Orkan św. Judy przeszedł przez Europę

Orkan św

Orkan św. Judy, który pod koniec października uderzył w Europę, przyczynił się do śmierci 17 osób i spowodował ogromne szkody w co najmniej ośmiu krajach naszego kontynentu.

Po 20 października Met Office - narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii - informował, że Wielką Brytanię czeka największe od 25 lat załamanie pogody. Prognozy wskazywały na to, że jest wysoce prawdopodobne, iż w ciągu kilku dni w Wyspy uderzy potężny cyklon, który przyniesie ze sobą ulewne opady deszczu i wiatry wiejące z prędkością ponad 140 km/h. Brytyjscy meteorolodzy nadchodzący cyklon nazwali św. Judą.

W oczekiwaniu na nadejście katastrofy

W niedzielę, 27 października wiadome było już, że nad Atlantykiem utworzył się rozległy cyklon. Specjaliści ostrzegali przed głębokim ośrodkiem niskiego ciśnienia, który miał uderzyć w południowo-zachodnią Anglię i Walię. Według meteorologów Irlandia, północna część Walii, północna część Anglii i Szkocja miały "wyjść obronną ręką" z tej sytuacji.

Również tego dnia państwowy urząd meteorologiczny wydał ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia, a władze państwowe zwołały telekonferencję, podczas której omawiano sposób przygotowań do sztormowej pogody. Przewodniczył jej premier, David Cameron.

W niedzielę wszyscy szykowali się na nadejście niszczycielskiego żywiołu. Koleje przygotowały awaryjny rozkład jazdy na niektórych trasach. Odwołana została część połączeń promowych. Lotniska Heathrow i Gatwick ostrzegały przed możliwymi zakłóceniami, a mieszkańcy - w miarę możliwości - zabezpieczali swój dobytek. Z kolei Agencja Ochrony Środowiska ostrzegła przed niebezpieczeństwem podtopień i na bieżąco monitorowała stan rzek.

Orkan uderzył w nocy, a szkody były mniejsze niż zakładano

W nocy z niedzieli na poniedziałek głęboki ośrodek niskiego ciśnienia dotarł do zachodniego wybrzeża Wysp Brytyjskich. Prędkość towarzyszących mu wiatrów była ogromna, z biegiem godzin cyklon przemieszczał się coraz bardziej na wschód, jednak nadal obejmował swoim zasięgiem Wielką Brytanią.

Nad ranem, w poniedziałek 28 października, odciętych od prądu zostało co najmniej 625 tys. angielskich domów. Wiele dróg stało się nieprzejezdnych, a na niektórych trasach wstrzymano ruch pociągów. Połączenia promowe nadal były zawieszone, a odwołanych zostało ponad 135 lotów.

W niektórych miejscowościach obfite opady doprowadziły do powstania podtopień. Tego dnia służby meteorologiczne wysłały 17 ostrzeżeń przeciwpowodziowych. Z szacunków wynika, że największe szkody zostały odnotowane w Kornwalii i w hrabstwach: Dorset, Hampshire i Sussex.

Wielką Brytanię obiegła również informacja o pierwszych ofiarach św. Judy; na Wyspach zginęło pięć osób. Jedną z ofiar była Polka.

Jak wynika z informacji podawanych przez brytyjskie służby meteorologiczne, największa siła wiatru (około 160 km/h) została odnotowana w punkcie pomiarowym Needles w zatoce Alum na półwyspie Wight. Z kolei w południowo-zachodniej i w południowej Anglii siła wiatru dochodziła do około 112 km/h. Wichura wywołała mniejsze szkody materialne niż się spodziewano.

W nocy natarł na Francję

Francja również nie ustrzegła się przed silnym wiatrem. Huragan uderzył z prędkością 140 km/h w brzegi Bretanii w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pozbawił prądu ponad 60 tys. gospodarstw w północno-zachodniej części tego kraju. Wiatr zrywał dachy i powalał drzewa. W niektórych miejscach na północy kraju ogłoszono trzeci - w czterostopniowej skali - stopień zagrożenia. Orkan zabił w tym kraju jedną osobę.

Po przejściu przez południową część Wielkiej Brytanii i północną Francję, św. Juda przesuwał się na wschód, siejąc zagrożenie w kolejnych krajach.

Niebezpiecznie w Belgii i w Holandii

Jeszcze w poniedziałek, 28 października, orkan uderzył w Holandię. Tam porywy wiatru dochodziły do 136 km/h, dlatego instytut meteorologiczny tego kraju ogłosił stan ostrzegawczy. Orkan przyczynił się do śmierci dwóch osób. Poszkodowanych było jednak znacznie więcej. Do szpitali trafiały kolejne ofiary, które ranione były przez łamane gałęzie i drzewa. Służby porządkowe zalecały ludziom pozostanie w domach.

Tego dnia w Amsterdamie wstrzymano ruch pociągów i tramwajów, odwołano liczne loty.

Nieco lepiej było w Belgii. Choć tam również wiatr (o prędkości 100 km/h) spowodował niemały chaos. Sytuacja poprawiła się dopiero późnym wieczorem w poniedziałek, a przez cały dzień powyrywane konary, połamane gałęzie i poprzewracane znaki skutecznie blokowały ruch na drogach. Spore opóźnienia miały też belgijskie pociągi.

Belgijska straż pożarna długo musiała zmagać się z porządkowaniem powalonych drzew. - Narzędziem dnia jest piła łańcuchowa - donosiły media. W ciągu całego dnia strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Na szczęście w tym kraju nikt nie zginał z powodu huraganu.

Zamknięty najdłuższy most świata

Orkan nie oszczędził też północnej części Danii, w którą uderzył późnym wieczorem w poniedziałek 28 października. Huragan przyczynił się tam do śmierci dwóch osób. W poniedziałek zginął mężczyzna, a następnego dnia, 29 października, w momencie, kiedy orkan dotarł do Łotwy i Estonii, zginęła kolejna osoba, której samochód uderzył w powalone przez wiatr drzewo. W poniedziałek po południu zamknięty został również most (najdłuższy na świecie most łączący dwa kraje) nad cieśniną Sund, łączący Danię ze Szwecją.

Tragiczny bilans w Niemczech

Po Danii przyszedł czas na Niemcy. Tam orkan nazywano Christianem, ale bez względu na to, jakim mianem go określano, był równie niszczycielski. Na terenie graniczącego z Danią Szlezwiku-Holsztyna wiatr wiał z rekordową prędkością 173 km/h - informowała Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD.

Największe szkody odnotowano na północny Niemiec. Władze informowały o poważnych zakłóceniach w komunikacji kolejowej, drogowej i lotniczej. W północnej części Niemiec zawieszony został ruch pociągów regionalnych. Zakłócenia pojawiły się również na lotnisku w Duesseldorfie, gdzie odwołano część lotów. W Hamburgu z powodu wichury ponad tysiąc pasażerów nie mogło przez dłuższy czas opuścić samolotów po lądowaniu.

W ogólnym bilansie, w Niemczech zginęło siedem osób.

Trzeci stopień zagrożenia w Szwecji

W poniedziałek w nocy orkan dotarł również do południowej Szwecji. Z powodu sztormu nie kursowały promy, a w niektórych miejscach całkowicie wstrzymano transport kolejowy. Anulowano także część połączeń lotniczych z portów w Goeteborgu i Malmoe. Według szwedzkiego Instytutu Meteorologii i Hydrologii SMHI w poniedziałek wieczorem wiatr osiągnął prędkość do 33 metrów na godzinę. Ogłoszono wówczas trzeci stopień zagrożenia w południowo-zachodniej Szwecji. - Ludzie powinni zostać w domach, można spodziewać się powalonych drzew oraz przerw w dostawach prądu - ostrzegał Marcus Sjoestedt z SMHI.

W Polsce szkody niewielkie

Orkan przeszedł nad Bałtykiem, obejmując swoim zasięgiem część naszego kraju, w nocy z poniedziałku na wtorek. Na Wybrzeżu było w miarę spokojnie, wiatr osiągnął prędkość 80 km/h, ale szybko osłabł nie wywołując większych szkód. W województwach: pomorskim i lubuskim od poniedziałkowego wieczoru strażacy odnotowali łącznie kilkadziesiąt interwencji związanych z usuwaniem powalonych drzew i połamanych gałęzi. Nie odnotowano większych szkód.

Polskie Wybrzeże spokojne po przejściu orkanu
Polskie Wybrzeże spokojne po przejściu orkanutvn24

Później - znacznie już osłabiony - cyklon dotarł nad Łotwę i Estonię. Miało to miejsce również w nocy z poniedziałku na wtorek. Prędkość wiatrów była już znacznie słabsza, jednak - jak okazało się we wtorek rano - ponad 100 tys. gospodarstw domowych na Łotwie zostało pozbawionych energii elektrycznej, z kolei w Estonii prądu zabrakło w ponad 63 tys. domów.

Orkan odchodzi i słabnie. Ale tworzy się następny
Orkan odchodzi i słabnie. Ale tworzy się następnytvn24
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W sobotę 24.05 będzie pochmurno, w wielu regionach popada deszcz. Termometry pokażą od 13 do 17 stopni. Wszędzie odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - sobota 24.05. Chmury, deszcz i chłód

Pogoda na dziś - sobota 24.05. Chmury, deszcz i chłód

Źródło:
tvnmeteo.pl

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami deszczu, a także przymrozkami. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Fala upałów nawiedziła pakistańską prowincję Sindh. W piątek termometry pokazały tam prawie 50 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia przed wysoką temperaturą.

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Źródło:
Reuters

Weekend przyniesie pochmurną aurę i opady deszczu. W nowym tygodniu również będzie padać, pojawić się też mogą burze. Od wtorku zacznie się wypogadzać.

Niespokojna aura i deszcz. Pogoda na pięć dni

Niespokojna aura i deszcz. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP

Pan Szymon z Władysławowa (województwo pomorskie) we wtorek wybrał się do Wejherowa. Pod tamtejszym szpitalem miał okazję podziwiać dwa białe daniele.

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Źródło:
Kontakt24

Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl