Najnowsze

Medikan Ianos uderzył w Grecję. Powalone drzewa, przerwy w dostawie prądu

Najnowsze


Medikan Ianos niesie w Grecji ulewne deszcze i porywisty wiatr. Żywioł spowodował przerwy w dostawie prądu na Kefalinii, Zakintos i w niektórych regionach półwyspu Peloponez. Straż pożarna interweniowała kilkaset razy.

Ianos uderzył w piątek w zachodnią Grecję. Żywiołowi towarzyszą ulewne deszcze i porywisty wiatr, który powala drzewa. Medikan spowodował przerwy w dostawie prądu na Kefalinii, Zakintos i w niektórych regionach półwyspu Peloponez. Ianos będzie przemieszczać się nad kolejne części kraju. Możliwe są powodzie błyskawiczne i osunięcia ziemi.

Powalone drzewa, zalane domy

Grecka straż pożarna poinformowała, że otrzymała ponad 600 wezwań o pomoc w celu usunięcia powalonych drzew i wypompowania wody z zalanych domów i sklepów. W porcie na Kefalonii i Lefkadzie zatonęły żaglowce. Grecka Agencja Ochrony Ludności wprowadziła stan wyjątkowy na trzech wyspach: Kefalonii, Itace i Zakintos.

Według prognoz medikan Ianos na zachodzie Grecji ma pozostać przez najbliższe sześć do dziewięciu godzin. Jak powiedział przedstawiciel greckiego rządu Nikos Chardalias, cytowany przez tamtejsze media, żywioł następnie zacznie słabnąć i przesunie się w kierunku południowym nad Peloponez.

- Mamy przed sobą cały dzień ze zjawiskami wpływającymi na rozległy region Peloponezu - zaznaczył.

W tym samym czasie ciepła masa powietrza, będąca pozostałością po medikanie, ma przemieścić się na północny wschód, gdzie połączy się ze strumieniem powietrza napływającym z północnego zachodu. To spowoduje burze i intensywne opady deszczu w środkowej i wschodniej części kraju.

"Ma silny potencjał deszczowy"

Meteorolodzy ostrzegają przed gwałtownymi ulewami z bardzo dużą sumą opadów w regionach Magnesia, Beocja, Ftiotyda, w północnej części wyspy Eubea oraz w mieście Karditsa. Chardalias podał, że w sobotę groźne zjawiska dotkną Korynt i Attykę.

- Ten medikan ma silny potencjał deszczowy. Ulewy są o tyle niebezpieczne, że one przynoszą silne osuwiska ziemi - mówiła w czwartek synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Może dojść do zagrażających życiu powodzi błyskawicznych.

Podczas przechodzenia żywiołu pojawiają się również bardzo silne podmuchy wiatru. W Kefalinii i na Zakyntos odnotowano w piątek porywy o prędkości 111 kilometrów na godzinę.

Czerwone alerty

Niemal cały kraj objęty jest ostrzeżeniami pogodowymi. Grecka Narodowa Służba Meteorologiczna wydała ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed silnym wiatrem, ulewami i burzami dla południowych i środkowych regionów.

Ostrzeżenia meteorologiczne w Grecji (meteoalarmeteoalarm.eu

Czym jest medikan?

Medikany to głębokie niże, które przeważnie tworzą się nad Morzem Jońskim i Balearami. Powstają w wyniku napływu polarnego, chłodnego powietrza nad nagrzane wody morskie. Medikany, podobnie jak huragany, rozwijają się nad gorącymi, nagrzanymi po lecie wodami. W centrum niżu Ianos, nazywanego również Udine lub Cassilda, w czwartkowe popołudnie były 993 hektopaskale.

Słowo "medikan" nie istnieje w języku polskim i nie ma swojego odpowiednika. Jest to skrót, który powstał z połączenia angielskich wyrazów: mediterranean tropical-like cyclone, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy śródziemnomorski cyklon niby-tropikalny.

Takie zjawiska formują się zwykle w okresie od września do stycznia. Szacuje się, że mogą maksymalnie osiągnąć siłę równą huraganowi kategorii pierwszej w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona. Utrzymują się od 12 godzin do kilku dni.

Autor: ps,anw/aw / Źródło: amna.gr, Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości