Najnowsze

Kto straci, a kto zyska dni z idealną pogodą. Naukowcy prognozują

Najnowsze

Trend ocieplania się Ziemi (od 1880 do 2016), NASA
NASATrend ocieplania się Ziemi (od 1880 do 2016), NASA

Badając zmiany klimatu, naukowcy najczęściej skupiają się na ekstremalnych zjawiskach pogodowych. Tym razem badacze postanowili przyjrzeć się temu, jak globalne ocieplenie wpływa na coś innego - łagodną pogodę. I stworzyli pierwsze opracowanie na ten temat.

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

Badacze zazwyczaj sprawdzają w jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają m.in. na huragany, susze, powodzie i burze śnieżne. Jednak do tej pory nie sprawdzano oddziaływania zmian klimatycznych na łagodną pogodę. Naukowcy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) i Uniwersytetu Princeton postanowili to zmienić. W ten sposób powstało pierwsze globalne opracowanie na temat tego, jak klimat wpływa na łagodną pogodę, a dokładnie częstotliwość jej występowania i rejony na świecie, w których się pojawia.

Łagodna pogoda to ta, która sprzyja aktywności na powietrzu, np. graniu w piłkę, żeglowaniu, wędkowaniu, czy też grillowaniu. Naukowcy określili, że występuje ona przy temperaturze od 17,8 do 30 st. C, przy minimalnych opadach i niskiej wilgotności. Jednak pogoda ma wpływ nie tylko na naszą aktywność na powietrzu, ale także na wiele dziedzin życia. Rolnictwo, turystyka czy komunikacja to tylko niektóre z nich.

Prognozowane zmiany liczby dni z łagodną pogodą na świecie (NOAA)

Mniej łagodnych dni

Według najnowszego opracowania, opublikowanego w czasopiśmie Climatic Change, liczba dni z łagodną pogodą do końca wieku spadnie o około 10-13 procent. Jest to związane z globalnym ociepleniem, wynikającym z działalności człowieka i nagromadzeniem gazów cieplarnianych w atmosferze.

Obecnie na ziemi w ciągu roku występują średnio 74 dni z łagodną pogodą. Do 2035 roku ta liczba może spaść o 4 dni, a do lat 2081-2100 - nawet o 10 dni. Nie oznacza to jednak, że we wszystkich regionach na świecie będzie podobnie. W niektórych miejscach globalne ocieplenie przyczyni się do znacznego zmniejszenia liczby takich dni, w innych będzie wręcz odwrotnie.

- W przypadku ekstremalnych zjawisk pogodowych, ponieważ coś takiego może się zdarzyć tylko raz w życiu - mówi główna autorka badań Karin van der Wiel z należącego do NOAA Laboratorium Geofizycznej Dynamiki Cieczy (GFDL), które znajduje się w kampusie Jamesa Forrestala na Uniwersytecie Princeton. - Podeszliśmy do tego inaczej i zbadaliśmy korzystne pojęcie meteorologiczne, pogodę, która występuje regularnie i do której łatwiej się odnieść - dodaje.

Najgorzej w regionach tropikalnych

Zdaniem naukowców liczba dni z łagodną pogodą najbardziej zmaleje w regionach tropikalnych, co wiąże się ze wzrostem temperatury i wilgotności na tym obszarze. Najdotkliwiej odczują to Afryka, Azja i Ameryka Łacińska, w których do końca wieku dni z łagodną pogodą będzie od 15 do 50 mniej niż obecnie. Będzie to tym bardziej odczuwalne, że w tych regionach zmiany klimatyczne już przyczyniły się do pewnych strat ekonomicznych. Kolejne, jak choćby długotrwałe fale upałów, mogą znacząco wpłynąć na zdrowie publiczne.

Niektórzy zyskają

Najnowsze badanie wykazało, że będą jednak takie obszary na Ziemi, gdzie dni z łagodną pogodą będzie więcej. Dotyczy to przede wszystkim umiarkowanych szerokości geograficznych, które obejmują znaczną część Stanów Zjednoczonych i Europy oraz obszary górskie na całym świecie.

Najwięcej łagodnych dni zyskają regiony wzdłuż granicy dzielącej USA i Kanadę (od 15 do 25). Jednak wiele takich dodatkowych dni do końca XXI wieku będzie także m.in. w północnej Europie, w tym w części Wielkiej Brytanii, ale także w Patagonii w Ameryce Południowej. W niektórych z tych regionów liczba dni z łagodną pogodą może tymczasowo spadać, szczególnie podczas wyjątkowo suchej i wilgotnej pory letniej. W czasie jesieni, zimy i wiosny będzie ona jednak rosła.

Jak będzie w Polsce?

Naukowcy prognozują, że w naszej części Europy dni z łagodną pogodą będzie więcej, co jednocześnie oznacza mniej ekstremalnych zjawisk. Polska w zależności od regionu zyska od 5 do nawet 25 dni z temperaturą od 17 do 30 st. C. Najwięcej dni z łagodną pogodą do końca wieku będzie w północnej części naszego kraju. W większości Polski będzie to jednak od 10 do 15 dni.

Dalsze badania

- Wierzymy, że poprawa publicznego zrozumienia tego, jak zmiany klimatyczne wpłyną na coś tak ważnego, jak łagodna pogoda, jest obszarem do dalszych badań i dokładniejszych analiz - mówi współautorka badań i naukowiec z NOAA GFDL, Sarah Kapnick. - Przewidywanie zmian w łagodnej pogodzie jest ważne nie tylko dla biznesu i przemysłu, ale może również przyczynić się do powstania badań na temat zdrowia fizycznego i psychicznego, wypoczynku i urbanistyki - dodaje.

W celu zbadania zmieniających się wzorców łagodnej pogody, naukowcy wykorzystali modele klimatyczne o wysokiej rozdzielczości. Dzięki nim przeanalizowali postępujące globalne ocieplenie, do którego przyczyniło się nagromadzenie gazów cieplarnianych do atmosfery. Stworzenie opracowania było możliwe dzięki wieloletnim obserwacjom Ziemi i rozwojowi modelu GFDL, a także wielu ulepszeniom i rozwojowi technologii, w tym dostępowi do dwóch superkomputerów Gai i Thei.

Wpływ człowieka na negatywne zmiany klimatu cały czas wywołuje gorące spory. W dyskusji na antenie TVN24 BiS Andrzej Szczęśniak, ekspert ds. energetyki i Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci spierali się ws. globalnego ocieplenia.

Era klęsk żywiołowych. Globalne ocieplenie wciąż wywołuje spory - Fakty TVN
Era klęsk żywiołowych. Globalne ocieplenie wciąż wywołuje spory - Fakty TVN

Autor: zupi/ja / Źródło: NOAA, TVN24, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości