Pachamanca to prawdziwy klejnot w tradycyjnej kuchni peruwiańskiej. Potrawa zdobyła popularność w krajach andyjskich nie tylko przez niezwykły smak, ale i niecodzienne przygotowanie. Oto, jak przyrządza się południowoamerykańskiego grilla.
W języku keczua "pacha" oznacza ziemię, zaś "manca" piekarnik – można więc pokusić się o tłumaczenie nazwy potrawy, jako "użyć ziemi, jako pieca".
Wszędzie, gdzie są kamienie
Danie jest na tyle ważne w tradycji Indian, że zostało wymienione przez Peruwiańskie Narodowe Stowarzyszenie Kulturalne jako jeden z elementów dziedzictwa kulturowego.
Potrawę przyrządza się głównie w trzech peruwiańskich rejonach: górnej części Doliny Huallaga (robiony z wieprzowiny doprawionej lokalnymi ziołami), w Dolinie Mantro oraz w sąsiednich Huancayo, Tarma, Jauja (robiona z jagnięciny) oraz w kilku miejscach Ayacucho. Przyrządzali ją już Inkowie.
Mięsiwa i warzywa
Do pachamanca używa się różnych rodzajów mięsa. Można wybrać jagnięcinę, baraninę, wieprzowinę, kurczaka, a nawet świnki morskie. Oprócz tego pieczone są warzywa, takie jak ziemniaki, zielona fasola, słodkie ziemniaki, maniok, a także kolby kukurydzy.
Gdy położy się już wszystkie mięsa, kucharz, zanim przykryje całość liśćmi bananowca, może dodać nieco wanilii. Liście pozwalają na utrzymanie wewnątrz konstrukcji odpowiedniej temperatury. Często, aby ciepło nie uciekało, dodatkowo przysypuje się całość ziemią.
Wino i budyń
Tradycyjne przygotowanie potrawy wymaga dopełnienia odpowiedniego obrzędu religijnego. Kucharz wylewa odrobinę wina na ziemię przykrywającą piec, dziękując w ten sposób Ziemi za jej życzliwość.
I voila... Jeśli udało się wszystko prawidłowo zrobić, to po półtorej godzinie oczekiwania pachamanca jest gotowa. Je się ją z kukurydzianym budyniem oraz żółtym sosem chili.
Autor: usa//ŁUD / Źródło: Reuters TV