Najnowsze

Oceany pełne śmieci. Gromadzą się w pięciu miejscach

Najnowsze

Wizualizacja trasy, jaką pokonują śmieci w oceanach
NASA SVSWizualizacja trasy, jaką pokonują śmieci w oceanach

Oceany są pełne śmieci. Dryfują w wodach oblewających kontynenty pokonując ogromne odległości za sprawą prądów oceanicznych. A gdyby tak spróbować prześledzić trasę jaką przebywa wyrzucona przez nas do wody butelka czy foliowa torebka?

Plastikowe śmieci - butelki, torby, zabawki, opakowania i inne przedmioty codziennego użytku trafiają do oceanów wskutek naszej bezmyślności za pośrednictwem rzek i kanalizacji. Te ropopochodne produkty pochwycone przez prądy moga przebyć tysiące kilometrów, stanowiąc zagrożenie dla życia zwierząt, zaśmiecając odległe plaże oraz rozpadając się na mikroskopijne części, które trafiają do łańcucha pokarmowego morskich stworzeń oraz ludzi.

Dokąd płyną śmieci?

Naukowcy z Scientific Visualisation Studio NASA Greg Shirah i Horace Mitchell postanowili przekonać się na jaką odległość i w jaki sposób przemieszczają się śmieci w oceanach.

Do wykonania zadania wykorzystano boje naukowe, które były wypuszczane do oceanów przez ostatnie 35 lat przez organizację NOAA i to właśnie one symulują śmieci. Na wizualizacji zostały przedstawione jako białe kropki.

Ponieważ nowe boje są systematyczne wypuszczane na wodę, ciężko stwierdzić, jaka jest droga tych starszych. Linie, po których się poruszają są zależne od statków i samolotów, które okresowo je wypuszczają.

Pięć globalnych wirów oceanicznych

Na całym świecie śmieci układają się według charakterystycznego wzoru. Zbierają się w pięciu miejscach, będących wielkimi systemami, w których zachodzi rotacja prądów oceanicznych wywołanych efektem Coriolisa wynikającego z ruchu obrotowego Ziemi. Te pięć głównych wirów oceanicznych (ang. gyres) często nazywa się także plamami śmieci.

Wizualizacja przedstawia uwalniane na całym świecie cząstki niesione przez prądy z modelu obliczeniowego ECCO-2. Śmieci na modelu także podążają w kierunku tych pięciu wirów.

Nawet jeśli rzeczywiste boje i modelowane cząstki nie reagują na prądy w tym samym czasie to i tak tendencja jest zauważalna. Prędzej czy później śmieci gromadzą się w tych samych pięciu wirach subtropikalnych - na północnym i południowym Pacyfiku, północnym i południowym Oceanie Atlantyckim oraz na Oceanie Indyjskim.

5 Gyres

Ta sytuacja doprowadziła do powstania inicjatywy o nazwie "5 Gyres". Jej celem jest badanie globalnego zanieczyszczenia plastikowymi odpadami i stopnia w jakim pochodzące z nich toksyny akumulują się w tkankach organizmów żywych, które stanowią pożywienie dla ludzi.

Autor: ab/rp / Źródło: 5gyres.org, NASA Scientific Visualization Studio

Źródło zdjęcia głównego: NASA's Scientific Visualization Studio

Pozostałe wiadomości