Najnowsze

11 polskich miast powalczy o tytuł najpiękniejszego na świecie

Najnowsze

Poznańska starówka

Jedenaście polskich metropolii w tym Warszawa, Wrocław, Toruń i Poznań powalczy o miano jednego z siedmiu najpiękniejszych miast na świecie. To kolejny konkurs zorganizowany przez fundację New7Wonders. Głosowanie potrwa do 6 grudnia 2013 r.

Jak podała Fundacja New7Wonders o miano jednego z siedmiu najcudowniejszych miast świata walczyć będzie w sumie 1259 miejsc z całego świata, m.in. Nowy Jork, New Delhi, Madryt, Malaga, czy Monte Carlo. Wszystkie miasta do udziału w plebiscycie zgłosili internauci.

Europejczycy zgłosili miasta z 30 państw, m.in. Hiszpanii, Danii, Francji, Włoch i Kosowa.

Polskie miasta do boju

Polacy wytypowali do głosowania 11 miast. W kolejności alfabetycznej są to: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław i Zamość.

Głosujemy przez 2 lata

Głosowanie na najpiękniejsze miasta świata potrwa do 6 grudnia 2013 roku i będzie przebiegało etapami. Do marca 2012 roku internauci mogą oddawać głosy na wszystkie miasta. W marcu organizatorzy plebiscytu rozpoczną kwalifikacje, które potrwają do listopada 2012 roku.

W wyniku tych kwalifikacji 300 miast z całego świata (organizator podaje, że po jednym z każdego kraju, w tym 77 z największą ilością głosów internautów) przejdzie do kolejnego etapu głosowania. W finale znaleźć się ma 28 miejsc z całego świata, a siedem z nich uzyska miano jednego z najcudowniejszych na świecie.

Mazury i 7 nowych cudów świata

Fundacja New7Wonders organizowała wcześniej konkursy na siedem nowych cudów architektury oraz siedem nowych cudów świata natury. W tym ostatnim konkursie do finału dotarły Mazury, które w głosowaniu internautów z całego świata jako jedyne miejsce w Europie znalazły się w pierwszej czternastce.

Mimo że Mazury nie weszły do finałowej siódemki, lokalni samorządowcy przyznawali, że udział Krainy Tysiąca Jezior w konkursie rozreklamował region, na nowo uczynił go modnym i popularnym wśród turystów z Polski i Europy.

Na liście siedmiu nowych cudów natury znalazły się: Amazonka, zatoka Halong, wodospad Iguazu, wyspa Jeju, park narodowy Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i góra Stołowa.

Autor: mm/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości