3 mln oceanów w gwiazdozbiorze Byka

W podobnym obłoku molekularnym odkryto parę wodną

Gigantyczną ilość pary wodnej odnaleziono za pomocą jednego z teleskopów Europejskiej Agencji kosmicznej w miejscu, w którym nikt się jej nie spodziewał. Gaz, który mógłby pochodzić z trzech milionów zamrożonych ziemskich oceanów, zauważono w obłoku molekularnym, jaki niebawem może stać się nową gwiazdą.

Ogromny obłok molekularny naukowcy z Kosmicznego Obserwatorium Herschela (HSO) namierzyli w gwiazdozbiorze Byka. To pierwszy raz, kiedy udało się odnaleźć wodę w stanie gazowym w "chmurze", która może być o krok od przemienienia się w gwiazdę. Dotąd widywano ją - i jako gaz, i jako lód otaczający drobinki pyłu - np. w protoplanetarnych dyskach występujących wokół młodych gwiazd.

Dowody na nową gwiazdę

Skąd przekonanie naukowców o tym, że ich odkrycie jest wyjątkowe? Dostrzegli oni, że cząsteczki wody płyną w kierunku jądra obłoku molekularnego. Może to oznaczać, że faktycznie ma miejsce prowadzące do powstania gwiazdy jego zapadanie się.

2 tys. razy wypełni oceany

Jak podkreślają naukowcy, którzy o swoich obserwacjach poinformowali na łamach pisma "Astrophysical Journal Letters", pary wodnej uwolnionej z chmury lodu przez promieniowanie kosmiczne jest tyle, że byłaby ona w stanie wypełnić oceany na Ziemi ponad dwa tysiące razy.

- Żeby powstała taka ilość pary wodnej, w chmurze musi być naprawdę dużo lodu. Można porównać to z trzema milionami zamrożonych ziemskich oceanów - mówi należąca do zespołu Paola Caselli z brytyjskiego University of Leeds.

Nowy układ planetarny?

Zdaniem Caselli i jej kolegów, część pary wodnej "zasili" powstająca gwiazdę. Druga część trafi z kolei do otaczającego ją protoplanetranego dysku, gdzie stanie się bogatym źródłem wody dla kolejnych planet, które być może utworzą system podobny do naszego Układu Słonecznego.

Widmo wody w obłoku molekularnym (ESA/Herschel/SPIRE/HIFI/Caselli et al.)

Autor: map/rs / Źródło: sciencedaily.com

Pozostałe wiadomości