Najnowsze

Niebezpieczna pogoda. Synoptycy IMGW ostrzegają

Najnowsze

Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5

Sobota może przynieść burze z gradem. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia wydane przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach:

- małopolskim, obowiązują we wszystkich powiatach poza: olkuskim, miechowskim, proszowickim, dąbrowskim;

- podkarpackim, obowiązują we wszystkich powiatach poza: mieleckim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, stalowowolskim, niżańskim;

- śląskim, obowiązują w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała.

Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy jest grad.

Alerty ważne będą do godziny 20 w województwach małopolskim i śląskim, a w podkarpackim - do 22.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)tvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Jak wynika z definicji IMGW, ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak zachowywać się podczas burzy? (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Autor: sc,anw,dd/map / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości