Nowa odmiana liliowca. Ten piękny kwiat nazwano "Maja w ogrodzie"

Oaza zieleni - Wrocławski Ogród Botaniczny (odc. 500)
Oaza zieleni - Wrocławski Ogród Botaniczny (odc. 500)
TVN Meteo
TVN MeteoOaza zieleni - Wrocławski Ogród Botaniczny (odc. 500)

Niezwykły prezent otrzymała ekipa "Mai w ogrodzie" z okazji swojego jubileuszu. By uczcić 10-lecie programu, eksperci z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego wyhodowali odmianę liliowca, którą nazwano właśnie "Maja w ogrodzie".

W niedzielę 15 czerwca program "Maja w ogrodzie" świętował swój jubileusz. Tego dnia po pierwsze minęło 10 lat od emisji pierwszego odcinka programu, a po drugie na antenie pojawiło się jego 500. wydanie.

Z okazji okrągłego jubileuszu Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego uhonorował poradnik odmianą liliowca nazwanego jego tytułem.

Płatki falbaniaste jak "kobieca spódnica"

Nowa odmiana, mająca kwiaty o barwie kremowo-brzoskwiniowej, została wręczona ekipie przez dyrektora ogrodu dra hab. prof. Tomasza Nowaka.

- Nowa odmiana kwiatu jest wyjątkowo pięknie fryzowana. Trzy płatki wnętrza ma falbaniaste jak kobieca spódnica - powiedziała podczas sadzenia rośliny pani Hanna Grzeszczak-Nowak, inspektor Arboretum w Wojsławicach, gdzie znajduje się obecnie narodowa kolekcja liliowców (kolekcja ta liczy sobie prawie trzy tysiące odmian).

Kolekcjonerski rarytas

Prace nad nową odmianą rośliny potrafią trwać wiele długich lat. W przypadku liliowców są to minimum trzy lata, a w przypadku odmiany "Maja w ogrodzie" prace te trwały dłużej. Hodowca musi uzyskać roślinę o nowym wyglądzie, a potem jeszcze przeprowadzić jej wnikliwe obserwacje: jak rośnie, czy obficie kwitnie, jak znosi różne warunki. To ogrom pracy, a więc i ogromne wyróżnienie dla programu. Autorem nowej odmiany jest Jerzy Byczyński. Liliowiec "Maja w ogrodzie" jest kolekcjonerskim rarytasem i będzie można go dostać 13 lipca, jedynie na spotkaniu entuzjastów liliowców w Wojsławicach.

"Maja w ogrodzie" - premierowe odcinki w każdą niedzielę na antenie TVN o godz. 7.55 oraz w TVN Meteo o godzinie 9.05

Autor: map / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości