Mżawka mży, śnieg śnieży, wiatr wieje, mgła mgli, burza burzuje lub burzy (czasem dosłownie), mróz mrozi, a deszcz pada - nie deszczuje. Ciekawe dlaczego? Z tornadem to w ogóle nieporozumienie - ono występuje podobnie jak trąba powietrzna.
W październiku przyszły pierwsze tej jesieni przymrozki. Wielu z nas natpotkało o poranku oszronione samochody, kwiaty, liście. Okazuje się, że zjawisko to oglądane naprawdę z bliska jest jeszcze bardzej efektowne. Zobacz zdjęcia, które nadesłał nam jeden z naszych Reporterów 24.
Pierwsze przymrozki i pierwsze skrobanie szyb. Tego ranka mieszkańcy wielu części kraju na szybach swoich samochodów zobaczyli szron. Na Kontakt Meteo napisała @atka.
Czy to lato, czy to zima, warunki do powstawania tęczy są: wystarczy trochę deszczu i trochę słońca. Kolorowe paski na niebie zawitały w czwartek na polskim niebie. Czujni Reporterzy 24 nadesłali nam zdjęcia pokazujące piękne widoki.
Są tam łosie bez rogów, renifery spacerujące po drogach i kolorowe domki skryte wśród fiordów. Reporter 24 estelar spędził lato w Skandynawii a w Kontakcie Meteo zamieścił galerię wyjątkowych zdjęć.
Podczas ostatnich kilku pogodnych dni Reporterzy 24 chętnie zwracali swoją uwagę w kierunku wschodów i zachodów słońca. Obejrzyjcie ich piękne zdjęcia - niedługo takie widoki będą prawdziwą rzadkością.
W środę pogoda zaskoczyła warszawiaków. Od rana świeciło słońce, pogoda zapowiadała się spokojnie. Jednak wczesnym popołudniem spadła krupa śnieżna. Zdziwieni byli również mieszkańcy warmińsko-mazurskiego Susza - tam po godzinie 15 spadł grad.
Czym są mgły? Fizycznie tym samym, co chmury - kroplami wody lub kryształkami lodu zawieszonymi powietrzu. Różnica między nimi jest tak naprawdę jedna.
Październik rozpoczął się zaskakująco ciepło i słonecznie. Jesień w tym roku dopisuje i raczy nas całą gamą kolorów. Królują oczywiście palety żółtych i pomarańczowych odcieni. Zobaczcie niezwykle malownicze zdjęcia nadesłane przez naszych Reporterów 24.
Mamy dobrą wiadomość dla miłośników grzybobrania z województwa kujawsko-pomorskiego: w podbydgoskich lasach grzybów nie brakuje. Na zdjęciach wysłanych przez Reportera 24 zobaczycie m.in. koźlarze, borowiki i muchomory.
Las, park, rynek, to najbardziej popularne destynacje niedzielnych przechadzek. A co powiecie na wyprawę do jaskini? Brzmi groźnie, ale warto. Reporter 24 odwiedził Jaskinię Niedźwiedzią w Sudetach, skąd przesłał nam imponującą galerię zdjęć.
Właśnie rozpoczęła się złota polska jesień. Światło słoneczne złagodniało i wydobywa z natury jej najpiękniejsze cechy - miękkie linie intensywnie zielonych traw i złotych zbóż oraz ciepły odcień zmieniających barwę liści. Zobaczcie, jak o tej porze roku przedstawia się Suwalszczyzna.
Borowik szlachetny jest bez wątpienia królem polskich lasów, ale ma też liczną świtę. Poznajcie, dzięki zdjęciom Reporterów 24, członków rodziny królewskiej, borowika ponurego i sosnowego.
Bałtyk swoją atrakcyjnością zachwyca nie tylko w sezonie. W końcówce lata również możemy cieszyć się pięknem zachodzącego słońca, na plaży spotkać zakochane pary, a przy brzegu zobaczyć fokę. Uroki prawie jesiennego morza uchwycili Reporterzy 24.
Reporterzy 24 uwieczniają ostatnie dni lata. Na Kontakt Meteo napływają zachwycające feerią barw zdjęcia roślin, które wcale nie wyglądają, jakby brakowało im słońca.
O szarym pogromcy rudej wiewiórki mieszkającej w Polsce, słyszymy nie od dziś. Amerykańskie krewniaki są większe i silniejsze, a do tego błyskawicznie przystosowują się do nowych warunków środowiska. Film prezentujący okaz tego gatunku zamieściła Reporterka 24, kasiewusa.
Tatry, niezależnie od pory roku, cieszą się dużą popularnością. Jednak dopiero u progu jesieni nabierają szczególnego uroku. Kiedy w Tatry zawita jesień? Kiedy patrzymy na zdjęcia nadesłane przez Reporterkę 24 wcale nie mamy pewności, że nastąpi to prędko.
Istnieją sprzeczne zdania co do kształtu tych chmur. Zdaniem części redakcji wyglądem przypominają złociste, okrągłe biszkopty. Innym na myśl przychodzą bąble.
Podczas mroźnych miesięcy większość motyli w Polsce przechodzi w stan hibernacji. Zimują nie tylko w stadium dojrzałego owada, ale też jako stadium jaja, gąsienicy i poczwarki.
Nad naszymi głowami w ostatnich dniach często możemy zobaczyć przelatujący klucz ptaków. Wiele gatunków opuszcza nasz kraj w poszukiwaniu cieplejszych miejsc. Stado dzikich gęsi uchwycił na zdjęciu Reporter 24.
W nocy z piątku na sobotę można było obserwować koniunkcję Księżyca i Jowisza. Dobra pogoda, przejrzyste niebo i lornetka pozwoliły na obserwację tego astronomicznego zjawiska. Reporterowi 24 udało się uchwycić je w obiektywie.
Wielkimi krokami zbliża się jesień, do tej astronomicznej pozostał już tylko tydzień. Pośród pierwszych oznak nadchodzącej pory roku można jednak znaleźć kilka śladów lata.
Las jesienią nabiera charakteru, staje się bardziej tajemniczy i urokliwy. Można tam znaleźć też przysmak polskiej kuchni - grzyby. Reporterzy 24 nadesłali na Kontakt Meteo zdjęcia tych darów natury. Sami zobaczcie.
Na 100 mln funtów (ok. 500 mln zł) szacuje się straty, jakie wyrządził cyklon Katia, na Wyspach Brytyjskich w poniedziałek i wtorek. Najbardziej ucierpiała Szkocja, gdzie wichura pozrywała dachy, zablokowała drogi i odcięła dostawy prądu.