Najnowsze

Alerty IMGW przed upałem, w prognozie na kolejne dni burze z gradem

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 24.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3

IMGW wydał ostrzeżenia przed upałem. Temperatura w kilku województwach będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Kolejne dni przyniosą burze z gradem - prognozują synoptycy. Niebezpieczne zjawiska możliwe są w całej Polsce.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem. Obowiązuje też prognoza pogodowych zagrożeń na kolejne dni z której wynika, że powrócą burze z gradem.

Upał: alarmy IMGW drugiego stopnia

W części kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Wydano je dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego (z wyłączeniem powiatów zachodnich), podkarpackiego (poza powiatami: sanockim, bieszczadzkim i leskim) i małopolskiego (we wschodnich powiatach).

Temperatura maksymalna wyniesie od 28 do 31 stopni Celsjusza. W nocy termometry pokażą od 17 do 19 st. C.

Alerty ważne będą od godziny 12 w niedzielę do godz. 18 w poniedziałek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo

Prognoza zagrożeń na niedzielę

W części kraju w niedzielę możliwe są burze z gradem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą obowiązywać na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i łódzkiego.

Upał będzie niebezpieczeństwem w tych samych regionach, co poprzedniego dnia.

Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielęIMGW

Prognoza zagrożeń na poniedziałek

W poniedziałek burz z gradem należy spodziewać się na obszarze całego kraju. Dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz częściowo warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego mogą zostać wydane alerty drugiego stopnia.

Upał nadal będzie doskwierał mieszkańcom tych samych miejsc, co w niedzielę i poniedziałek.

Prognoza zagrożeń IMGW na poniedziałekIMGW

Prognoza zagrożeń na wtorek

We wtorek ostrzeżenia przed burzami z gradem możliwe są wszędzie z wyjątkiem województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Dla woj. podlaskiego synoptycy planują wydać alarmy pierwszego stopnia.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem mogą obowiązywać natomiast tylko w woj. lubelskim i podkarpackim, poza powiatami: sanockim, bieszczadzkim i leskim.

Prognoza zagrożeń IMGW na wtorekIMGW

Prognoza zagrożeń na środę

Następnego dnia według IMGW upał powinien odpuścić, ale burze z gradem pozostaną. Ostrzeżeń należy spodziewać się w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim oraz podlaskim. W ostatnim z województw możliwe są alerty drugiego stopnia.

Prognoza zagrożeń IMGW na środęIMGW
Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Czym jest prognoza zagrożeń

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak przetrwać upały (RCB)RCB

Autor: anw,ps / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock