Panujące w okolicy Cedyni warunki atmosferyczne były idealne do powstania zalążka trąby powietrznej. "Od razu przykuł uwagę" pana Wojciecha, który utrwalił zjawisko na filmie. Nagranie przesłał na Kontakt 24.
W sobotę około godziny 13 w okolicach Cedyni (województwo zachodniopomorskie) pojawił się zalążek trąby powietrznej, inaczej lej powietrzny albo także tuba. Zjawisko utrwalił Reporter 24 Wojciech. Film przesłał nam na Kontakt24.
Opowiadał, że wir "od razu przykuł jego uwagę". Dodał, że nie potrafi ocenić, na jakiej wysokości od ziemi pojawiło się zjawisko.
"Było dość nisko i na szczęście nie zeszło na ziemię, wtedy mogłoby być prawdziwe piekło" - stwierdził pan Wojciech. Jak podkreślił, i co widać na filmie, zjawisko nie było małych rozmiarów.
Sprzyjająca pogoda
Warunki atmosferyczne panujące w sobotę w okolicy Cedyni sprzyjały powstaniu leja, pojawiły się tam chmury burzowe Cumulonimbus. Jak tłumaczył synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, lej powstał z powodu silnych ruchów wirowych powietrza.
Zjawisko można by nazwać trąbą powietrzną, gdyby dotknęło powierzchni ziemi. W tym wypadku mówimy o leju kondensacyjnym powstającym na skutek kondensacji pary wodnej.
- Zjawisko zazwyczaj świadczy o silnym kontraście termicznym i pionowym zróżnicowaniu kierunków wiatru - wyjaśnił Chrzanowski.
Autor: ao/map / Źródło: Kontakt 24, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/ Wojciech