Najnowsze

Erupcja wulkanu na Islandii. Ze szczeliny "zaczęły wytryskiwać fontanny lawy"

Najnowsze


Do erupcji położonego na islandzkim półwyspie Reykjanes wulkanu Fagradalsfjall doszło w piątek w nocy. Zdjęcia i nagrania oświetlonego czerwoną poświatą nieba otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Erupcję wulkanu poprzedziło ponad 40 tysięcy wstrząsów, które trwały już od kilku tygodni. Niebo nad południowo-wschodnią Islandią zrobiło się czerwone - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny. Zdaniem sejsmologów wybuch nie spowoduje bezpośredniego zagrożenia dla miasta Grindavik i jego mieszkańców. - W miejscu erupcji powstała szczelina o długości 500-750 metrów, z której tryska fontanna lawy na wysokości do 100 metrów - powiedział Bjarki Friis z biura meteorologicznego.

Wulkan Fagradalsfjall położony jest około 40 kilometrów na południowy zachód od stolicy kraju, a zarazem największego miasta Islandii - Reykjaviku. Ruch lotniczy z i w kierunku lotniska w innym mieście regionu - Keflaviku - nie został wstrzymany.

Fontanna lawy

Zdjęcia i nagrania nocnego nieba oświetlonego czerwoną poświatą otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Obecnie wszystko jest w porządku. Islandzcy geolodzy mówią, że do erupcji doszło "w najlepszym możliwym miejscu". Nie ma zagrożenia dla ludzkiego życia bądź infrastruktury. Jedynym zagrożeniem są gazy, które wiatr może przemieścić nad zaludnione tereny. Zalecono lokalnym mieszkańcom pozamykać okna" - przekazał Reporter 24 Piotr, Polak mieszkający na Islandii. Przesłał zdjęcie wykonane na górze Porbjorn, oddalonej w linii prostej o około 13 kilometrów od Fagradalsfjall. "Jest to erupcja typu szczelinowego, która nie uwalnia dużych ilości pyłu, dlatego nie ma również zagrożenia dla ruchu lotniczego na Islandii i ogółem w Europie. Jak na razie erupcja ta jest uznawana przez specjalistów za małą. Spodziewają się, że może ona trwać nie dłużej niż dzień lub maksymalnie kilka dni. Jednak ostatnia erupcja na półwyspie Reykjanes miała miejsce aż 800 lat temu, po czym nastąpiło po niej wzmożone 300 lat aktywności wulkanicznej. Dlatego spodziewają się możliwie następnych erupcji w przyszłości" - dodał.

Jak przekazał Reporter 24, w piątek rano najpierw pojawiło się pęknięcie o długości około 700 metrów, z którego wieczorem, po godzinie 22 zaczęły wytryskiwać fontanny lawy.

Teren aktywny sejsmicznie

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym. Erupcja wulkanu Eyjafjallajokull w kwietniu 2010 roku spowodowała chaos i częściowy paraliż ruchu lotniczego w całej zachodniej i północnej Europie. Ze względu na pył w atmosferze i obawy przed kolejną erupcją odwołano wówczas około 900 tysięcy lotów, a setki Islandczyków musiało opuścić swoje domy.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? WYŚLIJ NAM NA KONTAKT 24

Autor: anw / Źródło: Kontakt 24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości