Ciepło znika z prognoz

Meteorolog TVN Meteo Wojciech Raczyński o pogodzie w lutym
Meteorolog TVN Meteo Wojciech Raczyński o pogodzie w lutym
tvnmeteo.pl
tvnmeteo.plMeteorolog TVN Meteo Wojciech Raczyński o pogodzie w lutym

Luty w Polsce będzie zupełnie inny niż jeszcze niedawno zapowiadały prognozy.

Agencja NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna) opracowuje prognozy odchylenia od średniej miesięcznej temperatury, m.in. dla Europy. Z tych prognoz jeszcze niedawno wynikało, że w lutym w Polsce będzie dużo cieplej niż zwykle - nawet o 2, 3 st. C. W średniej temperaturze miesiąca to duże, dodatnie odchylenie.

Zwrot w prognozach

Nowe (z 6 lutego) obliczenia modeli meteorologicznych całkowicie zmieniają obraz lutego. Z tej najnowszej prognozy NOAA wynika, że w lutym w Polsce średnia temperatura będzie poniżej średniej wieloletniej. Odchylenie, tym razem ujemne, wynosi ok. 1, 2 st. C. Takie przewidywania oznaczają, że w tym miesiącu może być nieco zimniej niż zwykle.

8.02| Prognoza odchylenia od średniej temperatury
Poprzednia prognoza na luty przewidująca wyższą temperaturę (NOAA)8.02| Prognoza odchylenia od średniej temperaturyNOAA
8.02| Prognoza odchylenia od średniej temperatury
Nowa prognoza na luty przewidująca niższą temperaturę (NOAA)8.02| Prognoza odchylenia od średniej temperaturyNOAA

Zimno nie tylko u nas

Najnowsze prognozy NOAA pokazują, że w lutym chłodniej ma być nie tylko Polsce. Średnia temperatura będzie niższa także u naszych zachodnich oraz wschodnich sąsiadów. W Niemczech, Holandii i na Litwie średnia temperatura w lutym ma być niższa o około 1 stopień, na Białorusi o 3 stopnie., a na Ukrainie miejscami nawet o 5.

Zmienne parametry

Z czego wynikają takie rozbieżności w prognozach NOAA? Pogoda zmienia się bardzo dynamicznie, a miesięczne prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej powstają najczęściej na podstawie uśrednionych wyników z ostatnich 10 dni. Przez to, że parametry pogodowe bardzo szybko się zmieniają, prognozy mogą się przez to znacznie różnić między sobą.

Anomalie temperatury są wyliczane od średniej dla danego miesiąca z wielolecia 1999-2010.

Autor: zupi/tw / Źródło: NOAA, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości