Najnowsze

Polska Indiami Europy. Nowe dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza

Najnowsze

Zła jakość powietrza groźna dla zdrowia. "Smog dusi krakowian"
Zła jakość powietrza groźna dla zdrowia. "Smog dusi krakowian"Fakty po południu
wideo 2/35

Zaktualizowana została największa baza danych dotycząca zanieczyszczenia powietrza, opracowana przez Światową Organizację Zdrowia. Analiza pokazała, że Polska znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich.

Baza danych, opracowana przez Światową Organizację Zdrowia, ukazuje globalny problem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Analizie poddano pomiary pyłu zawieszonego z 4300 miast, który może prowadzić do chorób takich jak astma, rak płuc czy choroby serca.

Indie na czele świata

Dzięki danym zbieranym z całego świata dowiedzieliśmy się, że w skali całego globu 9 na 10 osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

Analiza danych wykazała, że największy problem z jakością powietrza w skali świata mają Indie. Tam znajduje się 15 z 20 miast najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM2,5, którego średnie roczne stężenie przekracza 100 µg/m3. Na niechlubnym podium stanęły miasta, gdzie przekracza ono poziom 150 µg/m3.

Polska na czele Europy

Choć nasz kontynent pod względem zanieczyszczeń powietrza wypada całkiem dobrze na tle reszty świata, to nie mamy powodów do radości. 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Są nimi: Opoczno, Żywiec, Rybnik, Pszczyna, Kraków, Nowa Ruda, Nowy Sącz, Proszowice, Godów, Wodzisław Śląski, Pleszew, Bielsko-Biała, Sucha Beskidzka, Rawa Mazowiecka, Jarosław i Sosnowiec. W tych miejscowościach średnie roczne stężenie pyłu PM2,5 przekracza 30 µg/m3.

Średnie roczne stężenie pyłów PM2,5 wg WHOmaps.who.int

Pozostałe miasta, które znalazły się w zanieczyszczonej czołówce, znajdują się w Bułgarii.

Najczystszym miastem w tym zestawieniu danych jest miasto Muonio w północnej Finlandii, gdzie średni poziom PM2,5 wynosił 2 µg/m3.

Autor: amm/rp / Źródło: unearthed.greenpeace.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, maps.who.int

Pozostałe wiadomości