Informacje
 • Sokoły wędrowne w lubuskich lasach.
  Wróciły po dziesięcioleciach nieobecności

  01-05-2021 10:58 Gatunek ten objęty jest w Polsce ścisłą ochroną
  Sokoły wędrowne w gnieździe Foto: Shutterstock | Video: PGE Energia Ciepła w Gdyni

  Jedne z najszybszych zwierząt świata - sokoły wędrowne - wróciły na tereny województwa lubuskiego jako ptaki lęgowe. Gniazduje tam co najmniej sześć par tych ptaków - poinformował Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

  Powrót sokoła wędrownego do lubuskich lasów to ogromny sukces ornitologów, leśników i przyrodników ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

  - Po kilkunastu latach prowadzonego przez Stowarzyszenie "Sokół" programu reintrodukcji sokoła wędrownego na obszarach leśnych, po raz pierwszy na Ziemi Lubuskiej w 2018 roku odnotowano lęg tego gatunku na terenie Nadleśnictwa Dębno. Z danych literaturowych wiemy, że ostatni znany i pewny lęg tych ptaków na terenie obejmującym mniej więcej obszar województwa lubuskiego, odnotowano w 1936 roku w okolicach Bledzewa - powiedział Michał Bielewicz z RDOŚ.

  Dodał, że dzięki cyklicznemu wsiedlaniu młodych ptaków odchowanych w niewoli, budowie sztucznych platform lęgowych i wytyczaniu obszarów ochronnych obecnie w lubuskich lasach gniazduje co najmniej sześć par tych pięknych ptaków.

  Strefy ochrony ptaków

  Gorzowska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska tworzy też specjalne strefy ochrony ostoi sokołów wędrownych w promieniu do 200 i 500 metrów od gniazda. Mają one na celu zapewnienie spokoju ptakom odchowującym swe młode. W takiej strefie jest zabronione przebywanie ludzi, wycinanie drzew oraz wznoszenie wszelkiego rodzaju obiektów, urządzeń i instalacji.

  Niegdyś sokół wędrowny gnieździł się dość licznie niemal w całym kraju, gniazdując zarówno na obszarach leśnych na drzewach, jak i na terenach podgórskich, wykorzystując półki skalne jako miejsca do gniazdowania.

  Na początku lat 50. XX wieku nastąpił katastrofalny spadek liczebności tego gatunku, na skutek powszechnej chemizacji środowiska. Zabójcze dla sokołów okazały się stosowane w rolnictwie pestycydy, które trafiły do ich organizmów wraz z pokarmem i powodowały straty w lęgach. Pod koniec lat 60. XX wieku sokoły niemal zupełnie zniknęły jako ptaki lęgowe w Polsce.

  Sokoły wędrowne (Falco peregrinus) należą do jednych z najrzadszych ptaków drapieżnych w Polsce, a ich ścisłą ochronę sankcjonuje zarówno prawo krajowe, jak i europejskie. W naszym kraju te ptaki nadal częściej występują na obszarach zurbanizowanych niż w lasach, które są ich naturalną ostoją.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....