Naukowcy z Kanady polowali na zorzę polarną, a uchwycili niezwykłego ptaka. Zobacz, jak białozór, który zagrożony jest wyginięciem, dumnie prezentował się przed kamerą.
Kanadyjscy specjaliści z organizacji Churchill Northern Studies Centre umieścili kamerę, żeby uchwycić zorzę polarną na arktycznej tundrze. Jednak przez przypadek zarejestrowali przedstawiciela tamtejszej fauny. Przed obiektywem kamery, którą zainstalowali naukowcy w północnej części prowincji Manitoba w Kanadzie, pojawił się przedstawiciel jednego z największych sokołów na świecie. To białozór, arktyczny gatunek sokoła.
Jest to gatunek zagrożony wyginięciem i pozostaje pod ścisłą ochroną gatunkową.
Zamieszkuję półkulę północną
Białozór występuje na prawie całej północnej półkuli, zasiedla arktyczną część Eurazji i Ameryki Północnej. Gnieździ się na Półwyspie Skandynawskim, Islandii, w północnej Finlandii i Rosji. W zależności od regionu geograficznego zamieszkują je inne gatunki.
Do Polski zalatuje wyjątkowo, z lęgowisk leżących na północy Europy. Za każdym razem stwierdzono pojedyncze osobniki (w sumie 20 osobników).
Samica jest większa
Obie płci ubarwione jednakowo, ale samica jest wyraźnie większa, a jej waga dochodzi nawet do 2 kg. Rozpiętość skrzydeł tych ptaków wynosi 135 cm. Wśród sokołów oprócz rozmiarów wyróżnia się największą zmiennością ubarwienia - występują trzy odmiany barwne. Upierzenie zmienia się wraz z szerokością geograficzną - ptaki z najbardziej północnego areału są prawie zupełnie białe ze skąpymi czarnymi plamkami, a południowe populacje mają brązowy lub łupkowoszary wierzch. Młode ptaki są zwykle ciemniejsze, brunatnoszare.
Dobry myśliwy
Głównym pokarmem białozorów są kuropatwy, cietrzewie, pardwy i kaczki. Na niektórych obszarach chwyta w większości alczyki, lemingi lub zające polarne i inne małej wielkości ssaki. Poluje latając nisko nad ziemią, aby wypłoszyć ofiarę. Może też chwytać ofiary z ziemi lub na wodzie. Nie pogardzi też napotkaną padliną.
Autor: AD/jap / Źródło: explore.org, Polar Bears Internationa, Frontiers North, wikipedia.org
Źródło zdjęcia głównego: explore.org, Polar Bears Internationa, Frontiers North