Najnowsze

Chcą zbadać asteroidę z początków Układu Słonecznego. Próba lądowania niebawem

Najnowsze

[object Object]
Wizualizacja Układu SłonecznegoNASA
wideo 2/14

Japońska agencja kosmiczna JAXA podejmie próbę rozstawienia robotów na asteroidzie 162173 Ryugu - relikcie z czasów tworzenia się Układu Słonecznego. To będzie pierwsza misja, podczas której może udać się sprowadzić na Ziemię próbki materiału z tak zwanej asteroidy typu C.

Kilometrowej długości Ryugu znajduje się około 300 milionów kilometrów od Ziemi. Statek kosmiczny Hayabusa-2 dotarł do obiektu w czerwcu po 3,5-letniej podróży. Pierwsza jednostka - Minerva II-1 - ma wylądować na asteroidzie 21 września. Jej celem jest umieszczenie na asteroidzie dwóch jednostek - Rover 1A i Rover 1B. Mają one robić zdjęcia i przesyłać je na Ziemię.

Drugi robot - Mascot - ma trafić na Ryugu 3 października. Jeśli misja się powiedzie, jego zadaniem będzie prowadzenie pomiarów temperatury, pola magnetycznego i analizowanie składu mineralnego na miejscu. Mascot może zmienić pozycję tylko raz.

Pierwszy raz na Ziemię mogą trafić próbki

Niedługo później na asteroidzie ma wylądować sam Hayabusa-2. Planuje się, że stanie się to po spuszczeniu wcześniej ładunków wybuchowych, które wytworzą niewielki krater. Dzięki temu będzie możliwe pozyskanie próbek spod powierzchni Ryugu. Według JAXA będzie to pierwsza misja, w wyniku której na Ziemię trafią próbki z asteroidy typu C.

Asteroidy typu C składają się w większości z węgla i stanowią około 75 procent wszystkich znanych asteroid. Dwa pozostałe typy to metaliczne S i M.

"Poprzez badanie asteroid typu C, które są bogate w wodę i materiał organiczny, wyjaśnimy zależność między budującymi Ziemię skałami a ewolucją oceanów i życia, rozwijając w ten sposób naukę o jej powierzchni" - poinformowała JAXA.

Zaskakujący kształt

Wyzwaniem będzie samo wylądowanie na asteroidzie. Kształt Ryugu, przypominający diament, zaskoczył astronomów. "Z daleka Ryugu wydawała się okrągła, z bliska - kanciasta. Później przyjęła piękny kształt fluorytu, po japońsku znanego jako "ognisty świetlik" - informowała JAXA.

Autor: ao,dd/map / Źródło: edition.cnn.com, bbc.com

Źródło zdjęcia głównego: Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (CC BY 3.0)\Wikipedia

Pozostałe wiadomości