Cenieni naukowcy wzywają do walki z bakteriami antybiotykoopornymi. Ich liczba stale wzrasta. Badacze twierdzą, że jeśli nie zaczniemy działać, to rocznie 10 milionów ludzi będzie umierać na choroby odporne na leki.
Profesor Sally Davies, główny doradca ds. medycznych brytyjskiego rządu, ostrzega, że bez szybkiej, światowej akcji, będziemy świadkami "końca nowoczesnej medycyny". Stanie się tak dlatego, że antybiotyki staną się bezużyteczne w walce ze szczepami bakterii odpornymi na leki.
Według amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) obecnie tylko w Stanach Zjednoczonych co najmniej dwa miliony ludzi jest zarażonych bakteriami antybiotykoopornymi i co najmniej 23 tysiące osób umiera co roku bezpośrednio z tego powodu. Na całym świecie jest to około 700 tysięcy ludzi.
Nowy projekt
Profesor Davies, przemawiając na światowej konferencji szefów służby zdrowia, ujawniła nowy projekt polegający na odwzorowaniu rozprzestrzeniania się zgonów i chorób spowodowanych bakteriami antybiotykoopornymi. Profesor ostrzegała, że w ciągu najbliższych 30 lat roczna liczba zgonów może wzrosnąć do ponad 10 milionów, jeśli więcej bakterii stanie się antybiotykoopornych.
- My naprawdę staniemy twarzą w twarz, jeśli nie zaczniemy teraz działać, ze straszną postantybiotykową apokalipsą - powiedziała Davies na konferencji w Berlinie. - Ja nie chcę powiedzieć moim dzieciom, że nie zrobiłam wszystkiego, co mogłam, aby ochronić je i ich dzieci - dodała.
Zobacz rozmowę z ekspertem o superbakteriach:
Kampania przeciw antybiotykom
Pod koniec października profesor Davies rozpocznie kampanię w Wielkiej Brytanii, wzywającą pacjentów, aby nie żądali antybiotyków od swoich lekarzy. Według Davies pacjenci uważają lekarzy, którzy nie chcą przepisywać antybiotyków, za "złośliwych". Oni jednak próbują zapobiegać rozwojowi nowych bakterii antybiotykoopornych.
- Badania wykazały, że często społeczeństwo uważa, że lekarze chcą zaoszczędzić pieniądze - powiedziała profesor na konferencji. - Gdy tak naprawdę oni chcą chronić leki, aby działały wtedy, gdy są naprawdę potrzebne - dodała.
Davies ostrzegła, że antybiotyki często są przepisywane natrętnych pacjentom na przeziębienie czy wirusy, chociaż ich nie leczą.
Bakterie antybiotykooporne stają się coraz większym problemem, dlatego profesor nawołuje do działania, zanim będzie za późno.
- Ta odporność na antybiotyki jest teraz z nami, zabijając ludzi - powiedziała Davies. - Będzie tylko gorzej, jeśli nie podejmiemy dużych działań na całym świecie. Potrzebujemy prawdziwej pracy na świecie, aby zobaczyć różnicę lub będziemy ryzykować końcem nowoczesnej medycyny - podsumowała profesor.
12 najgroźniejszych bakterii (materiał archiwalny "Faktów z Zagranicy"):
Autor: AP/map / Źródło: iflscience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock