Foki z Helu popłynęły w świat

Helskie foki popłynęły w świat (TVN24)
Helskie foki popłynęły w świat (TVN24)
Helskie foki popłynęły w świat (TVN24)

Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek to cztery foki, które w środę wypuszczono do Bałtyku. Trzy z nich przyszły na świat w helskim fokarium, a czwartą uratował Błękitny Patrol WWF. Ich morskie wędrówki będzie można śledzić dzięki nadajnikom satelitarnym.

Trzy z czterech wypuszczonych zwierząt to kilkumiesięczne foki szare, które przyszły na świat w Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Ojcem Łodzika, Łachy i Ławicy jest najstarszy w helskim stadzie samiec Bubas. Przez kilka miesięcy po narodzinach zwierzęta znajdowały się pod opieką trenerów i uczyły sztuki przetrwania w warunkach naturalnych.

Śledzą focze wędrówki

- Tuż przed wypuszczeniem wyposażono je w satelitarne nadajniki, które przez najbliższe pół roku będą wskazywać nam trasy ich wędrówek. Obserwacje z poprzednich lat dowodzą, że śledzenie foczych wędrówek jest ważnym źródłem wiedzy o tempie i kierunkach przemieszczania się fok oraz o wyborze siedlisk. Dzięki danym z nadajników wiemy np., że młoda foka szara potrafi pokonać w ciągu jednej doby nawet 100 km - tłumaczyła Katarzyna Pietrasik z WWF Polska.

Wraca do morza po rehabilitacji

Czwartą wypuszczaną foką jest Kołobrzeżek. To foka obrączkowana - jednen z trzech gatunków fok występujących w Bałtyku. W przeciwieństwie do foki szarej jest stosunkowo rzadkim gościem na polskim wybrzeżu.

- Imię zyskała od miejsca znalezienia - plaży w rejonie Kołobrzegu. Potem przeszła rehabilitację w fokarium w Helu i teraz może ponownie wrócić do Bałtyku - opowiadała Pietrasik.

Fokę uratowano dzięki interwencji Błękitnego Patrolu WWF, który przez cały dzień czuwał i zapewniał foce odpowiednie warunki aż do przybycia specjalistycznej pomocy medycznej z helskiego fokarium.

Odnowa populacji

Foka szara - obok pospolitej i obrączkowanej - jest jednym z trzech gatunków fok w Morzu Bałtyckim. Sto lat temu w Bałtyku żyło 100 tysięcy fok szarych. W latach 80. było to zaledwie 4,5 tysiąca. Wtedy foki objęto ochroną prawną. W tej chwili ich populację szacuje się na 23 tysiące.

WWF Polska przypomina, że każdą obserwację fok należy zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej UG w Helu (tel. 601 889 940).

Foka na plaży? Nie podchodź

- Pod żadnym pozorem nie należy do foki podchodzić. Zostawmy ją w spokoju i obserwujmy z daleka. Obecnie trwa też sezon narodzin u fok pospolitych, trzeciego gatunku bałtyckiej foki. Istnieje zatem prawdopodobieństwo spotkania z foczym maluchem. W takich sytuacjach od naszego odpowiedzialnego zachowania może zależeć życie foki - podkreśla w komunikacie WWF.

Autor: js/mj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Średziński/WWF Polska

Pozostałe wiadomości