Na początku jesieni w Tatrach aura była bardzo zróżnicowana, ale dzięki temu góry tylko zyskiwały na malowniczości. Reporterka 24 sfotografowała je w tym czasie, uchwycając i leżący na Kasprowym Wierchu śnieg, i gęste chmury spowijające szczyty, a nawet kozice skubiące trawę na zboczach.
Na zdjęciach Tatr, jakie na Kontakt Meteo wysłała Reporterka 24 Malgosia, widać, jak różna aura panowała w pierwszych dniach jesieni w najwyższych polskich górach. Nie brakowało i śniegu, i bardzo gęstych chmur zdobiących szczyt Kasprowego Wierchu. Znalazły się i kolorowe, prawdziwie jesienne liście w Dolinie Białego oraz suche już trawy, które na zboczach podskubywały kozice.
Opady śniegu
Koniec lata upłynął w Tatrach pod znakiem opadów śniegu. Pojawiły się one w piątek 21 września i przez weekend zdobiły m.in. Kasprowy Wierch. Na zdjęciach @Malgosia widać jeszcze pozostałości białego puchu, które utrzymywały się na tym szczycie do wtorku:
Bardzo jesienna aura
Iście jesienną środę internautka spędziła w Dolinie Roztoki i Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Tego dnia "wiał bardzo silny wiatr, który na stawach tworzył duże fale i podrywał krople wody w powietrze. Było to wyraźnie widać nawet obserwując stawy z góry":
Czwartek - tego właśnie dnia Reporterka 24 wybrała się do Doliny Białego, na Sarnią Skałę i do Doliny Strążyskiej - niczym nie ustępował środzie. Dzień był pochmurny, a jedynym jego kolorowym akcentem były żółte i pomarańczowe liście na drzewach:
Nad ranem deszcz
Jak podaje Tatrzański Park Narodowy, od godziny 19.30 w niedzielę 30 września do godz. 19.30 w poniedziałek 1 października, Tatry i Podhale będą znajdować się w płytkiej zatoce niżowej w strefie pofalowanego frontu, początkowo chłodnego, potem ciepłego. Z południa napływać będzie nieco cieplejsza masa powietrza polarno-morskiego.
Oznacza to, że w nocy zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego. Nad ranem z kolei możliwe będą słabe opady deszczu. Miejscami pojawią się też silne zamglenia ograniczające widzialność od 1 km do 3 km. Temperatura minimalna powinna oscylować wokół 5 st. Celsjusza. Słabo powieje.
W poniedziałek burze W ciągu dnia natomiast zachmurzenie będzie duże lub całkowite. Popada, niewykluczone też, że wystąpią burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 17 st. C, a wiatr w czasie burz silnie powieje. Przy takich warunkach lepiej dwa razy się zastanowić i dobrze przygotować przed wyruszeniem na na górskie szlaki.
Autor: map/rs / Źródło: Kontakt Meteo, tvnmeteo.pl