Nasza planeta straciła 28 bilionów ton lodu w 23 lata

[object Object]
Ten rok także może być gorącytvn24
wideo 2/22

W ciągu 23 lat Ziemia straciła zatrważającą ilość lodu. To, co zniknęło z powierzchni Błękitnej Planety, przykryłoby Wielką Brytanię 100-metrową warstwą - zaznaczają naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy naukowcy z uniwersytetów w Leeds i Edynburgu oraz University College London przeanalizowali zdjęcia satelitarne biegunów, gór i lodowców Ziemi, by zmierzyć, ile lodu straciła nasza planeta przez zmiany klimatu spowodowane efektem cieplarnianym. Udało się im ustalić, że od 1994 do 2017 roku z Ziemi "zniknęło" 28 bilionów (28 000 000 000 000) ton lodu.

28 bilionów

- W tym kontekście każdy centymetr wzrostu poziomu morza oznacza, że około miliona ludzi zostanie wysiedlonych z nisko położonych terenów - powiedział w rozmowie z brytyjskim "Guardianem" profesor Andy Shepherd, dyrektor Centrum Obserwacji i Modelowania Polarnego przy Uniwersytecie w Leeds.

Naukowcy ostrzegają również, że topnienie lodu w takich ilościach poważnie ogranicza zdolność planety do odbijania promieniowania słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Biały lód znika, a odsłonięte ciemne wody morza lub gleba pochłaniają coraz więcej ciepła. To jeszcze bardziej napędza ocieplenie się planety.

Ponadto zimna woda wylewająca się z topniejących lodowców i pokrywy lodowej powoduje poważne zakłócenia dla zdrowia biologicznego wód Arktyki i Antarktydy, podczas gdy utrata lodowców w łańcuchach górskich grozi pozbawieniem dostępu do słodkiej wody, na których polegają tamtejsi mieszkańcy.

"To jest po prostu oszałamiające"

- W przeszłości naukowcy badali poszczególne obszary, takie jak Antarktyka czy Grenlandia, czyli tam, gdzie lód topnieje. Ale my po raz pierwszy przyjrzeliśmy się całemu lodowi, który znika z naszej planety. To, co odkryliśmy, nas zszokowało - przekazał Shepherd.

Grupa naukowców przeanalizowała dane satelitarne lodowców z lat 1994-2017 w Ameryce Południowej, Azji, Kanadzie i innych regionach świata. Zbadała też lód morski w Arktyce i na Antarktydzie, pokrywy lodowe pokrywające Antarktydę i Grenlandię oraz lodowce szelfowe wchodzące z Antarktydy do morza.

Wniosek specjalistów jest taki, że w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci wszystkie regiony świata doświadczyły "niszczącego" zmniejszenia pokrywy lodowej. Co więcej, straty te nadal trwają.

- 28 bilionów ton lodu pokryłoby Wielką Brytanię taflą zamrożonej wody o grubości 100 metrów - podkreślił członek grupy badaczy Tom Slater z Uniwersytetu w Leeds. - To jest po prostu oszałamiające - dodał.

Globalny ranking klimatycznego ryzyka (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

"Nie może być żadnych wątpliwości"

Jaka może być przyczyna tych przeogromnych strat? Badacze wskazują na zmiany klimatu.

"Nie może być żadnych wątpliwości, że ogromna większość strat lodu na Ziemi wywołana jest bezpośrednio przez ocieplenie klimatu" - napisali naukowcy w artykule przeglądowym opublikowanym na łamach periodyku "Cryosphere Discussions".

"Średnio temperatura powierzchni planety wzrosła o 0,85 stopnia Celsjusza od 1880 roku" - twierdzą badacze. W rezultacie wzrosła zarówno temperatura morza, jak i atmosfery, a wynikające z tego "podwójne uderzenie" spowodowało katastrofalną stratę lodu odkrytą przez grupę naukowców.

W przypadku topniejącej pokrywy lodowej na Antarktydzie, głównym czynnikiem napędzającym proces były rosnące wartości temperatury wód. Przyczyną zanikania lodowców śródlądowych, takich jak te w Himalajach, były zaś wzrost temperatury atmosfery. Na Grenlandii utrata lodu była spowodowana połączeniem wzrastających wartości temperatur morskich i atmosferycznych. Zespół podkreślił jednak, że nie cały lód utracony w analizowanym okresie spowodowałby podniesienie poziomu mórz.

- W sumie 54 procent utraconego lodu pochodziło z lodu morskiego i lodowców szelfowych. Te już pływające w wodzie oraz ich topnienie nie przyczyniłoby się do podniesienia poziomu mórz. Pozostałe 46 procent wody pochodziło z lodowców na ziemi i przyczyniłoby się do podniesienia poziomu mórz - powiedziała Isobel Lawrence, badaczka z Uniwersytetu w Leeds.

2020 może być najgorętszym rokiem. Zobacz rozmowę z doktor Joanną Remiszewską-Michalak:

Cała rozmowa z doktor Joanną Remiszewską-Michalak
Cała rozmowa z doktor Joanną Remiszewską-Michalaktvn24

Kolejne wzrosty wartości?

Wyniki grupy brytyjskich specjalistów zostały opublikowane 30 lat po wydaniu pierwszego raportu przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Stwierdzono w nim w sposób wyraźny, że zmiany klimatu są realne i wywołane rosnącą emisją gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych.

Pomimo ostrzeżeń naukowców emisje te rosły w miarę wzrostu temperatury na świecie. W ubiegłym tygodniu brytyjska służba meteorologiczna Met Office opublikowała dane, z których wynika, że pomiędzy dekadami 1980-1989 a 1990-1999 nastąpił globalny wzrost temperatury o 0,14 st. C. Później, z każdą kolejną dekadą, odnotowywano wzrost na poziomie 0,2 st. C. Oczekuje się, że wartości te nadal będą rosły, prawdopodobnie o około 0,3 st. C na dekadę, ponieważ emisje dwutlenku węgla będą również wzrastać.

Zmiany klimatyczne na świecie (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

Autor: dd/map / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed nocnymi przymrozkami. Kolejne godziny mogą przynieść spadek temperatury przy gruncie do -2 stopni Celsjusza. Obowiązuje także prognoza zagrożeń meteorologicznych.

Alarmy IMGW. Będą obowiązywać przez całą noc

Alarmy IMGW. Będą obowiązywać przez całą noc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na 26-30.05. Nadchodzące dni upłyną nam pod znakiem zachmurzenia, nawet całkowitego. Miejscami popada, a poza tym chwilami będzie nasilał się wiatr.

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Majowy rekord temperatury padł w niedzielę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Sweihan w centrum kraju termometry pokazały 51,6 stopnia Celsjusza. Skwarnie było w stolicy kraju, Abu Zabi, gdzie w piątek temperatura także wzrosła powyżej 50 stopni.

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Źródło:
AFP, Gulf Today

Malowniczy wschód Księżyca nad Śnieżką został uchwycony przez Reportera24. Jak opowiadał autor zdjęcia, wykonanie takiej fotografii wymaga odpowiednich przygotowań i sporo umiejętności. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Źródło:
Kontakt24

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 26.05. W nocy w części kraju będzie spokojnie, ale mieszkańcy zachodniej Polski powinni przygotować parasole. W dzień strefa opadów będzie przemieszczała się na wschód, przynosząc przelotny deszcz w kolejnych regionach. Termometry pokażą do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.05. W niektórych regionach noc będzie deszczowa

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.05. W niektórych regionach noc będzie deszczowa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Młody daniel samotnie błąkał się w sobotę po ulicach Ustki (woj. pomorskie). Zwierzę poruszało się blisko ruchliwej drogi, co stanowiło zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Ostatecznie młody osobnik trafił do lecznicy weterynaryjnej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Źródło:
Kontakt24, Encyklopedia Leśna

Czy mumia może pachnieć? Tak - i to całkiem przyjemnie. Korzystając z szeregu technik laboratoryjnych i własnych nosów, naukowcy wyizolowali substancje zapachowe utrwalone podczas egipskich ceremonii pogrzebowych. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli sami doświadczyć tego zapachu.

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Źródło:
Reuters, CNN

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Po raz pierwszy w materiale genetycznym komarów żyjących na terenie Wielkiej Brytanii wykryto Wirusa Zachodniego Nilu (WNV), o czym poinformowała w tym tygodniu UK Health Security Agency.

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Guardian

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk

Na terenie kopalni "Bełchatów" odkryto szczątki krokodyla liczące około 17 milionów lat. Pochodzą z epoki miocenu. We wczesnym i środkowym miocenie Europa Środkowa była siedliskiem dwóch różnych rodzajów krokodyli.

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Źródło:
PAP

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24