Bociany odlatują, bo czują koniec lata

Bociany szykują się do odlotu

Choć prognoza długoterminowa nie zapowiada jeszcze końca lata, bociany nie dają zamydlić sobie oczu i już szykują się do odlotu. Ptaki dobrze wiedzą, kiedy czas ruszać w drogę w poszukiwaniu komfortowych warunków termicznych. Stado bocianów gotowych do odlotu sfotografował Reporter 24.

Sierpień to miesiąc, w którym zaczynają się odloty bocianów. Najmłodsze ptaki opuściły Polskę już w pierwszej połowie miesiąca. Starsze osobniki czekają na wyfrunięcie z gniazd do końca sierpnia.

Przysłowie ludowe wyraźnie wskazuje datę odlotów - to 24 sierpnia, imieniny Bartłomieja: "Na Bartłomieja apostoła bocian do drogi dzieci woła". Jeśli wszystkie bociany odlecą wcześniej, zapowiada się sroga zima.

Planowanie trasy

Wylot ptaków poprzedzają tzw. bocianie sejmiki, podczas któych ptaki z całej okolicy spotykają się. Przed wspólnym startem pojedyncze ptaki startują i próbują szybować. Później podrywają całe stado, które leci w tzw. kominach powietrza.

Cel osiągną po miesiącu

Większość wylatujących z Polski bocianów po przeleceniu 10 tys. km zimuje w środkowej i południowej Afryce. Część ląduje w Azji południowo-zachodniej. U celu podróży ptaki są najszybciej po 30 dniach od wylotu, a najpóźniej po dwóch miesiącach.

Reporterka 24 przesłała na Kontakt Meteo zdjęcia stada bocianów zbierających się do odlotu:

Autor: mm//ŁUD / Źródło: Kontakt Meteo, www,miedzyrzecz.biz, www.biolog.pl

Pozostałe wiadomości