艁azik Curiosity badaj膮cy Marsa, podczas swojej pracy zrobi艂 selfie. Zdj臋cie ma szczeg贸lne znaczenie dla naukowc贸w, poniewa偶 przedstawia robota wykonuj膮cego specjalny eksperyment chemiczny w bardzo wa偶nej lokalizacji.
Selfie zosta艂o wykonane 11 pa藕dziernika w miejscu o nazwie Glen Etive. Zesp贸艂 odpowiedzialny za misj臋, chcia艂 dotrze膰 do tej lokalizacji jeszcze przed wys艂aniem 艂azika na czerwon膮 planet臋. Eksperyment w tamtym miejscu ma pom贸c w uzyskaniu wi臋kszej ilo艣ci informacji na temat miejsc, w kt贸rych na czerwonej planecie znajdowa艂a si臋 glina. W jej formowaniu mia艂a bra膰 udzia艂 woda pochodz膮ca z dawnych jezior.
Zdj臋cie to w rzeczywisto艣ci 57 po艂膮czonych klatek wykonanych za pomoc膮 aparatu umieszczonego na ko艅cu ramienia maszyny. W oddali znajduj膮 si臋 inne lokalizacje, kt贸re bada艂 robot, takie jak grzbiet Vera Rubin Ridge i fragment Krateru Gale. Curiosity dotar艂 r贸wnie偶 na g贸r臋 Sharp wysok膮 na 5 kilometr贸w.
Na czym polega eksperyment
Na zdj臋ciu po lewej stronie od robota wida膰 ska艂臋 i dwie wywiercone przez niego dziury. Poprzez wwiercanie si臋 do ska艂, analizuje ich sk艂ad chemiczny. Zbiera proszek, poch艂ania go, a nast臋pnie umieszcza w specjalnym laboratorium. Znajduj膮 si臋 tam 74 pojedyncze pojemniki do testowania pr贸bek proszku. Wi臋kszo艣膰 z pojemnik贸w podgrzewa wydobyty materia艂, a nast臋pnie wydobywaj膮ce si臋 z niego gazy s膮 badane przez laboratorium. Dziewi臋膰 ze wszystkich pojemnik贸w wype艂nionych jest rozpuszczalnikami. Te pojemniki przeznaczone s膮 do eksperyment贸w tak zwanej "mokrej chemii". Umo偶liwia ona wykrywanie cz膮steczek w臋glopochodnych, kt贸re spe艂niaj膮 wa偶n膮 rol臋 w kszta艂towaniu warunk贸w do 偶ycia.
Poniewa偶 liczba kubk贸w do chemii na mokro jest ograniczona, zesp贸艂 naukowy oszcz臋dza je na w艂a艣ciwe warunki. Eksperyment w Glen Etive to drugi eksperyment Curiosity wykorzystuj膮cy "mokr膮 chemi臋" od czasu jego l膮dowania na Marsie w sierpniu 2012 roku.
W ten spos贸b mo偶na uzyska膰 wiedz臋 na temat sk艂adu chemicznego czerwonej planety sprzed miliard贸w lat, kiedy warunki na niej by艂y bardziej sprzyjaj膮ce wyst臋powaniu tam mikroorganizm贸w.
Wyniki w przysz艂ym roku
- Bardzo chcieli艣my znale藕膰 obszar, kt贸ry posiada艂by wystarczaj膮co dobre warunki do wykonywania mokrej chemii - powiedzia艂 Paul Mahaffy, g艂贸wny badacz Centrum Lot贸w Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda nale偶膮cego do NASA.
Naukowcy powinni zna膰 wyniki eksperymentu w przysz艂ym roku. - Dane zebrane przez laboratorium s膮 niezwykle z艂o偶one i wymagaj膮 czasu na ich zbadanie. Wszyscy ch臋tnie poznamy wyniki bada艅 - doda艂 Mahaffy.
Nie jest to pierwsze selfie zrobione przez 艂azika. Poprzednie wykona艂 19 stycznia 2016 roku podczas 1228. dnia swojego pobytu na Marsie. Pierwsze takie zdj臋cie zrobiono z okazji 艣wi臋towania pierwszego roku marsja艅skiego (687 dni) na planecie w 2014 roku. NASA bada czerwon膮 planet臋 od 1965 roku.
Autor: ps/rp / 殴r贸d艂o: nasa.gov, CNN, tvnmeteo.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽NASA/JPL-Caltech/MSSS