Okolice Calbuco zasypane popiołem. Nieprzewidywalny wulkan znów może wybuchnąć

Samochód przysypany popiołem wulkanicznym w mieście EnsenadaPAP

Pył z wulkanu Calbuco, którego erupcja zachwyciła cały świat, dotarł już do Argentyny. Tymczasem chilijskie służby są w gotowości, gdyż nieprzewidywalny wulkan może zademonstrować drzemiącą w nim siłę kolejny raz.

Prezydent Chile Michelle Bachelet odwiedziła rodziny ewakuowanych po tym, jak znajdujący się na południu kraju wulkan Calbuco obudził się do życia w środę (22.04) około godziny 18 lokalnego czasu, roztaczając pióropusze dymu i popiołu.

Nie zgłoszono przypadków śmiertelnych. Poszukiwany wcześniej wspinacz, który znajdował się blisko szczytu, kiedy nastąpił wybuch, został odnaleziony cały i zdrowy. Niektórzy świadkowie zdarzenia, uciekając w przerażeniu, szukali schronienia w lesie i spędzili tam noc. Najedli się strachu, lecz nikt nie ucierpiał.

Toksyczna chmura

Wiatr przepędził już część chmury pyłu z okolic wulkanu w stronę Andów i sąsiadującej Argentyny. Mieszkańcy miasta San Martin de los Andes na zachodzie Argentyny założyli maski i okulary ochronne, gdyż obszar pokryła gruba warstwa popiołu. W innych obszarach Agentyny - Bariloche i Neuqen - lotniska zostały zamknięte.

Ze względu na nieprzewidywalny charakter wulkanu służby są w pogotowiu, czekając na ewentualne kolejne erupcje.

- Nie wiemy, czy wulkan się uspokoi. Widzimy, że słup dymu jest teraz niższy, jednak poprzednio również się nieco uspokoił, a następnie jeszcze bardziej się uaktywnił - mówiła prezydent.

Drażni oczy, skórę, utrudnia oddychanie

Prezydent Chile Michelle Bachelet ogłosiła stan wyjątkowy.

- Do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z dostawami wody lub ściekami. To nie jest nasz największy kłopot - mówi prezydent Bachellet. - Najgorsze jest zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy i ryzyko ogólnego zanieczyszczenia środowiska. Chciałabym przypomnieć mieszkańcom tego regionu, że oddychanie powietrzem zanieczyszczonym popiołem jest niebezpieczne.

Niewykluczone, że innym skutkiem erupcji będzie powstanie tak zwanego laharu - wody wymieszanej z odłamkami skalnymi, która będzie spływać po zboczach wulkanu i w dolinach rzecznych.

Lekarz i kierownik działu planowania sanitarnego w Chile, Bernardo Martorell informuje, że krótkoterminowe zagrożenie, związane z obecnością popiołu wulkanicznego w powietrzu to infekcje oczu i skóry, także zanieczyszczenie wody.

Gniew Calbuco

W południowym Chile kilka dni temu rozegrał się apokaliptyczny spektakl. Ziemia zadrżała, a w powietrze wystrzeliły obłoki popioły i strumienie lawy sięgające nawet 20 kilometrów w niebo. Ta zapierająca dech w piersiach demonstracja drzemiących w Ziemi sił, miała miejsce niedaleko miasteczka turystycznego Puerto Varas, około 1000 kilometrów na południe od stolicy - Santiago. Wybuch widać było widać z miast oddalonych nawet o 50 km.

Jak podaje dziennik "El Universal", z okolicy ewakuowano 70 tys. osób.

Pierścień ognia

Chile położone jest na tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia, drugiej co do wielkości sieci wulkanów na świecie. W 2011 roku chilijski wulkan Puyehue wyrzucił do atmosfery chmurę pyłu, która sparaliżowała ruch lotniczy w Argentynie.

500px: Just wow! A mind-blowing photo of #Calbuco volcano erupting by utrerasmarcelo: http://t.co/nVRjNSldSd pic.twitter.com/QhRmjvANPd— カモノハシ (@roso1954) kwiecień 23, 2015

@Bjork cc "@YourAnonCentral: #Chile Earlier, the ash from the #Calbuco eruption created a human form in the sky. pic.twitter.com/UAUfDWlIC4"— @BondInNewYork (@BondInNewYork) kwiecień 23, 2015

RIGHT NOW: Unbelievable picture's of volcanic eruption coming from #Chile. #Calbuco. pic.twitter.com/XzxqCJjvKV— Ⓐ ⓝ ⓘ ⓢ ☠ (@TheBlogPirate) kwiecień 23, 2015

Just wow! Some incredible pics of Chile’s #Calbuco volcano erupting http://t.co/PFURPdrWtQ #chile #volcano #volcan pic.twitter.com/HoxS3ori2b— Observing Space (@ObservingSpace) kwiecień 23, 2015

Holy crap. Time lapse of #Calbuco #volcano eruption. Via @EpicCosmos & Todo Puerto Montt. https://t.co/YW7e286TkB pic.twitter.com/Pgj5Jkg1AM— Phil Plait (@BadAstronomer) kwiecień 23, 2015

View of the #Calbuco volcano eruption in Chile earlier today - #VolcanCalbuco pic.twitter.com/5ykZOCHeSK— Anonymous (@C0d3fr0sty) kwiecień 23, 2015

Ash from #Calbuco falling on Bariloche, a ski town on the Chile-Argentina border, via @TVjosephs: pic.twitter.com/Dit6X6DW6i— WeatherNation (@WeatherNation) kwiecień 23, 2015

Roger Smith captured these photos of the #Calbuco eruption today right from his street: http://t.co/mOTS6oP2a3 pic.twitter.com/Yt8I5UdJKJ— 500px (@500px) kwiecień 23, 2015

#ERUPTION 7 #Calbuco volcano in Chile April 22 - 18:00 red alert and 4000 people evacuated @chematierra @infobencana pic.twitter.com/qeH5KD44D7— Leopold Kennedy Adam (@LeopoldAdam) kwiecień 23, 2015

BREAKING NEWS: Chile declares red emergency after eruption of #Calbuco, major evacuations underway. More soon. pic.twitter.com/lygI66k8Di— BREAKING NEWS (@MattVincent16) kwiecień 22, 2015

URGENTE. Volcán #Calbuco de #Chile hace erupción de manera violenta y sorpresiva. Foto de @Alejand03169000v pic.twitter.com/KTVjewZ4GZ— Tweet Quake (@tweet_quake) kwiecień 22, 2015

Explota! El volcán #Calbuco pic.twitter.com/FH1wpNO3pn— RoN (@RonnyMajlis) kwiecień 22, 2015

Autor: mab,ab/map / Źródło: Reuters TV, eluniversal.com, ENEX

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam długo wyczekiwane ocieplenie. Za sprawą wyżu znad Europy Zachodniej do Polski napłynie łagodniejsze powietrze, a termometry pokażą ponad 20 stopni. Czy będziemy mieli szansę nacieszyć się cieplejszą aurą?

Będzie 20 stopni. Zaraz po tym nowa fala zimna

Będzie 20 stopni. Zaraz po tym nowa fala zimna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 13.05 zapowiada się na ogół pogodnie. Miejscami mogą pojawić się chmury i słaby deszcz. Termometry pokażą maksymalnie od 14 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - wtorek 13.05. Wiele pogodnych regionów, lokalnie pokropi

Pogoda na dziś - wtorek 13.05. Wiele pogodnych regionów, lokalnie pokropi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.

Za nami mikropełnia Księżyca

Za nami mikropełnia Księżyca

Aktualizacja:
Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Źródło:
Live Science

W poniedziałek rano przy brzegu plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą szarytkę morską. Ciało ssaka morskiego wyłowiono i zabezpieczono do badań. To druga martwa foka znaleziona w tym roku.

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w hrabstwie Saint Louis w północno-wschodniej Minnesocie. Ogień zniszczył tam kilka domów, a z powodu zagrożenia ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Źródło:
CNN, fox9.com, cbsnews.com

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad sto osób zginęło w powodziach w Demokratycznej Republice Konga. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, gdzie z brzegów wystąpiło jezioro Tanganika. W niektórych dotkniętych regionach nie ma łączności komórkowej, co utrudnia koordynację pomocy.

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Źródło:
PAP, Radio Okapi

Zimbabwe mierzy się z gwałtownym wzrostem zachorowań i zgonów spowodowanych malarią. W ciągu minionych tygodni liczba zgonów z tego powodu była przeszło dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Brytyjskie służby meteorologiczne wydały alert przed burzami dla części Anglii i Walii. Synoptycy ostrzegają przed podtopieniami, ale niektóre regiony z niecierpliwością wypatrują opadów deszczu. Tegoroczna wiosna jest bowiem jedną z najsuchszych od wielu dekad.

Ekstremalna susza na północy Anglii, południe przygotowuje się na podtopienia

Ekstremalna susza na północy Anglii, południe przygotowuje się na podtopienia

Źródło:
BBC, Met Office

Co najmniej dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów w Bangladeszu. W niedzielę nad niektórymi dystryktami kraju przechodziły intensywne burze. Do śmiertelnych wypadków doprowadziły także intensywne podmuchy wiatru.

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Źródło:
Daily Sun, UNB

Masy gronorostów pokryły plaże południowej Florydy. Mieszkańcy amerykańskiego stanu skarżą się na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozkładającym się glonom. To jednak dopiero początek sezonu na gronorosty, a jak wynika z badań, w tym roku może być ich wyjątkowo dużo.

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Źródło:
CBS News, WUSF

Japońscy policjanci udaremnili próbę kradzieży... pustelników. Jak podały lokalne media, trzech turystów z Chin schowało tysiące małych skorupiaków do walizek. Bagaż wydawał z siebie dziwne dźwięki, co zaniepokoiło obsługę hotelu.

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Źródło:
BBC, The Japan Times

Inwazyjne małże przyczepione do spodu łodzi zostały zauważone w Kalifornii. Niedoczyszczona jednostka mogła stanowić spore zagrożenie dla ekosystemu jeziora, po którym miała pływać. Na wielu kalifornijskich akwenach obowiązuje kwarantanna - ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się uciążliwego mięczaka.

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Źródło:
CBS News, Solano County Water Agency

Badanie 28 gęsto zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych pokazało, że wszystkie zapadają się w mniejszym lub większym stopniu. Problem dotyczy także metropolii położonych daleko od wybrzeży. Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Źródło:
PAP, Virginia Tech

W Rezerwacie Przyrody Beka, położonym nad Zatoką Pucką, zaobserwowano dorosłego żurawia kanadyjskiego (Antigone canadensis). Ptaka znaleźli ornitolodzy Łukasz Janocha, Samuel Sosnowski, Antoni Karolak i Marek Biegański. To pierwszy potwierdzony przypadek pojawienia się tego gatunku w Polsce.

Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce

Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Birding Poland

W kalifornijskim mieście Aliso Viejo temperatura zbliżyła się prawie do 40 stopni Celsjusza. Było tak gorąco, że strażacy z hrabstwa Orange ewakuowali przy pomocy śmigłowca kilkunastu turystów.

Piekielnie gorąco. Ewakuowano turystów

Piekielnie gorąco. Ewakuowano turystów

Źródło:
ABC 7 News

Kalifornia walczy z przenoszącymi choroby komarami tygrysimi... sterylizując je. Do środowiska wypuszczane są bezpłodne i niegryzące, ale atrakcyjne dla samic samce. Jaja złożone wskutek stosunku ze sterylnym osobnikiem nie wykluwają się. Populacja inwazyjnych owadów na badanym terenie skurczyła się średnio o 33 procent.

Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów

Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów

Źródło:
Los Angeles Times, CBS News

Aligator pojawił się pod drzwiami jednego z domów położonych w mieście Fort Myers na Florydzie. Gad mierzył ponad dwa metry. Był tak ciężki, że potrzeba było czterech mężczyzn, aby go podnieść i umieścić na pace pickupa.

Nietypowy gość zapukał do drzwi

Nietypowy gość zapukał do drzwi

Źródło:
CNN, miamiherald.com

Rybołowy spędziły zimę w ciepłych krajach. Pokonały kilka tysięcy kilometrów, aby powrócić na lęgowiska na Ziemi Lubuskiej. - W tym regionie swoje gniazda ma około 30 procent krajowej populacji tego gatunku - przekazał Michał Bielewicz, Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim.

Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów

Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów

Źródło:
PAP

Na Rysach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Jak poinformowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, kobieta spadła z góry w okolicach szczytu. To niejedyna akcja, w jakiej brali udział ratownicy.

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Źródło:
TOPR, TPN, TVN24

W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", POLSA, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl, blogs.esa.int

Co najmniej siedem osób zginęło na skutek powodzi, które nawiedziły stolicę Somalii. W ciągu zaledwie ośmiu godzin w Mogadiszu spadło ponad 115 litrów deszczu na metr kwadratowy. Woda wdzierała się do domów, zalała drogi i spowodowała zamknięcie międzynarodowego portu lotniczego.

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Źródło:
Reuters, Daily Sabah

Misja Axiom-4 może zostać opóźniona. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, astronauci mogą ruszyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną dopiero w czerwcu. Przyczyną opóźnienia, jak ustalił reporter TVN24 BiS Hubert Kijek, ma być problem techniczny.

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Źródło:
Times of India, tvnmeteo.pl

Bylina Androsace tapete występuje na najwyższej górze świata. Naukowcy z Chin na podstawie liści tej rośliny zmierzyli zawartość rtęci w atmosferze. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka spadło w ciągu 20 lat.

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Źródło:
PAP, acs.org,

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Źródło:
IMGW

Od kilkunastu lat słyszymy o coraz to nowych miejscach, w których znaleziono mikroplastiki. Fragmenty tworzyw sztucznych znajdujemy już nie tylko w środowisku - rzekach, oceanach, na szczytach gór, na wykopaliskach archeologicznych czy nawet w chmurach - ale także w tkankach organizmów żywych.

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Źródło:
TVN24+

Mieszkańcy południowej Kalifornii będą w weekend zmagać się falą upałów - wynika z prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W mieście Palm Springs, gdzie zwykle o tej porze roku termometry pokazują średnio 32-34 stopnie Celsjusza, w sobotę temperatura może przekroczyć nawet 43 stopnie.

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Źródło:
PAP, abc7.com, upi.com

Ostanie przymrozki na Lubelszczyźnie wyrządziły szkody w sadach i uprawach owoców jagodowych. - Straty w uprawach truskawek sięgają 70-80 procent - powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Regenerację roślin utrudnia susza.

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Źródło:
PAP

Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Źródło:
Las Provincias, Ecuavisa