Najnowsze

ISS powiększa swój metraż. Astronauci dołączyli nowy moduł mieszkalny

Najnowsze

Nowy moduł mieszkalny na ISS
NASANowy moduł mieszkalny na ISS

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS rozpoczął się dwuletni okres testowy dla nowego modułu mieszkalnego. Astronauci mają za zadanie obserwować, czy materiał jest odporny na skrajne warunki, panujące w Kosmosie.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS powiększyła się o nadmuchiwany moduł mieszkalny BEAM. W sobotę astronauta Jeffrey Williams przez siedem godzin, stopniowo napełniał go powietrzem. Nowa powierzchnia do zamieszkania na ISS ma 4 metry długości i ponad 3 szerokości.

Astronauci będą mogli do niego wejść dopiero za tydzień, kiedy zakończa się jego wstępne testy. NASA chce mieć pewność, że nie ulegnie on rozszczelnieniu.

Eksperymenty z BEAM potrwają 2 lata, po tym czasie zostanie odcumowany i spłonie w atmosferze. Podczas tego okresu będzie sprawdzana jego odporność na promieniowanie słoneczne, kosmiczne śmieci oraz wysoką temperaturę.

Cenna przestrzeń

Moduł mieszkalny BEAM został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 8 kwietnia, ponad tydzień później został przyłączony do bocznego węzła cumowniczego. Znajduje się z boku konstrukcji ISS, co powoduje, że powierzchnie mieszkalne dla astronautów nie zabierają cennego obszaru na kosmicznej stacji.

Autor: AD/jap / Źródło: NASA, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości