Orkan św. Judy przeszedł przez Europę

Orkan św

Orkan św. Judy, który pod koniec października uderzył w Europę, przyczynił się do śmierci 17 osób i spowodował ogromne szkody w co najmniej ośmiu krajach naszego kontynentu.

Po 20 października Met Office - narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii - informował, że Wielką Brytanię czeka największe od 25 lat załamanie pogody. Prognozy wskazywały na to, że jest wysoce prawdopodobne, iż w ciągu kilku dni w Wyspy uderzy potężny cyklon, który przyniesie ze sobą ulewne opady deszczu i wiatry wiejące z prędkością ponad 140 km/h. Brytyjscy meteorolodzy nadchodzący cyklon nazwali św. Judą.

W oczekiwaniu na nadejście katastrofy

W niedzielę, 27 października wiadome było już, że nad Atlantykiem utworzył się rozległy cyklon. Specjaliści ostrzegali przed głębokim ośrodkiem niskiego ciśnienia, który miał uderzyć w południowo-zachodnią Anglię i Walię. Według meteorologów Irlandia, północna część Walii, północna część Anglii i Szkocja miały "wyjść obronną ręką" z tej sytuacji.

Również tego dnia państwowy urząd meteorologiczny wydał ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia, a władze państwowe zwołały telekonferencję, podczas której omawiano sposób przygotowań do sztormowej pogody. Przewodniczył jej premier, David Cameron.

W niedzielę wszyscy szykowali się na nadejście niszczycielskiego żywiołu. Koleje przygotowały awaryjny rozkład jazdy na niektórych trasach. Odwołana została część połączeń promowych. Lotniska Heathrow i Gatwick ostrzegały przed możliwymi zakłóceniami, a mieszkańcy - w miarę możliwości - zabezpieczali swój dobytek. Z kolei Agencja Ochrony Środowiska ostrzegła przed niebezpieczeństwem podtopień i na bieżąco monitorowała stan rzek.

Orkan uderzył w nocy, a szkody były mniejsze niż zakładano

W nocy z niedzieli na poniedziałek głęboki ośrodek niskiego ciśnienia dotarł do zachodniego wybrzeża Wysp Brytyjskich. Prędkość towarzyszących mu wiatrów była ogromna, z biegiem godzin cyklon przemieszczał się coraz bardziej na wschód, jednak nadal obejmował swoim zasięgiem Wielką Brytanią.

Nad ranem, w poniedziałek 28 października, odciętych od prądu zostało co najmniej 625 tys. angielskich domów. Wiele dróg stało się nieprzejezdnych, a na niektórych trasach wstrzymano ruch pociągów. Połączenia promowe nadal były zawieszone, a odwołanych zostało ponad 135 lotów.

W niektórych miejscowościach obfite opady doprowadziły do powstania podtopień. Tego dnia służby meteorologiczne wysłały 17 ostrzeżeń przeciwpowodziowych. Z szacunków wynika, że największe szkody zostały odnotowane w Kornwalii i w hrabstwach: Dorset, Hampshire i Sussex.

Wielką Brytanię obiegła również informacja o pierwszych ofiarach św. Judy; na Wyspach zginęło pięć osób. Jedną z ofiar była Polka.

Jak wynika z informacji podawanych przez brytyjskie służby meteorologiczne, największa siła wiatru (około 160 km/h) została odnotowana w punkcie pomiarowym Needles w zatoce Alum na półwyspie Wight. Z kolei w południowo-zachodniej i w południowej Anglii siła wiatru dochodziła do około 112 km/h. Wichura wywołała mniejsze szkody materialne niż się spodziewano.

W nocy natarł na Francję

Francja również nie ustrzegła się przed silnym wiatrem. Huragan uderzył z prędkością 140 km/h w brzegi Bretanii w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pozbawił prądu ponad 60 tys. gospodarstw w północno-zachodniej części tego kraju. Wiatr zrywał dachy i powalał drzewa. W niektórych miejscach na północy kraju ogłoszono trzeci - w czterostopniowej skali - stopień zagrożenia. Orkan zabił w tym kraju jedną osobę.

Po przejściu przez południową część Wielkiej Brytanii i północną Francję, św. Juda przesuwał się na wschód, siejąc zagrożenie w kolejnych krajach.

Niebezpiecznie w Belgii i w Holandii

Jeszcze w poniedziałek, 28 października, orkan uderzył w Holandię. Tam porywy wiatru dochodziły do 136 km/h, dlatego instytut meteorologiczny tego kraju ogłosił stan ostrzegawczy. Orkan przyczynił się do śmierci dwóch osób. Poszkodowanych było jednak znacznie więcej. Do szpitali trafiały kolejne ofiary, które ranione były przez łamane gałęzie i drzewa. Służby porządkowe zalecały ludziom pozostanie w domach.

Tego dnia w Amsterdamie wstrzymano ruch pociągów i tramwajów, odwołano liczne loty.

Nieco lepiej było w Belgii. Choć tam również wiatr (o prędkości 100 km/h) spowodował niemały chaos. Sytuacja poprawiła się dopiero późnym wieczorem w poniedziałek, a przez cały dzień powyrywane konary, połamane gałęzie i poprzewracane znaki skutecznie blokowały ruch na drogach. Spore opóźnienia miały też belgijskie pociągi.

Belgijska straż pożarna długo musiała zmagać się z porządkowaniem powalonych drzew. - Narzędziem dnia jest piła łańcuchowa - donosiły media. W ciągu całego dnia strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Na szczęście w tym kraju nikt nie zginał z powodu huraganu.

Zamknięty najdłuższy most świata

Orkan nie oszczędził też północnej części Danii, w którą uderzył późnym wieczorem w poniedziałek 28 października. Huragan przyczynił się tam do śmierci dwóch osób. W poniedziałek zginął mężczyzna, a następnego dnia, 29 października, w momencie, kiedy orkan dotarł do Łotwy i Estonii, zginęła kolejna osoba, której samochód uderzył w powalone przez wiatr drzewo. W poniedziałek po południu zamknięty został również most (najdłuższy na świecie most łączący dwa kraje) nad cieśniną Sund, łączący Danię ze Szwecją.

Tragiczny bilans w Niemczech

Po Danii przyszedł czas na Niemcy. Tam orkan nazywano Christianem, ale bez względu na to, jakim mianem go określano, był równie niszczycielski. Na terenie graniczącego z Danią Szlezwiku-Holsztyna wiatr wiał z rekordową prędkością 173 km/h - informowała Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD.

Największe szkody odnotowano na północny Niemiec. Władze informowały o poważnych zakłóceniach w komunikacji kolejowej, drogowej i lotniczej. W północnej części Niemiec zawieszony został ruch pociągów regionalnych. Zakłócenia pojawiły się również na lotnisku w Duesseldorfie, gdzie odwołano część lotów. W Hamburgu z powodu wichury ponad tysiąc pasażerów nie mogło przez dłuższy czas opuścić samolotów po lądowaniu.

W ogólnym bilansie, w Niemczech zginęło siedem osób.

Trzeci stopień zagrożenia w Szwecji

W poniedziałek w nocy orkan dotarł również do południowej Szwecji. Z powodu sztormu nie kursowały promy, a w niektórych miejscach całkowicie wstrzymano transport kolejowy. Anulowano także część połączeń lotniczych z portów w Goeteborgu i Malmoe. Według szwedzkiego Instytutu Meteorologii i Hydrologii SMHI w poniedziałek wieczorem wiatr osiągnął prędkość do 33 metrów na godzinę. Ogłoszono wówczas trzeci stopień zagrożenia w południowo-zachodniej Szwecji. - Ludzie powinni zostać w domach, można spodziewać się powalonych drzew oraz przerw w dostawach prądu - ostrzegał Marcus Sjoestedt z SMHI.

W Polsce szkody niewielkie

Orkan przeszedł nad Bałtykiem, obejmując swoim zasięgiem część naszego kraju, w nocy z poniedziałku na wtorek. Na Wybrzeżu było w miarę spokojnie, wiatr osiągnął prędkość 80 km/h, ale szybko osłabł nie wywołując większych szkód. W województwach: pomorskim i lubuskim od poniedziałkowego wieczoru strażacy odnotowali łącznie kilkadziesiąt interwencji związanych z usuwaniem powalonych drzew i połamanych gałęzi. Nie odnotowano większych szkód.

Polskie Wybrzeże spokojne po przejściu orkanu
Polskie Wybrzeże spokojne po przejściu orkanutvn24

Później - znacznie już osłabiony - cyklon dotarł nad Łotwę i Estonię. Miało to miejsce również w nocy z poniedziałku na wtorek. Prędkość wiatrów była już znacznie słabsza, jednak - jak okazało się we wtorek rano - ponad 100 tys. gospodarstw domowych na Łotwie zostało pozbawionych energii elektrycznej, z kolei w Estonii prądu zabrakło w ponad 63 tys. domów.

Orkan odchodzi i słabnie. Ale tworzy się następny
Orkan odchodzi i słabnie. Ale tworzy się następnytvn24
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 23.12. W nocy w większości kraju przydadzą się parasole - przelotnie popada deszcz, miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg. W dzień opadów będzie już mniej, a niebo będzie się rozpogadzać. Termometry pokażą od 1 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Źródło:
tvnmeteo.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org