Chińskie władze chcą otworzyć Wuhan 8 kwietnia. Pojawiają się wątpliwości

[object Object]
Rząd zaostrza zasadytvn24
wideo 2/21

Władze Chin zapowiedziały, że 8 kwietnia zniosą całkowitą blokadę Wuhanu - światowego epicentrum koronawirusa SARS-CoV-2. To stamtąd rozprzestrzenił się on na całą planetę. Liczba nowych potwierdzonych przypadków w Chinach mocno spadła. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy Pekin w odpowiedni sposób prowadzi statystyki osób zakażonych.

Termin 8 kwietnia został podany ponad dwa miesiące po tym, jak to chińskie miasto leżące w prowincji Hubei zostało po raz pierwszy odcięte od świata, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Podobne środki ograniczania zostaną w tę środę zniesione w innych miastach prowincji. Decyzja o poluzowaniu ograniczeń została ogłoszona we wtorek.

Łagodzą przepisy

Złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu wynika ze znacznego zmniejszenia liczby nowych przypadków w prowincji Hubei. W ciągu ostatnich pięciu dni liczba nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, spadła niemalże do zera. Dla porównania w lutym, w szczytowym momencie epidemii, liczba nowych lokalnych przypadków dziennie wynosiła kilka tysięcy. To w prowincji Hubei odnotowano znaczną większość zakażeń oraz ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁO WUHAN PODCZAS ZAMKNIĘCIA

Istne miasto duchów

Wuhan, miasto liczące około 11 milionów mieszkańców, zostało zamknięte przez chińskie władze 23 stycznia. Nie latały samoloty, nie jeździły pociągi ani autobusy. Zablokowano też wjazdy na autostrady. Inne miasta prowincji wkrótce poszły w ślady Wuhanu, stosując podobne ograniczenia.

Środki zapobiegawcze podjęte przez władze wpłynęły na życie ponad 60 milionów mieszkańców prowincji. Restrykcje spowolniły rozprzestrzenianie się wirusa, ale nie udało się go zatrzymać. Do wtorkowego popołudnia zakażonych SARS-CoV-2 na całym świecie było ponad 400 tysięcy ludzi.

Kody QR pokażą, czy można wyjechać

Od środy ludzie - z wyjątkiem mieszkańców Wuhanu - będą mogli opuścić prowincję Hubei. Nie będzie mógł tego zrobić każdy, a jedynie osoby, które poddały się weryfikacji przez lokalne władze za pomocą kodów QR zainstalowanych na ich telefonach. Kody wydawane są przez lokalne władze w trzech kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym na podstawie bazy danych kontroli epidemicznej w Hubei. Czerwonym kolorem oznaczone są osoby, u których zdiagnozowano koronawirusa, podejrzewano go lub po prostu osoby z gorączką. Żółtym kolorem oznaczono tych, którzy mieli bliski kontakt z osobami zakażonymi. Osoby, które nie znalazły się w bazie danych, są oznaczone na zielono, co ma oznaczać, że są zdrowe i mogą podróżować.

8 kwietnia złagodzenie ograniczeń zostanie rozszerzone na Wuhan. Mieszkańcy z zielonym kodem będą mogli opuścić miasto i prowincję.

A co z osobami z innych regionów Chin? Będą mogły wjechać do Hubei i Wuhanu, jeśli postarają się o wygenerowanie kodu QR. Swoją działalność mają stopniowo wznowić też przedsiębiorstwa. Nieznane są na razie terminy wznowienia pracy szkół i uczelni.

"Nie wierzę w te liczby"

Poluzowanie restrykcji spotyka się jednak ze sceptycyzmem mieszkańców. Niektórzy wątpią w zerowy wskaźnik przenoszenia się koronawirusa na społeczeństwo i obawiają się, że przywódcy chcą przywrócić działanie gospodarki, a nie powstrzymać chorobę. Podczas gdy eksperci ds. zdrowia publicznego, podobnie jak obywatele, twierdzą, że sytuacja w Chinach poprawiła się po kwarantannie i społecznym zdystansowaniu, są tacy, którzy wątpią, że wyniki te są tak dobre, jak podają władze.

- Naprawdę martwię się, że w Wuhanie jest wielu ludzi, którzy nie mają objawów zakażenia. Kiedy tylko wszyscy wrócą do pracy, wszyscy będą zakażeni - powiedział w rozmowie z brytyjskim "Guardianem" Wang, 26-letni mieszkaniec miasta. Inny dodał: - Nie wierzę w te liczby, ta epidemia nie zniknie tak szybko.

Pojawiają się też obawy dotyczące tego, jak chińskie władze klasyfikują pacjentów. Podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia i Korea Południowa uznają za potwierdzony przypadek każdego, kto uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, w przypadku chińskich statystyk nie uwzględniane są osoby, u których objawy choroby COVID-19 nie wystąpiły.

Co z tymi, którzy nie mają objawów?

W poniedziałek w serii pytań i odpowiedzi (ang. Q&A) pracownicy komisji zdrowia Wuhanu wyjaśnili, jaki sposób postępowania obowiązuje w przypadku osób, u których nie stwierdzono objawów choroby. Na pytanie, dlaczego takie przypadki nie są zaliczane do przypadków potwierdzonych, komisja odpowiedziała, że pacjenci poddawani są kwarantannie przez 14 dni, jeśli zaczną mieć objawy choroby, zostaną oznaczeni jako przypadki potwierdzone, a dane zostaną opublikowane.

"Niewielka liczba bezobjawowych zakażeń może przejść w stan potwierdzenia choroby, ale zdecydowana większość pacjentów wyleczy się sama" - stwierdzono.

Autor: dd/map / Źródło: CNN, The Guardian

Pozostałe wiadomości

W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", POLSA, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl, blogs.esa.int

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Miejscami temperatura przy gruncie znów spadnie poniżej zera. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga - będzie zimno. Prawie cały kraj żółty od ostrzeżeń IMGW

Uwaga - będzie zimno. Prawie cały kraj żółty od ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Bylina Androsace tapete występuje na najwyższej górze świata. Naukowcy z Chin na podstawie liści tej rośliny zmierzyli zawartość rtęci w atmosferze. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka spadło w ciągu 20 lat.

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Źródło:
PAP, acs.org,

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Źródło:
IMGW

W 2025 roku międzynarodowy zespół naukowców opublikował niepokojące badanie. Zamieszczony w "Nature Medicine" artykuł dotyczył cząsteczek plastiku znalezionych wewnątrz ludzkich mózgów. Próbki narządów zawierały zadziwiająco dużo mikroskopijnych drobin tworzyw sztucznych, znacznie więcej niż w innych narządach miękkich. Po przeliczeniu badacze zauważyli, że ich masa stanowiła około 0,5 procent całkowitej masy mózgu. Najbardziej szokujący okazał się jednak fakt, że w porównaniu do autopsji przeprowadzonych w 2016 r. zawartość ta była o połowę większa.

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Źródło:
TVN24+

Chłód opanował Polskę i jeszcze trochę z nami zostanie. W weekend miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a w górach - śniegu. Temperatura zacznie wzrastać wraz z początkiem nowego tygodnia - w jego połowie lokalnie ma być nawet 18 stopni Celsjusza.

Sunie do nas kolejna porcja chłodu. Spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Sunie do nas kolejna porcja chłodu. Spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowej Kalifornii będą w weekend zmagać się falą upałów - wynika z prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W mieście Palm Springs, gdzie zwykle o tej porze roku termometry pokazują średnio 32-34 stopnie Celsjusza, w sobotę temperatura może przekroczyć nawet 43 stopnie.

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Źródło:
PAP, abc7.com, upi.com

Tegoroczni zimni ogrodnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nad nasz kraj napływają dalsze masy zimnego powietrza arktycznego, tym razem w towarzystwie frontu atmosferycznego. Za jego sprawą w weekend w południowej Polsce spodziewane są nawet opady śniegu.

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ostanie przymrozki na Lubelszczyźnie wyrządziły szkody w sadach i uprawach owoców jagodowych. - Straty w uprawach truskawek sięgają 70-80 procent - powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Regenerację roślin utrudnia susza.

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 10.05 zapowiada się z przelotnymi opadami deszczu w całym kraju. Lokalnie spadnie deszcz ze śniegiem. Biomet okaże się niekorzystny, a termometry wskażą do 15 stopni.

Pogoda na dziś - sobota, 10.05. Dzień przyniesie opady, miejscami deszczu ze śniegiem

Pogoda na dziś - sobota, 10.05. Dzień przyniesie opady, miejscami deszczu ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Źródło:
Las Provincias, Ecuavisa

Wichury oraz burze, szczególnie te wiosenne, mogą pogarszać sytuację osób uczulonych na pyłki.

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Źródło:
The Conversation, tvnmeteo.pl

Bizon zaatakował mężczyznę w parku Yellowstone. Jak podały służby leśne, 47-letni mieszkaniec Florydy podszedł zbyt blisko do zwierzęcia, które poczuło się zagrożone. Strażnicy przypomnieli, że bizony zraniły więcej ludzi w parku niż jakiekolwiek inne dzikie zwierzę.

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Źródło:
CBS News

Peruwiańscy rybacy przetrwali 55 dni na Pacyfiku. Jak przekazały lokalne media, statek został odnaleziony na wodach Ekwadoru, setki kilometrów od portu, z którego wypłynął. Jednostka miała uszkodzony silnik, ale płynęła dzięki żaglom wykonanym przez załogę.

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Źródło:
PAP, Peru Pesquero

Gwałtowna burza przeszła przez miasto Colleyville w Teksasie. Kamera do monitoringu uchwyciła na nagraniu, jak piorun uderza w dom, a sekundę później wybucha pożar.

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Źródło:
CNN, foxweather.com

Baza danych dotycząca kosztów związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (Billion Dollar Weather and Climate Disasters), która prowadzona jest od 1980 roku, zostaje zawieszona - poinformowała w czwartek Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), która ją do tej pory tworzyła.

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Źródło:
CNN, NOAA

Skorpiony przejmują kontrolę nad brazylijskimi miastami - ostrzegają eksperci z tego kraju. Spodziewają się, że w najbliższej dekadzie odnotowane zostaną co najmniej dwa miliony ukąszeń tych pajęczaków.

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Produkcja wołowiny w Brazylii emituje ponad dwa razy więcej gazów cieplarnianych niż przewiduje limit wymagany do osiągnięcia międzynarodowych celów środowiskowych - donoszą badacze na łamach "Environmental Science and Pollution Research".

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Źródło:
PAP, Eureka Alert

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w miastach i na terenach podmiejskich. Między innymi takie wnioski wyciągnęli naukowcy na podstawie badań wykonanych w Warszawie.

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Źródło:
PAP

Znany brytyjski biolog, David Attenborough kończył dziś 99 lat. Urodziny jednego z najbardziej cenionych popularyzatorów przyrody to moment na to, by przypomnieć, jak ważna jest ochrona mórz i oceanów.

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

Źródło:
BBC, Filmweb, SmogLab

Aligator śmiertelnie zaatakował kobietę, która wraz ze swoim mężem pływała kajakiem po jeziorze Kissimmee na Florydzie. Według służb para znalazła się bardzo blisko drapieżnika, który przestraszył się i wywrócił ich łódź.

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Źródło:
AP, CNN, ClickOrlando

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Źródło:
Prensa Latina, Claridad Puerto Rico

"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Źródło:
W. M. Keck Observatory

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC

7700 dolarów grzywny lub rok w więzieniu - taki wyrok usłyszeli przemytnicy, którzy w kwietniu próbowali wywieźć z Kenii pięć tysięcy rzadkich i cennych okazów mrówek. Owady miały trafić na nielegalne targi egzotycznych zwierząt w Europie i Azji.

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Źródło:
NBC News, ABC News, FOX4Now

Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Źródło:
TVN24+