Najnowsze

Dwa łaziki "skaczą" po asteroidzie. Zobacz zdjęcie z powierzchni

Najnowsze

Zdjęcia z powierzchni asteroidy Ryugu
Zdjęcia z powierzchni asteroidy Ryugutvnmeteo.pl
wideo 2/17

Ponad 160 milionów kilometrów od Ziemi, na kawałku kosmicznej skały, dwa malutkie łaziki wykonały swoje pierwsze "podskoki". To pierwsze roboty, które dotarły na powierzchnię asteroidy.

Bliźniacze łaziki znalazły się na szczycie szerokiej na osiem kilometrów asteroidy Ryugu w piątek. Trafiły tam dzięki swojej sondzie macierzystej o nazwie Hayabusa-2, która wędrówkę ku asteroidzie rozpoczęła w marcu 2015 roku. Za całość projektu odpowiada Japońska Narodowa Agencja Kosmiczna (JAXA).

- Nie mogę znaleźć słów, by opisać swoją radość – powiedział kierownik projektu Yuichi Tsuda w komunikacie po tym, jak łaziki bezpiecznie dotarły na powierzchnię asteroidy.

JAXA udostępniła dwa zdjęcia, które roboty wykonały tuż po odłączeniu się od sondy, a także jedno z powierzchni asteroidy.

Zdjęcie zrobione tuż po oddzieleniu się sondyJAXA
Asteroida Ryugu sfotografowana przez Rover-1B (JAXA)JAXA
Zdjęcie asteroidy Ryugu w trakcie podskoku łazika Rover-1A (JAXA)JAXA

Trzymajcie kciuki za misję

Łaziki, ochrzczone Rover-1a i Rover-1b, przypominają rozmiarem i kształtem puszki na ciastka. Są zasilane energią słoneczną. Ich zadaniem jest fotografowanie asteroidy oraz pobieranie danych na jej temat. W nadchodzących miesiącach do łazików mają dołączyć dwa lądowniki. Ponadto Hayabusa-2 ma strzelać w asteroidę, aby roboty mogły pobrać próbki materiałów znajdujących się pod powierzchnią. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sonda zabierze je na Ziemię. Wtedy będzie to pierwsza misja, w której próbki asteroid typu C (często porównywanych do kapsuł czasu, ponieważ pochodzą z najwcześniejszych dni Układu Słonecznego) dotrą na Ziemię w celach badawczych.

W ziemskich laboratoriach naukowcy chcą przeanalizować fragmenty asteroidy. To ma pomóc zrozumieć procesy, które pozwalają planetom stworzyć się z mieszanki gazu i pyłu.

- Analizując asteroidy, dowiadujemy się więcej o wczesnych układach słonecznych i więcej o samym życiu - napisał na Twitterze członek Stowarzyszenia Planetarnego Bill Nye. Jak stwierdził - "to wspaniale żyć w tym momencie historii podboju kosmosu".

Sonda Hayabusa-2 zostanie na Ryugu do końca 2019 roku, a następnie obierze kurs na Ziemię. JAXA ma nadzieję na pobranie próbek z asteroidy w ciągu kolejnego roku.

Cień rzucany przez sondę Hayabusa-2 na asteroidę (JAXA)JAXA

Autor: kw/map / Źródło: Sciene Alert

Źródło zdjęcia głównego: HAYABUSA2@JAXA/Twitter

Pozostałe wiadomości