Najnowsze

Odkryto skamieniałości drzewa liczącego nawet 20 milionów lat. "To unikalne znalezisko"

Najnowsze

Wizualizacja czaszki Homo longi
Wizualizacja czaszki Homo longiXijun Ni/Natural History Museum
wideo 2/21

Na wulkanicznej wyspie Lesbos greccy naukowcy znaleźli skamieniałości rzadkiego drzewa, którego gałęzie i korzenie są w nienaruszonym stanie. Badacze szacują, że odkryte szczątki mogą mieć nawet 20 milionów lat.

Skamieniałe drzewo znaleziono podczas prac drogowych w pobliżu Skamieniałego Lasu na Lesbos, geoparku utworzonego na wyspie w 2004 roku.

- Po raz pierwszy znaleźliśmy tak dobrze zachowane skamieniałości drzewa wraz z gałęziami i korzeniami od czasu rozpoczęcia wykopalisk w 1995 roku – powiedział profesor Nikos Zouros z Muzeum Historii Naturalnej Skamieniałego Lasu Lesbos. - Szczególnie istotne jest to, że gałęzie i konary odchodzące od głównego pnia są nienaruszone. Jest to unikalne znalezisko, ponieważ do tej pory nie odkryto nic podobnego na tym terenie – podkreślił.

Skamieniałe drzewo ma około 19 metrów wysokości, zostało zakonserwowane dzięki grubej warstwie popiołu wulkanicznego, która je przykryła. - Podczas wykopalisk odkrywane są różne lasy, które istniały na Lesbos około 17-20 milionów lat temu. Możemy zrekonstruować ekosystem, który istniał w tym okresie, zbierając cenne informacje nie tylko o roślinach, które żyły w skamieniałym lesie, ale także o zwierzętach, które żyły w tych lasach, których kości znajdujemy podczas prowadzonych tu wykopalisk – powiedział Zouros.

Skamieniały Las na Lesbos

Skamieniały Las na Lesbos zajmuje teren o powierzchni 150 kilometrów kwadratowych. Znajdują się tam skamieniałe pnie drzew iglastych i owocowych. Są one pozostałością subtropikalnego lasu sprzed około 20 milionów lat, który zachował się w dobrym stanie, gdyż został pokryty lawą i popiołem wulkanicznym podczas erupcji okolicznych wulkanów. W 2014 roku został wpisany na listę informacyjną światowego dziedzictwa UNESCO.

Autor: anw / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości