Kontakt24

Kontakt24

"Zaobserwowaliśmy ciekawe zjawisko na niebie. Wszyscy podziwiamy" - napisał Reporter 24, któremu udało się uchwycić na zdjęciach efekt halo wokół Słońca. To niecodzienne widowisko cieszyło oczy mieszkańców m.in. Bydgoszczy.

Piątek okazał się burzowy w kilku regionach kraju. Grzmiało już od południa. Wszystko za sprawą aktywnego frontu chłodnego, który przechodzi przez Polskę i rozciąga się od Mazur przez Mazowsze, Kielecczyznę po Górny Śląsk.

"Nad Hamburgiem zaczął tworzyć się lej, z którego powstaje trąba powietrzna" - napisał na Kontakt 24 internauta Sebastian B., załączając film. Zjawisko, uchwycone też przez innych Reporterów 24 jest efektowne, jednak to wcale nie trąba powietrzna.

- Coś takiego widziałem po raz pierwszy. Myślałem, że to trąba powietrzna - relacjonuje Reporter 24, który był świadkiem spektakularnego zjawiska meteorologicznego. Nawiedziło ono we wtorek miejscowość Biedrzychowa w województwie dolnośląskim.

Rwące potoki zamiast ulic, podtopione piwnice, zalane torowiska. - Grzmoty, błyskawice, grad tak walił, że matko i córko! Coś strasznego! Jeszcze tego nie widziałem! - relacjonował mieszkaniec Częstochowy (woj. śląskie). Po burzy, jaka przeszła nad miastem, strażacy mieli ręce pełne roboty. Na zdjęciach i filmach, które otrzymaliśmy na Kontakt 24, widać efekty przejścia burzy.

Nie żyje około 40-letni mężczyzna, który został porażony piorunem na Babiej Górze w Beskidach Zachodnich. Ciało drugiego mężczyzny wyłowiono z wezbranego potoku w Szczyrku (woj. śląskie). Piorun uderzył także w Sokolicę w Pieninach. Trzy osoby, które na niej przebywały, zostały ranne. Pierwsze informacje o zdarzeniach otrzymała redakcja Kontakt 24.

W piątek burze głównie pojawiły się we wschodniej części kraju. Najbardziej intensywne zjawiska były na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach. Nocą również może jeszcze miejscami zagrzmieć. Przed groźnymi zjawiskami ostrzega również IMGW.

- Niekiedy w Europie lato od zimy dzieli nie kilka miesięcy, a kilkanaście godzin jazdy samochodem - stwierdza meteorolog Artur Chrzanowski. I tak właśnie dzieje się w poniedziałek. Podczas gdy w Polsce cieszymy się gorącą aurą, na terenie m.in. Francji leży śnieg.