Przez pięć dni w roku Indie zamieniają się w kraj światła. Wszystko za sprawą Diwali - święta, w czasie którego na Półwyspie Indyjskim rozświetlone zostają obszary na co dzień skrywane w mroku. Zdjęcie podczas tego niezwykłego okresu wykonał satelita Suomi NPP. NASA odpowiedziała tym samym na krążący w sieci obraz, który miał przedstawiać Indie w Diwali, choć w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym.
Każdego roku w Indiach obchodzone jest święto światła - Diwali. Trwa ono pięć dni a zaznacza także hinduski Nowy Rok. W tym roku rozpoczęło się 11 listopada.
Święto światła
Najważniejszym elementem Diwali są wszechobecne lampy oliwne i świeczki, zapalane przed domami na powitanie Lakszmi, bogini szczęścia i dobrobytu. Symbolizują one zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem.
Jasny okres
12 listopada satelita pogodowy Suomi National Polar-orbiting Partnership (Suomi NPP) za pomocą Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) zrobił zdjęcie Półwyspu Indyjskiego podczas świętowania. Na fotografii możemy dostrzec tysiące punkcików - to miasta, które zazwyczaj nie emanują w nocy światłem.
Podczas Diwali jest zupełnie inaczej. Na północy widzimy najjaśniejsze skupisko światła. To rozświetlone New Dehli. W stolicy Indii mieszka 17 mln mieszkańców, a w całej aglomeracji 23 miliony.
Ogromny potencjał ludzki
Indie to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się państw świata. To drugi pod względem liczby mieszkańców kraj na naszym globie, z ok. 1,2 mld mieszkańców. W Indiach znajduje się 30 miast z populacją ponad milion mieszkańców. Dla porównania w Chinach znajdują się 62 takie miejscowości, natomiast w Stanach Zjednoczonych tylko dziewięć.
Nie dajcie się nabrać
Poniższe zdjęcie ciekawe jest także z innego powodu. Od kilku lat bowiem w czasie Diwali co roku obiega internet obraz, który ma przedstawiać Indie w czasie święta. Jest jednak zgrabnym oszustwem.
Fotografia wykonana w 2003 roku przez badacza NASA, Chrisa Elvidge'a, jest bowiem wynikiem nałożenia szeregu zdjęć satelitarnych i pokazuje wzrot populacji Indii na przestrzeni lat. Białe obszary symbolizują tereny, w których nocne światła widać było przed rokiem 1992, a kolejno niebieskie, zielone i czerwone wskazują te, które rozświetłały się w latach 1992, 1998 i 2003. Składowe zdjęciawykoanane zostały przez prgram Operational Linescan System.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: NASA