Powrót prawie wiosennej pogody w dużej części Włoch oraz brak opadów i nietypowa o tej porze roku susza, spowodowały ogłoszenie nowego alarmu smogowego dla wielkich miast: Rzymu, Turynu, Mediolanu, Florencji i Wenecji.
Władze ponownie wprowadzają ograniczenia w ruchu samochodów, a także w ogrzewaniu budynków. Brak opadów i wiatru oraz rosnące temperatury sprawiły, że w Rzymie kolejny dzień z rzędu znacznie przekroczony jest dopuszczalny poziom szkodliwych dla zdrowia pyłów w powietrzu. Jego alarmujące stężenie wykazuje 11 na 13 punktów pomiaru w Wiecznym Mieście.
Sytuacja pogorszy się
Ponieważ stan ten utrzymuje się, a sytuacja ma według prognoz nawet się pogorszyć, władze stolicy Włoch zapowiedziały szereg ograniczeń w ruchu samochodów.
Najbliższą niedzielę ogłoszono ekologiczną, co oznacza zakaz jazdy autem od rana do południa, a następnie od popołudnia do wieczora. Następnie ma zostać przywrócona zasada ostatniej cyfry tablicy rejestracyjnej. Podczas gdy jednego dnia zakaz dotyczy samochodów z cyfrą parzystą, drugiego - z nieparzystą.
W całym Rzymie obowiązuje też rozporządzenie nakazujące obniżenie do 18 stopni Celsjusza ogrzewania w domach mieszkalnych i urzędach oraz instytucjach. Nie dotyczy on placówek medycznych i szkół.
Działania antysmogowe
Jako krytyczny określa się stan powietrza w Mediolanie, gdzie w styczniu dopuszczalny poziom stężenia pyłów przekroczony był już przez 11 dni. W związku z tym postanowiono, że od następnego tygodnia wprowadzony zostanie pakiet działań antysmogowych, obejmujący zakaz ruchu najbardziej trujących środowisko pojazdów, obniżenie temperatury ogrzewania i skrócenie o 2 godziny dziennego czasu pracy kaloryferów.
Podobne kroki będą podjęte także w innych miastach. Jednak obrońcy środowiska uważają je za doraźne i niewystarczające, bo ich zdaniem konieczna jest wielka strukturalna zmiana dotycząca zasad transportu, na rzecz komunikacji miejskiej. - Stosowane środki mogą obniżyć gorączkę, ale nie wyleczą chorego - tak obecną walkę ze smogiem w miastach podsumowała prezes Ligi Ochrony Środowiska (Legambiente) Rossella Muroni.
Smog nękał Wieczne Miasto również pod koniec grudnia 2015 roku. W sieciach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć z Rzymu i Mediolanu.
Autor: mab/jap / Źródło: PAP