowski.
Schłódź ciało
Do wody nie wchodźmy po dłuższym opalaniu. Grozi nam szok termiczny, skurcz mięśni i w konsekwencji utonięcie. - W sytuacji mocnego nagrzania do wody wchodźmy stopniowo -radzi policjant.
Uważaj na malucha
Rodzice powinni szczególnie uważać na swoje dzieci i przed ich wejściem do wody zakładać im nadmuchiwane koło lub rękawki do pływania. - Nie zostawiajmy maluchów nad wodą bez opieki nawet na chwilę. Ta chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią - dodał Jakubowski.
Z danych KGP wynika, że od 23 czerwca do 18 lipca utonęło już 87 osób. Najwięcej w jeziorach i rzekach.
Autor: mm/ms / Źródło: PAP