Informacje
 • Ma użyźnić gleby i pustynne, i marsjańskie. W Olsztynie pracują nad specjalnym nawozem

  29-03-2021 17:08 Badania prowadzą w Kapsule Nowego Życia
  Pierwsze dźwięki łazika Perseverance z Marsa Foto: Shutterstock, Wydział Geoinżynierii UWM | Video: NASA/JPL-Caltech

  Dwoje polskich naukowców stworzyło warunki konieczne do powstania małego ekosystemu, który umożliwi uprawę i rozwój roślinności na Marsie. To pionierskie badania, dzięki którym będzie też można walczyć z głodem na wyjałowionych terenach pustynnych.

  Naukowcy z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - Izabela Świca i Hubert Kowalski - prowadzą badania nad wytworzeniem specjalnego nawozu z biomasy glonowo-grzybowej. Substancja ta ma doskonałe właściwości rekultywujące glebę, także tę o specyficznych właściwościach, jak regolit marsjański. Jak wyjaśniają badacze, powstały nawóz umożliwi użyźnianie gleby i rozwój zieleni na Czerwonej Planecie.

  - Badamy współpracę i wzajemne zależności między glonami a grzybami w warunkach niemal samowystarczalnych. Grzyby, rozkładając namnażającą się biomasę mikroglonów, wydzielają niezbędny do rozwoju glonów dwutlenek węgla. Glony zaś, w procesie fotosyntezy, wytwarzają tlen dla grzybów. W ten sposób powstaje nawóz, który użyźnia glebę - tłumaczył Hubert Kowalski.

  "Kapsuła Nowego Życia"

  Badania są prowadzone w specjalnie stworzonym w tym celu miejscu, czyli Kapsule Nowego Życia. To specjalistyczne urządzenie, które powstało w ramach Studenckiego Grantu Rektora - programu wspierania projektów naukowych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Naukowcy z Olsztyna chcą wyniki badań opatentować. Kapsuła umożliwia wytworzenie specyficznych warunków, w których obserwowany jest rozwój biomasy glonowo-grzybowej. Badania prowadzone są również na specjalnym materiale.

  - Pracujemy na symulancie marsjańskiej gleby, który pochodzi z Hawajów. Na podstawie zgromadzonych danych pozyskanych z dotychczasowej eksploracji Czerwonej Planety, Amerykanie stworzyli kopię skały pokrywającej Marsa o identycznych właściwościach. Badając wytworzony nawóz, w Kapsule Nowego Życia eksperymentujemy na próbkach właśnie tego symulantu - mówiła Izabela Świca.

  Użyźnianie zdegradowanych gleb i obszarów pustynnych

  Zanim jednak Elon Musk wybuduje zapowiadane kopuły i wyśle ludzi na Marsa, wyniki badań olsztyńskich doktorantów mogą pomóc na Ziemi w odtworzeniu żyzności gleb na terenach zdegradowanych lub na obszarach pustynnych.

  - Nasze badania umożliwią uprawę i rozwój roślinności w miejscach, na których dzisiaj nie da się tego robić. W obliczu zwiększającej się liczby ludności na świecie i ciągle nierozwiązanego problemu głodu, organiczny nawóz użyźniający glebę niesie nadzieję na poprawę warunków życia dla milionów ludzi - wskazała Świca.

  Badania olsztyńskich doktorantów z Katedry Inżynierii Środowiska na Wydziale Geoinżynierii UWM zostały rozpoczęte kilka lat temu pod kierunkiem profesora doktora habilitowanego inżyniera Mirosława Krzemieniewskiego, a obecnie są kontynuowane pod przewodnictwem prof. dr. hab. Marcina Dębowskiego. Prace badawcze mają się zakończyć w 2023 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...