Najnowsze

Korniki - gdzie żyją, jak wyglądają?

Najnowsze

[object Object]
Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiejtvn24
wideo 2/3

Kornik drukarz atakuje najczęściej świerk pospolity. Bardzo szybko rozmnaża i rozprzestrzenia na kolejne drzewa, dlatego walka z nim wymaga szybkości. Jeżeli podejrzewasz, że masz w domu korniki, to najpewniej jesteś w błędzie. Zobacz, jakie szkodniki drewna najczęściej spotkasz w domu.

Korniki potrafią latać i dlatego tak szybko mogą zniszczyć wiele drzew.

Jeżeli usłyszysz w domu charakterystyczne skrobanie w drewnie, możesz podejrzewać, że grasują w nim szkodniki drewna.

Największym wrogiem korników są dzięcioły.

Kornik drukarz - co to za owad?

Kornik drukarz to owad z rzędu chrząszczy i podrodziny kornikowatych. Jego polska nazwa związana jest z przebiegiem chodników larwalnych pod korą świerka. Ich układ jest bardzo regularny i przypomina drukowane wiersze.

Jak wygląda kornik?

Kornik drukarz ma ciemnobrązowy, brunatny kolor. Osiąga długość do czterech lub pięciu milimetrów. Ma błoniaste skrzydła ukryte pod chitynowymi pokrywami. Jego ciało jest walcowate i krępe, lśni i pokryte jest rdzawym owłosieniem. Ile żyje kornik? Około dwóch, trzech lat. Czy kornik gryzie ludzi? Nie, kornikowi w zupełności wystarcza drzewo.

Kornik drukarzShutterstock

Gdzie żyje kornik drukarz

Kornika drukarza znaleźć można na terenie całej Europy. Ale nie tylko. Jego obecność stwierdzono również między innymi na Syberii, w Chinach i Japonii. Obszar, na którym występuje kornik drukarz pokrywa się z zasięgiem występowania jego głównej rośliny żywicielskiej - świerku pospolitego (Picea abies (L.)). W Polsce kornik drukarz jest pospolity na terenie całego kraju. Jest tam, gdzie świerk pospolity. W górach lubi miejsca nasłonecznione i wystawy od południowej do zachodniej.

Co atakuje kornik drukarz?

Kornik drukarz w Europie upodobał sobie szczególnie świerk pospolity, ale niekiedy można go znaleźć również na sośnie zwyczajnej i modrzewiu europejskim, rzadziej na jodle pospolitej i limbie. W Azji natomiast rozwija się między innymi w świerku syberyjskim, świerku ajańskim i jodle pospolitej. Ten gatunek chrząszcza atakuje głównie drzewostany, które między innymi:

- mają powyżej 50 lat,

- są osłabione przez hubę korzeni, opieńki (grzyb), szkodniki liściożerne, suszę,

- są uszkodzone przez silny wiatr, okiść, pożar.

Może jednak atakować również drzewa całkiem zdrowe. Znaleźć go można też na świeżo połamanych lub wywróconych drzewach.

Na jednym zaatakowanym przez kornika świerku przeciętnie znajduje się od trzech do pięciu tysięcy samic. Każda z nich składa około 30-50 jajek. Musi po tym odzyskać siły, więc żeruje na drzewie i leci na kolejne świerki, gdzie znowu złoży jajka. Ta czynność może być powtórzona jeszcze raz. Z jajek po około dwóch tygodniach wylęgają się larwy, które również będą żerowały na drzewie, co doprowadzi do uschnięcia drzewa.

Infografika PAPPAP

Leśnicy podkreślają, że dobrą metodą walki z kornikiem drukarzem jest wczesne namierzenie zaatakowanego drzewa, ścięcie go i wywiezienie poza świerczyny. Dzięki temu jest szansa, że pobliskie drzewa nie zostaną zaatakowane. Skąd leśnicy wiedzą, że w drzewie są korniki? Kiedy samica składa jaja wyrzuca trocinki, po których można zauważyć, że drzewo zostało zaatakowane.

Czy korniki latają?

Kornik drukarz w postaci doskonałej potrafi latać. Co więcej - może pokonać odległość nawet kilkunastu kilometrów.

Kornik ostrozębny

Kornik ostrozębny to niewielki chrząszcz o długości od dwóch do trzech milimetrów. Atakuje drzewa, które są osłabione przez szkodliwe czynniki. Kornik ostrozębny zasiedla drzewostany sosnowe, które mają powyżej 80 lat. Żeruje pod korą w części wierzchołkowej sosny i w jej koronie. Ten gatunek rozmnaża się bardzo szybko. Obecność kornika ostrozębnego można stwierdzić po zmieniającej się barwie igieł drzewa. Gałęzie zaczynają więdnąć, igły sosny zmieniają kolor na jasnozielony i matowieją, następnie żółkną, stają się rude i opadają.

Kornik ostrozębnyLasy Państwowe

Co zjada korniki?

Korniki mają jednak też w przyrodzie wielu naturalnych wrogów. Są nimi ptaki. Korniki to jeden ze składników ich diety. Największymi smakoszami są w tej kwestii dzięciołowate - przede wszystkim dzięcioł trójpalczasty. Kornik drukarz może stanowić nawet 89 proc. jego diety. Również inne ptaki lubią urozmaicić swoją dietę kornikami - świergotek drzewny, pliszka siwa, kos, sikor, kowalik, pełzacz leśny i zięba.

Korniki w domu

Jeżeli zobaczysz w domu otwory w drewnianych meblach lub różnych drewnianych elementach, zapewne nabierzesz podejrzeń, że zamieszkały tam korniki. Czy korniki słychać? Możesz usłyszeć w domu charakterystyczny dźwięk skrobania w drewnie. Trzeba jednak pamiętać, że korniki żerują na pograniczu drewna i kory, nie penetrują w głąb pnia. Te owady, które pojawiają się w domach, to również chrząszcze, jednak jest to zupełnie inna rodzina. Pamiętaj - są one szkodnikami drewna i mogą narobić szkód. Wiele osób nazywa te atakujące drzwi, stare meble i drewniane elementy owady „kornikami”. Szkodniki drewna w domach to:

- Spuszczel pospolity,

- Kołatek domowy,

- Wyschlik grzebykorożny,

- Tykotek pstry,

- Krokwiowiec piłkorożny.

Jak pozbyć się „korników”?

Szkodniki drewna mogą mocno dać się we znaki. Istnieją jednak sposoby, aby sobie z nimi poradzić, np. preparaty na korniki. Jedną z metod jest chemiczne zabezpieczenie drewna za pomocą środka trującego o długim działaniu owadobójczym. Możesz również zastosować impregnat na drewno. Pamiętaj jednak, żeby przed nałożeniem impregnatu upewnić się, czy w danym meblu nie ma żadnych nieproszonych gości. Jeżeli problem jest poważny, należy zwrócić się po pomoc do specjalistycznej firmy, która może przeprowadzić fumigację (gazowanie) drewna. Firmy te mają też w swoim arsenale różne preparaty, które będą skuteczne w walce z konkretnym gatunkiem szkodnika drewna.

Autor: aw / Źródło: Lasy Państwowe, Tatrzański Park Narodowy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości