Najnowsze

Gdzie i kiedy największy mróz?

Najnowsze

Artur Chrzanowski o mrozie/TVN24
Artur Chrzanowski o mrozie/TVN24

Mróz coraz odważniej poczyna sobie w Polsce. W nocy i nad ranem termometry notują wartości poniżej -20 st. C. Z wychłodzenia umierają ludzie i zwierzęta. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia o silnym mrozie dla województw wschodnich i południowych kraju. - Przed nami słoneczne i bardzo mroźne dni. Od niedzieli natomiast będzie cieplej, ale za to spadnie sporo śniegu - poinformował synoptyk Artur Chrzanowski.

Przed nami trudne i mroźne dni. Najniższe wartości temperatury będą występować w godzinach porannych. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie i południu kraju.

Gdzie najcieplej, gdzie najchłodniej?

W środę rano minimalna wartość temperatury w Polsce wyniesie -24 st. C. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie i Podlasiu, najcieplej na Nizinie Szczecińskiej.

W czwartek rano największy mróz przciśnie Białystok, gdzie termometry zanotują od -26 do -28 st. C. W ciągu dnia zrobi się cieplej, od -20 st. C na Podlasiu do -9 w Szczecinie.

Kulminacyjna fala mrozu 3 lutego

- Największych mrozów możemy spodziewać się w nocy z czwartku na piątek. Temperatura minimalna wyniesie wówczas -30 st. C - powiedział synoptyk TVN Meteo, Artur Chrzanowski. - Teraz sytuacja rysuje się tak, że do niedzieli będzie bardzo zimno, ale słonecznie. Ostatniego dnia tygodnia ociepli się (będzie -17 st. C, nie zaś powyżej 20 st. C - red) i spadnie śnieg - dodał.

Ostrzeżenia meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej co dobę wydaje ostrzeżenia meteorologiczne o silnym mrozie.

Ostrzeżenie przed mrozem pierwszego stopnia obowiązuje obecnie dla województwa lubelskiego. Temperatura minimalna minionej nocy sięgneła tam -21 st. C, a maksymalna w ciągu dnia ma wynieść od -13 st. C do -10 st. C.

Odczucie chłodu potęguje prędkość wiatru, wynosząca od 10 do 20 km/h.

Beskid Śląski i Żywiecki również dostały ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Temperatura minimalna w nocy z poniedziałku na wtorek i wtorku na środę według synoptyków IMGW ma wynieść od -23 st. C do -20 st. C. Temperatura maksymalna 31 stycznia i 1 lutego ma wyniesć od -10 st. C do -7 st. C. Odczucie chłodu ma potęgować wiatr o sile 10-20 km/h.

Ostrzeżenie drugiego stopnia: Podhale i Bieszczady

Z kolei ostrzeżenie przed mrozem drugiego stopnia IMGW wydało dla Podhala, Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego i Bieszczad. Jeszcze we wtorek i w środę temperatura minimalna może wynieść tam od -29 st. C do -25 st. C. W ciągu dnia temperatura maksymalna będzie wahać się od -12 st. C do -6 st. C. Odczucie chłodu ma potęgować wiatr o sile 10-20 km/h.

Autor: mm,ar/ms / Źródło: IMGW, TVN Meteo

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości