Alpaki jak psy pasterskie: bronią owiec przed drapieżnikami

Alpaki świetnie sprawdzają się jako stróże owiec

W Wielkiej Brytanii uruchomiono wypożyczalnię alpak. I wcale nie korzystają z niej producenci odzieży. Zwierzęta świetnie sprawdzają się jako obrońcy młodych owiec przed drapieżnikami. Potrafią zagonić i zadeptać lisa na śmierć.

Alpaka to południowoamerykański ssak parzystokopytny. Z wyglądu przypomina lamę, ale jest od niej mniejsza i bliżej jej do owcy. Zwierzę udomowili Indianie dla wełny i mięsa. Hodowali i nadal hodują je na zboczach Andów, na wysokości 4000-4700 m n.p.m.

Alpaka bodyguard

To dla jedwabistego połysku sierści alpaki zaczęto hodować w Europie. 50-centymetrowej długości włos wykorzystywany jest w produkcji wysokiej klasy odzieży. Jednak Brytyjczycy odkryli inną przydatną cechę alpaki. Okazało się, że potrafi doskonale chronić młode przed drapieżnikami. Dlatego teraz wielu farmerów wypożycza stada alpak do obrony jagniąt. Kiedy zwierzęta podrosną, stado zwraca się właścicielowi, a ten wynajmuje je innemu hodowcy.

- Alpaki mają świetny instynkt macierzyński. Chronią młode zbijając się ściśle w stado - mówi Janet Spiller, brytyjska hodowczyni owiec.

Alpaki instynktownie ścigają też psy i lisy. Potrafią je zagonić i zadeptać na śmierć.

- Alpaki to wspaniałe pilnują jagniąt. Dzięki nim mamy jeden problem z głowy - dodaje Spiller.

Autor: mm/mj / Źródło: dailymail.co.uk

Pozostałe wiadomości